Haber Bankam

Yerli Otomobilde Son Durum Ne? Üretim Tarihi Duyuruldu!

Yerli otomobil üretimi için harekete geçilmişti. Bugün üretimin başlayacağı tarih resmen duyuruldu. Peki yerli otomobil üretimi ne zaman başlayacak ? Detaylar haberimizde…

Yerli Otomobilde Son Durum Ne? Üretim Tarihi Duyuruldu!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Yerli Otomobil Üretiminin Tarihi Resmen Duyuruldu

Yerli otomobil uzun zamandan beri gündemi meşgul eden konulardan biriydi. Çok büyük bir kitle yerli otomobilin çıkış tarihi konusunda heyecanlıydı. Neyse ki artık üretimin gerçekleştireceği zaman duyurulmuş oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı bugün İstanbul Gençlik Festivali kapsamında gençlerle biraraya geldi. Gündemin en çok merak edilen sorularına açıklık getiren Bakan, merak edilenleri yanıtladı.

Konu hakkında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü 11 Mayıs tarihinde imzalanacak olan sözleşme sonrasında, Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Otomobili projesinin genel müdürünün açıklanacağını duyurdu. Bakan Özlü, bakanlığa bağlı olarak yürütülen bu projenin ülkenin en önemli teknolojik ilerlemelerinden biri olduğunun altını çizdi. Özlü toplantı sırasında konuşmasına şu şekilde devam etti “Türkiye’nin Otomobili isimli projemiz şu anda son derece iyi gidiyor. 11 Mayıs tarihinde bu projemizin imza törenini Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapmayı planladık. O gün geldiğinde CEO’nun kim olduğunu açıklayacağız. Bu tarihte sayın Cumhurbaşkanımızın katkılarıyla birlikte şirketin genel müdürünün kim olduğunu duymuş olacaksınız.” diye konuştu.

Kendi İşini Kurma Fırsatı Geliyor

Bilim, Sanayii ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu açıklamaların yanında gençlerin iş fırsatı olmasını sağlayacak pek çok önemli çalışmanın içinde olduklarını belirtti. Özellikle gerçekten iş hayatına atılmak ve kendilerine ait bir işyeri oluşturmak isteyen kişilerin şu anda var olan devlet desteklerine başvurmasının doğru olacağından bahsetti.“Türkiye’de özel sektöre bağlı olarak Ar-ge merkezleri açıyoruz. Bunların sayısı ise şuan için 60 bin oldu. Şimdilik bu merkezlerde çalışan kişilerin maaşlarını biz vererek onlara destek sağlıyoruz. Bu Ar-ge merkezlerinde aynı zamanda doktora programı hazırlamayı düşünüyoruz. Önümüzdeki zamanlarda pek çok doktora öğrencisine TÜBİTAK kanalı yardımıyla burs vermiş olacağız. Ve bu burslar daha çok araştırmalar üzerine olacak. Aslında sanayi sektörünün kendi teknolojisini oluşturmasına imkan tanımaya çalışıyoruz. Gençler gerçekten gelecek açısından çok büyük bir önem taşıyor. Sizin kuşağınızdan gerçekten çok umutluyuz. Bu alanda beklentilerimiz gerçekten çok yüksek. Eğer ülke bir sıçrama gerçekleştirecekse, bu ancak sizin sayenizde olabilir.” diye konuştu.

7 Bin Öğrenci Girişimcilik Eğitimi Alıyor

Toplantıya katılan KOSGEB Başkan Yardımcısı Salih Tuna Şahin ise, KOSGEB’e ilişkin merak edilen durumları yanıtladı. Özellikle gençlerinde bu kurum tarafından bir hedef haline geldiğini belirten Şahin, konuşma sırasında şunları kaydetti “Gençlerimize üniversite zamanında girişimcilik eğitimi veriyoruz. Sadece İstanbul’da yılda 7 bin öğrenci bizim sağladığımız eğitimlerden yararlanma fırsatı yakalıyor. Öğrenciler eğer arzu ederse, kendi işlerini kurmaları halinde kurumumuzdan destek alma hakkına sahip. İş kurma konusunda ihtiyaç duydukları sermaye ise, bizzat KOSGEB tarafından sağlanmış oluyor. Temel olarak konuya bakıldığında ise, girişimcilikte bazı gruplara özel olarak bazı ayrıcalıklar tanımayı tercih etmiştik. En son olarak ise, icra komitesinde genç bireylere daha pozitif bir ayrımcılık oluşturarak bu şekilde normal zamanlarda verdiğimiz desteğin daha üstünü vermeye çalıştık. Her zaman onların daha kolay şekilde iş sahibi olması ve istedikleri gibi iş hayatına atılmalarını hedefliyoruz. Onların girişimci ruhlarını yansıtacakları bir çalışma oluşturmak ise, ilk amaçlarımız arasında bulunuyor.” diye konuştu.

Yeni TÜBİTAK Ulaşılabilir Olacak

Katılımcılar arasında bulunan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise, bu dönemde dijitalleşmenin gerçekten çok önemli bir kavram olduğundan bahsetti. Özellikle yeni TÜBİTAK konusunun hayatımıza gireceğinden bahseden Başkan, her daim ulaşılabilir bir kurum yaratma amacı taşıdıklarının altını çizdi. Bunun yanında alanda gerçekten iyi bir başarı elde edebilmek için mutlaka nitelikli ve bilgili insan gücüne de dikkat çekti.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ