Haber Bankam

Yeni Liseye Giriş Sistemi TEOG ve Meslek Garantili Liseler!

Yeni liselere giriş sınavı 2017-2018 TEOG hakkında Milli Eğitim Bakanlığınca bir sunum hazırlandığı belirtildi. TEOG’un kaldırılması sonrasında aileler iş garantili meslek liselerine yöneldi. İşte meslek lisesi bölümleri ve tavsiyeler..

Yeni Liseye Giriş Sistemi TEOG ve Meslek Garantili Liseler!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 oy, Ortalama: 4,14 out of 5)
    Loading...

TEOG sınavının kaldırılması sonrasında liseye gitmek için hazırlık yapan öğrenciler ve ailelerin bir bölümü iş garantili liselere yöneldi. Çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olmasını, bir meslek sahibi olmasını isteyen aileler, liselerin seçimi konusunda çok hassas davranıyor. Zira liseye hazırlık için yapılan TEOG kurslarında çocukların fen liseleri ve yüksek puanlı meslek liselerini tercih etmeleri amaçlanıyor.

MESLEK GARANTİLİ LİSELERE ÖRNEK

Yakın zamanda başkent Ankara’da Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı sayın Berat ALBAYRAK, lise seçimi konusunda ailelere bir müjde verdi. Yeşil teknoloji lisesinin ve aynı kategoride ki liselerden mezun olacak olan öğrenciler için istihdam garantisi ve yüksek okul öğrenimlerinde her türlü imkanı sağlayacaklarını anlattı.

İLK HEDEF FEN, SOSYAL BİLİMLER VE ANADOLU LİSELERİ

Orta öğretimden liseye geçen öğrencilerin ilk hedefinde Anadolu liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Fen liseleri bulunuyor. Türkiye’de bu liselere girmek isteyen çok sayıda öğrenci olduğundan okulların giriş puanları (ESKİ TEOG) oldukça yüksek tutuluyor. Özellikle geçen dönem 17 bin TEOG şampiyonunun olduğu değerlendirildiğinde, tabiri caizse fen lisesine gidecek öğrencinin ağzıyla kuş tutması gerekiyor. Fen lisesi, sosyal bilimler liseleri ve anadolu liselerine giremeyen öğrenciler ise, ilgi duydukları alanda kendilerini geliştirmek için Meslek Liselerini tercih etmekteler.

HER ÖĞRENCİ DOKTOR OLMAZ

Uzmanlar her öğrencinin emsalleri ile aynı bilgi ve beceri düzeyine sahip olamayacağını, her öğrencinin ilgi duyduğu bölümde daha başarılı olacağını ve belirlediği hedefler üzerinde ilerlemesinin uygun olacağı görüşündeler. Ailelerin çocukların eğitimi için gösterdikleri yoğun çaba bir tarafa, çocuklar üzerinde ki psikolojik baskı bazen istenmeyen durumlara sebebiyet verebiliyor.

MESLEK LİSELERİNDE İŞ GARANTİSİ

Günümüzde meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerden büyük bir bölümü iş sahibi olabiliyor. Meslek liselerinin tarihçesine bakıldığında mevcut bulunan bölümlere onlarca yeni meslek dalı eklenmesi öğrencilerin iş istihdamına sahip olmalarına imkan tanıyor. Örneğin eskiden Endüstri meslek liselerinde sadece torna tesviye, elektrik gibi bölümler bulunurken, artık web tasarım, bilgisayar, adalet, uçak bakım, motorlu araçlar ve elektronik gibi birçok önemli meslek dalı bulunuyor.

İş Garantili Meslek Liseleri Çoğalıyor

Ailelerin en çok tercih ettikleri iş garantili olduğunu düşündükleri liselerden biri de sağlık meslek liseleridir. Sağlık meslek lisesini bitiren bir öğrenci kendi dalında lisans öğrenimini tamamladığında sağlık hizmeti veren kuruluşlarda iş sahibi olabiliyor.

ADALET BÖLÜMÜNE YOĞUN İLGİ

İnfaz ve Koruma Memuru ve Zabıt katibi olmak isteyen öğrenciler için son dönemde meslek liselerine Adalet bölümü ilave edildi. Adalet bölümünü bitiren öğrenciler, Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümünü de okuyarak İnfaz ve Koruma Memurluğu ve Zabıt katipliğine başvuru yapabiliyor. Söylendiğine göre bu bölüm mezunu olan öğrencilere meslek dalı nedeniyle öncelik tanınıyor. Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümünden mezun olan öğrenciler LYS sınavı ile hukuk fakültelerine giriş yapabiliyor.MESLEK LİSESİ BÖLÜMLERİNDEN BAZILARI

Anestezi İnşaat teknolojileri
Ayakkabı ve Saraciye Tek. Kimya teknolojisi
Bahçecilik Konaklama ve seyehat
Bilişim teknolojileri Kuyumculuk teknolojisi
Biyomedikal cihaz teknolojileri Lavboratuvar hizmetleri
Büro yönetimi Makine teknolojisi
Çevre sağlığı Matbaa
Çocuk gelişim Metal teknolojisi
Denizcilik Meteoroloji
Diş protez Mobilya ve iç mekan tasarımı
Eğlence hizmetleri Motorlu araçlar
El sanatları teknolojileri Muhasebe ve finansman
Elektronik ve elektrik teknolojileri Müzik aletleri yapımı
Endüstriyel otomasyon Plastik teknolojisi
Gazetecilik Radyo ve televizyon
Gemi yapımı Raylı sistemler
Gıda teknolojisi Sağlık hizmetleri sekreterliğği
Giyim üretimi Seramik ve cam teknolojisi
Grafik ve fotoğra Tarım teknolojileri
Güzellik ve saç bakım hizmetleri Tekstil teknolojileri
Halkla ilişkiler Tesisat ve iklimlendirme
Harita tapu kadastro Uçak bakım
Hayvan sağlığı Yenilenebilir enerji teknolojileri
Hasta ve yaşlı hizmetleri Yiyecek içecek hizmetleri

Bu meslek lisesi bölümlerinden hemşirelik, sağlık, uçak bakım, hayvan sağlığı, motorlu araçlar teknolojisi ve bazı bölümlerin iş garantisi sağladığı söyleniyor.

2017-2018 yılında Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatıyla MEB tarafından TEOG sınavı kaldırıldı. Şuan orta öğretim 8. sınıfta eğitim ve öğretim gören öğrenciler MEB’in yayınlayacağı yeni lise giriş sınav sistemini heyecanla beklemekteler. Okullarda 8. sınıfta okuyan öğrenci velileri için toplantılar yapılıyor ve TEOG’un kaldırılmasından sonra öğrencilerin ders çalışmayı bırakmamaları hususunda uyarılar yapılıyor. Okul yönetimleri de nasıl bir sistem geleceğini bilmiyor.

Uzmanlar ise öğrencilere iyi para kazandıran, iş garantili iyi bir liseye girebilmek için, TEOG kaldırılmış olsa da, çalışmaya devam diyor.

Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı şuan itibariyle yeni lise giriş sistemi hakkında bir sunum hazırladıklarını ancak henüz Bakanlar kuruluna bu sunumun yapılmadığını açıkladı. Yeni sistem hakkında da  merkezi sınavın olmadığı çocukların yeteneklerine göre liselere yerleştirildiği bir model olduğu belirtildi.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ