Haber Bankam

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Kimler yeni doğan çocuk parası sisteminden yararlanabilir detayları yazımızda..

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Yeni doğan bebeklerin bakım masrafları her geçen gün karşılanması daha zor bir konu haline gelmektedir. Özellikle yaşam koşullarının daha ağır bir hale gelmesi, ailelerin maddi anlamda karşılamak zorunda olduğu pek çok konunun bulunması, çocukların bakım işlerinin biraz daha zor geçmesine neden oluyor. İşte bu tarz zorlukları düşünen devlet, anne ve babaların bu zorlu dönemlerde biraz olsun rahat nefes alabilmesi için, doğum yardımı parasını vermeyi uygun görmüştür. Bu sistem üzerinden her doğum yapan anne rahat bir şekilde yararlanırken, çocuk sayısına bağlı olarak maddi olarak yardım alınabilir.

Geçtiğimiz yıldan itibaren yeni doğan çocuklara yönelik doğum yardımı verilmektedir. Bu şekilde yeni doğum yapan kişilere maddi anlamda yardım yapılırken bu yasa kapsamında binlerce kişiye oldukça iyi bir imkan sağlanmıştır. Ancak kişilerin bu yardımdan yararlanabilmesi için, bazı adamlara dikkat etmesi gerekir. Özellikle kişilerin bu alanda yardım parası alabilmesi için, öncelikli olarak başvuru işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Kimler Doğum Yardımından Yararlanabilir?

Doğum yardımı parası günümüzde çok büyük bir kitleye veriliyor. Memurlar da dahil olmak üzere, herkes bu yardımdan yararlanabilir. Ancak bunun için belirli şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu yardımdan yararlanabilmek için ilk olarak annenin ve sonra bebeğin sağ olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu yardım parasından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilir. Bu konu hakkında bir de hatırlatma yapmakta fayda var. 15 Mayıs 2015 tarihinde sonra bu yardım sadece annelere yapılmaktadır. Bu nedenle annelerin başvuruları gerçekleştirmesi bu durumda aranan ilk konu olarak ön plana çıkıyor.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişiler 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmalıdır daha önceki zamanlarda doğum yapmış olanlar bu yardımdan kesinlikle yararlanamaz. Bu tarihten sonra belirlenen çocuk başı olmak üzere yardım parası da şu şekilde belirtilmiştir.

  • Bir çocuk için 300 TL
  • İki çocuk için 453 TL
  • Üç ve daha sonra çocuklar için 600 TL tutarında devletten yardım alınabilmektedir.

Bu hesaba bağlı olarak ikiz doğuran anneler 700 TL , üçüz doğuran kişilerde buna ek olarak daha fazla yardımdan yararlanabilirler. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra bu kavrama uyan kişilerde 2. çocuk için ekstra doğum yardımından yararlanabilirler.

Yeni doğan çoçuk parası nasıl alınır?

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı aslında hükümet tarafından annelere verilmiş doğum hediyesi olarak adlandırılabilir. Bu nedenle devlet üzerinden bu yardımın alınabilmesi için mutlaka başvuru yapılması gerekir. Eğer bu yardımı almak isteyenler olursa bu durumu doğrudan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü üzerinden bildirmeleri gerekiyor. Bunun için başvuru dilekçesinin doldurularak gerekli kurumlar aracılığıyla başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yurt içinde yaşayan vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlükleri veya sosyal hizmet merkezleri yurtdışında yaşayanlar ise konsolosluklar ve büyük elçilikler üzerinden bu başvuruyu gerçekleştirebilirler. Başvurular ise şahsen veya posta yardımıyla kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.Memur Anneler İçin Doğum Yardımı Başvurusu

Şu anda halen bir kamu kuruluşunda çalışmakta olan memur anneler doğum yardımı için başvurularını bizzat görev aldıkları kurum ve kuruluşlar aracıyla gerçekleştirebilirler. Bunun yanında konu hakkında herhangi bir soru için 183 numaralı destek hattından da konuya ilişkin sorularına cevap alabilirler.

Doğum Parası Nereye Yatar?

Bu sisteme kayıt olabilmek için eksiksiz bir şekilde başvurunun gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Başvuru onaylandıktan sonra ise sadece annelerin yatırılacak olan bu ücreti alabilmesi mümkün olacaktır. Başvuruyu gerçekleştiren anne daha sonra da nüfus cüzdanı ile birlikte en yakında bulunan herhangi bir PTT Şubesi üzerinden müracaatlarını gerçekleştirebilir. Genel olarak başvurunun gerçekleştiği tarihten bir ay sonraki dönemde ilgili PTT Şubesi üzerinden çocuk parası için yardım alınabilmektedir. Kamu kurumlarında görev yapan memur annelerde ise işler biraz daha kolay bir şekilde ilerliyor. Zira bu kişiler daha kısa bir süre içinde maaşları ile birlikte doğum paralarınıda alabiliyorlar.

E-Devlet Üzerinden Doğum Yardımı Sorgulama

Doğum parası almak için hak kazanan ve ödemelerin ne zaman yapılacağını merak edenler için e-Devlette hizmet vermektedir. Vatandaşlar bu işlemlerin sonuçlarını görebilmek için turkiye.gov.tr üzerinden sisteme giriş yaparak sonuçları takip edebilirler. Sisteme giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile birlikte harekete geçmek gerekir. Sisteme giriş yaptıktan hemen sonra hizmetler bölümünde arama kısmında 4A 4B işgöremezlik ödemesi görme alanını bularak buradan ilgili doğum parası sorgulama sonuçlarına ilişkin bilgileri görebilirsiniz. E-Devlet şifresi olmayan bireylerin ise e-devlet şifresi alabilmek adına en yakın PTT şubesi üzerinden gerekli olan işlemleri yapabilirler. 2 lira karşılığında çok kısa bir sürede bu şifre alınırken almış oldukları bu şifre üzerinden sisteme giriş yapabilirler bunun yanında eğer kişiler e-Devlet şifresi almak için müsait durumda değilse o zaman hesaplarının olduğu bankalar üzerinden  e-devlet sistemine giriş yapabilmektedir. Tabi bu yöntem sistem tarafından oluşturulmuş olan geçici bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz, kimliğinizi banka hesabınızla onaylatarak sisteme anında giriş yapabilirsiniz. Daha sonra kişiler sisteme giriş yaptıktan hemen sonra şifre alanından yeni şifrelerini belirleyerek, bu şekilde bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Her daim giriş yapabilmek için kişilere e-devlet şifresini doğru ve güvenilir bir biçimde ayarlanması önerilen şeyler arasında bulunur

Doğum Parasından Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Doğum parası almak isteyen kişiler öncelikle bazı konulara dikkat ederek bu konuda harekete geçebilirler. Özellikle tam olarak bazı kriterlere uygun davranmak kişilerden beklenen şeyler arasında bulunuyor. Doğum yardımı alacak olan kişilerden anne veya babanın Sosyal Sigortalar Kurumu veya Bağkur üzerinden en az 120 günlük priminin ödenmesi aranan şartlar arasında bulunuyor. Bunun yanında anne ve babanın herhangi birisinin Türk vatandaşı olması yardım alabilmesi için yeterli olacaktır. Her ikiside şu anda Türk vatandaşı olarak görülmüyorsa, o zaman bu yardım şeklinden yararlanmaları mümkün değildir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ