Haber Bankam

Yuva Kuranlara Çeyiz Hesabı Uygulaması Devam Ediyor

Yeni evlenen ve yuva kuranlar için Devlet çeyiz hesabı açıyor ve bu hesapta biriken paralar evlenme zamanında hibe olarak yuva kuran gençlerimize ödeniyor. Bununla birlikte bankalar evlilik kredisi isteyen gençlerimize 2017 yılında en uygun vade ve faiz seçenekleri ile evlenme yardımı sunuyorlar. Detaylar haberbankam.com.’da sizlerle..

Yuva Kuranlara Çeyiz Hesabı Uygulaması Devam Ediyor

Gençlerimizin evlilik hazırlığı için yapacakları birikimlerine devlet tarafından % 20′ ye varan oranda destek verilmesi ile ilgili yapılan uygulama devam etmektedir. 24 yaşın altında daha önceden evlilik yapmamış olan vatandaşlarımızın bankada en az 3 yıl süre ile çeyiz hesabı adı altında açtıracakları ve düzenli olarak yapacakları ödemeler sayesinde birikecek olan paranın miktarına göre devlet tarafından çeyiz hesabı yardımı uygulamasına devam edilmektedir.

Kimler Çeyiz Hesabı Uygulamasında Yararlanabilir?

Daha önce evlilik yapmayan 24 yaş altındaki vatandaşlarımızın Türk Lirası cinsinden sadece bir adet açabileceği çeyiz hesabı uygulamasından yararlanabilmesi için taşıması gereken kriterleri belirtmek gerekirse;

 • Evlilik öncesinde en az 3 yıl boyunca düzenli çeyiz hesabına ödeme yapanlar
 • 24 yaşını doldurmamış ve daha önceden evlilik yapmamış olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunun 28. Maddesi kapsamında olmak
 • Düzenli ödemelerin aksatılması halinde devlet katkısı kazanma hakkı elde edilemez
 • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapıp evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde belgeleri ile başvuru yapanlar devlet katkısından yararlanabilir.

Yukarıda belirtilen şartlar ile istediği bir bankada çeyiz hesabı açtıran 24 yaşın altındaki daha önceden evlilik yapmayan gençlerimizin düğün masrafları için biriktirdikleri paranın % 20 sine kadar devlet katkısı alacaklardır. Devlet tarafından verilecek olan yardım miktarı en fazla 5 bin 481 lira olarak belirlenmiştir. Düzenli olarak aylık ödemenin yapılması gereken çeyiz hesabında minimum 100 lira maksimum 1.000 lira yatırıla bilmektedir. Hesap açılış esnasında bir kereye mahsus olmak üzere 16 bin 443 liraya kadar toplu para yatırılmasına izin verilmektedir. Sizde isterseniz bu şartlar ile aylık sabit taksit ödemeli birikim yaparak devlet katkısından yararlanabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Oranları

Devlet tarafından verilecek olan çeyiz hesabı katkıları bu hesaba yatırılan miktar ile ne kadar süre ile bu hesaba para yatırılması karşılığında oransal değişikliklere maruz kalmaktadır. Bankaya çeyiz hesabı açan herkese aynı miktar ve oranda devlet katkısı yapılmamaktadır. Devlet katkısının çeyiz hesap sahiplerine nasıl yapılacağı hakkında daha ayrıntılı bilgi vermek gerekirse bunu 4 başlık altında anlatmamız gerekecektir. Devlet katkısından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın en az 36 ay düzenli ödeme yapması gerekmektedir. • 36 aydan daha az düzenli ödemeli çeyiz hesabı bulunanlar herhangi bir devlet katkısından yararlanamazlar.
 • 36 ay ile 47 ay arasında düzenli ödemesi bulunan çeyiz hesabı sahiplerine hesaplarında biriken toplam paranın % 10’u oranında devlet katkısı verilmek ile birlikte verilecek olan devlet katkısı üst limiti 4 bin 384 lira olarak belirlenmiştir.
 • 48 ay ile 59 ay arasında çeyiz hesabına düzenli ödeme yapanlar için bankada biriken parasının % 15′ ine kadar devlet katkısı ödenmektedir. Bu oranda yapılacak olan katkının üst limiti ise 4 bin 933 liradır.
 • 60 ay ve üzerinde bankadaki çeyiz hesabına düzenli ödeme yapan ve 27 yaşını doldurmadan evlenenler için verilecek olan devlet katkısı oranı % 20 olarak belirlenmiştir. Bankada biriken paranız ne kadar fazla olursa olsun alabileceğiniz en yüksek devlet katkı miktarı olan 5 bin 481 lira’ya kadar katkı alabilirsiniz.

24 yaşının altında bu hesabı açabilecek olan vatandaşlarımız ister aylık ödeme isterlerse 3 aylık ödeme seçeneklerinden istediği bir tanesini seçerek ödemelerini bu doğrultuda yapabilmektedirler. Bankaya çeyiz hesabı açan vatandaşlarımızdan hesap açtırdıkları tarihten itibaren 12 ay içerisinde aylık ödeme yapanlar için 3 aylık ödemesini yerine getirmeyenler ile 3 aylık ödeme yapanlar birden fazla ödemesini aksatmaları durumunda ve bir dönem içerisinde çeyiz hesabından ikiden fazla para çekilmesi durumunda ve çekilen  para durumundan hesabındaki paranın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumunda çeyiz hesabına verilecek olan devlet katkısı ortadan kalkmaktadır.

Yuva Kuranlar Çeyiz Hesabı Uygulaması Devam Ediyor

Yuva Kuranlar Çeyiz Hesabı Uygulaması Devam Ediyor

Çeyiz Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Çeyiz hesabı için banka şartı bulunmamak ile birlikte bunun tercih hakkı vatandaşlara bırakılmıştır. Sizde istediğiniz banka ile görüşerek şartlarınızın tutması halinde istediğiniz bankadan hesap açmanız gerekecektir. Herhangi bir bankadan normal şartlarda hesap açılırken istenilen belgelere ek olarak sizden istenecek olan belgeleri belirtmek gerekirse;

 • Çeyiz hesabınızdaki bilgilerin bakanlık ile paylaşılmasında sakınca olmadığına dair yazılı onay,
 • Katılımcının başka bir çeyiz hesabı olmadığını belirten yazılı beyannamesi,
 • Kimlik paylaşım sistemi üzerinden bilgi paylaşımı için muvafakat name
 • Devlet Konut Evlilik Desteği Birikimleri 2017 Oranlarını öğrenebilirsiniz.

Sizde 24 yaşın altında iseniz ve ileride yuva kurmak için para biriktirmeyi düşünüyorsanız yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getirmek kaydı ile bankalardan istediğiniz bir tanesine açacağınız çeyiz hesabına düzenli ödeme yaparak birikiminizi arttırmak ile birlikte çeyiz hesabı bulunanlara devlet tarafından verilecek olan Devlet Katkısından yararlanabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz bölgedeki bankalara uğramanız yeterli olacaktır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ