Haber Bankam

Yeni İşyeri Açanlar Girişimci Destek Programını Tercih Ediyor

Girişimci destek programını tercih eden yeni iş yeri açanlara KOSGEB 50.000 TL’lik hibe desteği sağlamaktadır. KOSGEB destek oranı ve bölgelere göre destek miktarları.

Yeni İşyeri Açanlar Girişimci Destek Programını Tercih Ediyor
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Günümüzde kamu kurumları ve kamu bankaları girişimcileri desteklemek adına onlara faizsiz kredi ya da düşük faizli kredi imkanı tanımaktadır. Yeni işyeri açanlar girişimci destek programını tercih ediyor. Bu programlar aracılığı ile girişimcilere hibe destekleri ve faizsiz kredi destekleri verilmektedir. Özellikle KOSGEB yeni işyeri açan girişimcilere büyük destekler sağlamaktadır.

Buna göre KOSGEB’in verdiği hibe ve faizsiz kredi destekleri aracılığı ile yeni işyeri açanlar girişimci destek programını tercih ediyor. Bu programlarda girişimciler hem tüm konular hakkında bilgi sahibi olmakta ve hemde hibe desteği elde edebilmek ve faizsiz kredi imkanından yararlanmak için projeler üretmektedir. Peki girişimci destek programı nedir. Bu program aracılığı ile kimlere ne kadarlık destek verilmektedir.

Girişimci Destek Programı Nedir

Girişimci destek programı KOSGEB aracılığı il verilmektedir. KOSGEB yeni girişimcilere uygulamalı girişimcilik eğitimi vermektedir. Bu kurs sayesinde adaylar sertifika almakta ve sertifikaları dahilinde iş projelerini yaparak KOSGEB’e hibe parası almak için müracaat etmektedir. Bu müracaat ile KOSGEB adaylara 50.000 TL’ye kadar hibe desteği vermektedir. Peki hangi giderler için ne kadarlık destekler sunulmaktadır.

Girişimci Destek Miktarı

KOSGEB tarafından girişimcilere işletmelerini kurmaları için yapacakları masraflar için 2.000 TL, kuruluş sırasında teçhizat ve diğer malzeme ihtiyaçları için 18.000 TL ve işletme kurulduktan sonra diğer giderlerin ve mal alımların karşılanması için 30.000 TL toplam ise geri ödemesiz hibe 50.000 TL destek sağlanmaktadır. İşletmelerini açan ve bir yıl boyunca faaliyetlerini devam ettiren işletmeler istedikleri anda KOSGEB’den 100.000 TL faizsiz kredi desteği de almaktadır. Kadın girişimciye, engelli adaylara, şehit yakını ve gazi ile gazi yakınlarına da KOSGEB tarafından ayrıcalık tanınmaktadır. Birinci ve ikinci bölgeleri için destek %60 oranında iken üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölge illeri için destek %70’e kadar artmaktadır.KOSGEB 1. ve 2. Bölge İlleri Nerelerdir

Antalya, Kocaeli, Yalova, İstanbul, İzmir, Bursa,  Muğla, Ankara, Aydın, Sakarya, Bolu, Adana, Edirne, Denizli,  Isparta, Çanakkale, Konya, Kırklareli, Kayseri, Tekirdağ,  Eskişehir.

KSOGEB 3. 4. ve 5. 6. Bölge İlleri Nerelerdir

Burdur, Balıkesir, Kastamonu, Karaman, Kars,  Karabük, Gaziantep, Şanlıufra, Şırnak, Van, Mersin, Samsun, Manisa, Mardin, Gümüşhane,  Zonguldak, Uşak, Amasya, Afyonkarahisar, Sinop, Bartın, Çorum, Trabzon, Artvin, Elazığ, Erzincan, Düzce, Hatay,  Kırıkkale, Yozgat,  Kütahya,  Kırşehir, Rize, Sivas,Bayburt, Aksaray, Adıyaman, Giresun, Erzurum, Çankırı, Kahramanmaraş, Niğde, Siirt,  Ordu, Kilis,  Tokat, Osmaniye, Tunceli, Batman, Bingöl, Ardahan, Ağrı, Diyarbakır, Hakkari, Bitlis,  Iğdır, Muş,  Malatya ve Nevşehir.

Destek Oranları Nedir

KOSGEB 1. ve 2. bölge illeri için ayrıcalıklı adaylara %80 ve diğer adaylar %60, 3. 4. 5. ve 6. bölge illeri için ayrıcalıklı adaylara %90 ve diğer adaylara ise %70 destek oranı verilmektedir.

Buna göre 1. veya 2. bölge illerinde yaşayan kişilerin %60 destek oranı yani kurdukları iş yerleri için en az 83.000 TL’lik masraf yapması gerekmektedir. Bu tutarın 50.000 TL’si hibe olarak onlara geri ödenir. Aynı ilde yaşayan ayrıcalıklı kişiler ise en az 53.000 TL’lik masraf yapması gerekmektedir.

Diğer bölgeler olan 3. 4. 5. ve 6. bölge illerinde yaşayan kişilerin %70 destek oranı yani kurdukları iş yerleri için en az 72.000 TL’lik harcama yapmaları gerekiyor. Bu tutarın yine 50.000 TL’si hibe olarak KOSGEB tarafından geri verilmektedir. Aynı ilde yaşamakta olan ayrıcalıklı kişilerin ise iş yerleri için 56.000 TL’lik harcama yapması gerekmektedir.

Peki ayrıcalıklı kişiler kimlerdir? Buna göre şehit yakını, gazi, gazi yakını, kadın ve engelli adaylar KOSGEB tarafından ayrıcalıklı olarak tanımlanmaktadır. Bu kişilerin hibe alması kolay olduğu gibi kişilere KOSGEB tarafından sunulmakta olan destek oranı miktarı da daha yüksektir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ