Haber Bankam

Yeni Üniversite Mezunu Çalıştırana 702 Lira Maaş Desteği

Yeni Üniversite Mezunu Çalıştırana 702 Lira Maaş Desteği
  • 1 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

İşsizliği azaltmak ve istihdamı arttırmak amacıyla uygulamaya konulan ve 5 Milyar liralık bir bütçenin ayrıldığı Yeni Üniversite Mezunu Çalıştıran iş yerine 702 lira maaş desteği yani asgari ücretin yarısı devlet tarafından karşılanacaktır. Geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik oranının beklenenden yüksek çıkması sonucunda işsizlik oranını düşürmek için  yapılan 880 bin kişilik aktif iş gücü ve istihdam uygulamasına ek olarak çıkarılan bu destek sayesinde hem yeni mezun olmuş Üniversiteli gençlerin iş sahibi olması planlanmış hemde işletmelere maddi anlamda destek vermek planlanmıştır.

Yeni Üniversite Mezunu Çalıştırana % 50 Maaş Desteği

İşsizlik ile mücadele kapsamında yapılmasına karar verilen bu uygulama sayesinde işsizlik oranının düşürülmesi planlanmakta ve ayrıca Üniversitelerden yeni mezun olan gençlerimizin bir an önce çalışma hayatına atılıp kendilerini geliştirmeleri planlanmaktadır. Bu kapsamda yeni mezun üniversiteli gençleri işe alan işletmelere asgari ücretin % 50’si devlet tarafından karşılanacaktır. Şu an itibaren net asgari ücretin 1.404 lira olmasından dolayı yarısı yani 702 liralık kısmı devlet tarafından karşılanacaktır. Bu uygulama le bir işçinin maliyeti yarı yarıya düşürülmekte ve işletmelerin yükü hafifletilmektedir. Bu konu ile ilgili bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu İşsizlik ile mücadelede ekstra istihdam yaratmanın çok önemli olduğunu belirterek Üniversiteden yeni mezun olmuş ve çalışmak isteyen gençlerimizin maaşlarının yarısını karşılamak için 5 Milyar liralık bir kaynak ayırdıklarını belirtmiştir.

Yeni Üniversite Mezunu Çalıştırana % 50 Maaş Desteği

Yeni Üniversite Mezunu Çalıştırana % 50 Maaş Desteği

Ayrıca Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamalarda şuan her yaş gurubundan toplam 1 milyon 250 bin işsiz gencimizin bulunduğunu bildirmiştir. Son yapılan açıklamalarda işsizlik oranının % 11,8 seviyelerinde olduğunu ve bunun yapılacak çalışmalarla en yakın zamanda % 10 bandının altına indirmek istediklerini belirterek yapılacak olan yeni üniversite mezunlarının çalıştırılması durumunda 1 yıl boyunca işletmelere % 50 maaş desteği verileceğini ayrıca ikinci yılda da bu desteğin % 25 oranında devam edeceğini bildirmiştir.Kimlere Maaş desteği verilecek?

Yapılacak olan işsizliği azaltmak ve gençlerin iş hayatına atılmalarını ve tecrübelerini arttırmaları amacı ile yapılacak olan maaş desteği uygulamasına bütün üniversitelerden mezun olanlar yararlanabilecek. Bunun için herhangi bir alan uygulaması bulunmamaktadır. Bu uygulamada önemli olan üniversiteden yeni mezun olmaları ve ilk defa çalışma hayatına girmiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca bu uygulamadan yararlanmak isteyenler en fazla yeni işinde 1 aydır çalışıyor olmaları gerekmektedir. Yeni iş başı yapmış olan üniversite mezunları girmiş oldukları işte 1 aydan az süredir çalışmalı şartı ile işverenler tarafından başvuru yapılması halinde bu imkandan yararlanmaları sağlanacaktır. Devlet tarafından verilecek olan yeni üniversite mezunlarının işe alınması için yapılacak bu uygulamadan işletmelerin kendi akrabalarını işe alması durumunda bu imkandan yararlanamayacağı belirtilmektedir. Bu uygulama ile Ülkemizdeki genç yeni üniversite mezunlarının çalışıp para kazanmalarının yanında işsizlik oranının % 10 bandının altına çekilmesi planlanmaktadır.

Yapılan açıklamalarda 2009 yılından bu yana işsizlik oranlarının en yüksek olduğu dönemin 2017 yılı olarak belirtilmesi sonucunda bir çalışma yapıldığını ve ek kaynaklar ile çok yakın bir zamanda işsizlik oranının tek haneli rakamlara çekilebileceğini açıklayan Mehmet Müezzinoğlu bu konuda gençlerimizin de çalışma isteğine sahip olmaları konusunda uyarılarda bulunmuştur. Yeni Üniversite mezunu gençlerimizin neden çalışmak istemedikleri ile ilgili de bir çalışma başlattıklarını belirterek Devletin imkanlarından yararlanarak eğitimlerini tamamlayan gençliğimizin devletine olan desteğini çalışarak göstermelidir diyerek en yakın zamanda bu sorunun ortadan kalkacağına inandığını belirtmiştir.

Yapılacak olan bu tür maaş desteği şeklindeki uygulamaların devam edeceğini ve daha farklı uygulamalarında gündemlerinde olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu bu tarz uygulamalar ile işletmelere destek vererek işsizlik oranını istenilen seviyelere çekmek için devletin farklı desteklemelerinin devamının geleceği sinyalini vermiştir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. busra dedi ki:

    bunun için nereye başvuruda bulunmamız yada bildiri yapmamız gerekiyor?

BİR YORUM YAZ