Çin’de Şubat ayında üretim faaliyeti, Cuma günü yayınlanan resmi bir anketle beşinci ay üst üste daralarak, parlamentonun gelecek hafta kritik yıllık toplantısı için hazırlıkları sürdürdüğü bir dönemde, Pekin’e daha fazla teşvik önlemi almaları için baskıyı artırdı. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından derlenen resmi imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Şubat ayında Ocak ayındaki 49.2 seviyesinden 49.1’e düştü ve çıktı bileşeninde önemli bir düşüş yaşandı. Bu, büyüme ile daralma arasındaki ayrımı belirleyen 50 puanlık sınırın altında kaldı ve Reuters anketindeki 49.1’lik medyan tahminiyle uyumlu oldu.

Mevsim faktörleri, bu yıl 10 Şubat’ta gerçekleşen Ay Yeni Yılı (LNY) nedeniyle fabrikaların tatil için eve dönen işçiler nedeniyle kapanması gibi bazı zayıflıklara katkıda bulundu. Ancak, resmi PMI’nin hemen ardından yayınlanan Caixin/S&P Global tarafından yapılan bir anket, hem üretim hem de yeni siparişlerin daha hızlı büyüdüğü göstererek imalat faaliyetinin istikrarlı bir şekilde genişlediğini gösterdi. Bir araya getirildiğinde, PMI’lar, piyasaların daha cesur teşvik önlemleri ve Çin’in uzun vadeli büyüme potansiyelini korumak için reformlar talep ettiği bir ortamda, otoriteler üzerindeki baskıyı sürdüren dengesiz bir ekonomik toparlanmayı vurguladı.

Geçen yıl Eylül ayı hariç, Çin’in resmi imalat PMI’ı Mart 2023’ten bu yana sürekli olarak daralma içinde kaldı.

“Zayıf büyüme ivmesinin Mart ayına kadar devam etmesini bekliyoruz,” dedi Nomura’nın baş Çin ekonomisti Ting Lu, Çin’in birinci çeyrek GSYİH büyümesinin geçen yılın dördüncü çeyreğinde kaydedilen %5.2’lik hızdan çok daha yavaş olan %4.0 olacağını tahmin etti. Çin, 2024 tam yıl büyüme hedefini, politika içeriden gelenlerin Pekin’in geçen yılki %5 civarındaki benzer bir büyüme hedefini koruyacağını beklediği resmi parlamento toplantısında gelecek Salı gününe kadar açıklamayacak.