Haber Bankam

Ziraat Bankası Düşük Faizli Çiftçi Kredisinde Önemli Değişiklik!

Ziraat Bankası Düşük Faizli Çiftçi Kredisinde Önemli Değişiklik yapıldı. Tarım ve Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilerimize verilmekte olan düşük faizli tarım kredilere ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan karara ilave olarak 12 MAYIS 2017 günü yeni bir karar yayınlandı. Ayrıntılar haberimizde..

Ziraat Bankası Düşük Faizli Çiftçi Kredisinde Önemli Değişiklik!

12 Mayıs 2017 Tarihli ve 30064 Sayılı Resmî Gazete sayısında 2017 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üretici ve çiftçilerimize ödenmekte olan düşük faizli yatırım ve işletme kredilerinin kullandırılmasına ilişkin kararda değişiklik yapıldı. Bu kapsamda; 

MADDE 1- TC. Ziraat Bankası AŞ, ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yattırım ve işletme Kredisi kullandırılmasına ilişkin kararın 1 inci maddesinde yer alan Tablo 1’in “Lisanslı depoculuk yatırımları/Soğuk hava deposu yatırımları” başlıklı satır aşağıda ki şekilde değiştirilmiştir.

TABLO 1: 

Lisanslı Depoculuk Yatırımları 75 50 10.000.000
Soğuk Hava Deposu Yatırımları 50 25 5.000.000


MADDE 2-
 
Aynı kararın ikinci maddesine aşağıdaki fıkra  eklenmiştir.“(11) 102/2005 tarihli ve 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında faaliyet gösteren lisanslı depo işletmelerinin, aynı Kanuna dayanılarak hazırlanan Elektronik Ürün Senedi Yönetmeliğine göre düzenlediği elektronik ürün senetleri (ELÜS) kapasiteleriyle uyumlu olacak şekilde ve tarımsal amaçlı üretim kooperatiflerine, üyelerinin üretim kapasiteleriyle uyumlu olacak şekilde, senet tutarının %75’ine kadar azami 9 ay vadeli kredi kullandırılabilir.

TABLO 1

TABLO 1

Bu kapsamda kullandırılan kredilere, üretim konuları bazında Tablo l’de belirtilen üst limitler dahilinde %50 indirim oranları uygulanır.

ELÜS’e bağlanan ürünün üretimine yönelik olarak, evvelce kullanılmış faiz indirimli kredi bulunmasa halinde, öncelikle söz konusu risk tahsil ve tasfiye edilir. ELÜS’e bağlanan ürünün üretimine yönelik olarak Tablo 1’de belirtilen indirimler ile bu madde kapsamindaki indirimden aynı zamanda faydalanılamaz.

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi Değişiklik Metini Görüntüleyebilirsiniz!

MADDE 3- Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu karar hükümlerinin Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

Bu değişiklik Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası tarafından çiftçilere verilmekte olan düşük faizli Tarım Kredisi kullananları yakından ilgilendirirken değişiklik sadece Lisanslı Depoculuk Yatırımları ve Soğuk Hava Deposu Yatırımları için uygulandı.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ