Haber Bankam

Yunanistan’a Kaçan 8 Darbeci Asker Hakkında Karar Verildi

Yunanistan’a Kaçan 8 Darbeci Asker Hakkında Karar Verildi
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

15 Temmuz darbe teşebbüsünde görev  yaptıkları belirlenen 8 rütbeli asker Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş helikopteri ile birlikte Yunanistan’a kaçarak sığınma talebinde bulunmuşlardı. Dış işleri Bakanlığı bu darbeci askerlerin iade edilmesi için Yunanistan’a yapmış oldukları başvurular üzerine Yunan mahkemesi tarafından bugün bir duruşma gerçekleştirildi. Yapılan açıklamalarda Yunan Mahkemesi darbeci 8 askerin Türkiye’ye iade edilmeleri için yapılan başvuruyu ret ederek Terör destekçisi bir ülke olduğunu tüm dünyaya bir kez daha ispatlamış oldu.

Geçtiğimiz yıllarda PKK ve DHKP-C gibi  Ülkemizi hedef alan terör örgütü üyeleri hakkında da buna benzer kararlar veren Yunan makamları terör ve suç ile mücadelede yapması gereken sorumluluklarını yerine getirmeyerek tarafını bir kez daha göstermiştir.

Yaşanan bu gelişmeler sonucunda olayı sert bir dil ile protesto eden Dış işleri bakanlığı terör örgütü üyelerinin Türk mahkemelerinin önüne çıkartılmasının engellendiği için Yunanistan ile ikili ilişkilerimizi tekrar gözden geçireceğini açıklamıştır.  Konu ile ilgili Dış işleri bakanlığı yaptığı açıklamada;

“Yunanistan mahkemesinin vermiş olduğu bu hatalı karar için bütün hukuki yolları kollanmaya devam edeceğiz. Bu suçluların Türk mahkemeleri tarafından yargılanması için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Bir siyasi düşünce ile alındığını düşündüğümüz bu kararın ikili ilişkilerimiz, terörle mücadele alanındaki işbirliğimiz ve diğer bölgesel konulardaki müşterek çalışmalarımız üzerindeki etkileri de kapsamlı bir şekilde değerlendireceğimiz unutulmamalıdır”  denilmiştir.Yunan mahkemeleri tarafından verilen bu karar üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca darbe teşebbüsünde bulunan bu 8 rütbeli asker için yakalama kararı çıkarılmasını talep etmiştir. Yapılan bu talep karşısında harekete geçen İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği  darbe teşebbüsünde bulunan 8 asker için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartarak Yunan yetkililerine iletilmesi için Adalet Bakanlığına göndermiştir. Ayrıca bu darbeci askerlerin kırmızı bülten ile aranmaları için İnterpol’e yazı yazılması yönünde karar verilmiştir.

Yunan mercileri tarafından Türkiye’ye iade işlemleri ret edilen 8 askerin isim ve rütbeleri de açıklanmıştır.

 • Kurmay Pilot Binbaşı Gençay Böyük
 • Kurmay Pilot Binbaşı Ahmet Güzel
 • Kurmay Pilot Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı
 • Kurmay Pilot Yüzbaşı Feridun Çoban
 • Kurmay Pilot Yüzbaşı Abdullah Yetik
 • Kurmay Pilot Yüzbaşı Uğur Uçan
 • Astsubay Kıdemli Başçavuş Mesut Fırat
 • Astsubay Kıdemli Başçavuş Bilal Kurugül
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ