Haber Bankam

Yatırımcılar Türkiye’nin Potansiyelinin Farkında

Yatırımcılar Derneği Toplantısında konuşan Bakan, yatırım verilerine ilişkin önemli detaylardan bahsetti.

Yatırımcılar Türkiye’nin Potansiyelinin Farkında
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak uluslararası yatırımcılar Derneği toplantısında konuşma yaptı. Gündeme dair önemli verileri paylaşan Albayrak özellikle en çok merak edilen konulara ilişkin soruları yanıtladı. Ekonominin yarısının psikolojik göstergelerden ibaret olduğunu söyleyen bakan, yarısının ise finansal göstergeler olduğunu söyledi. Yatırımcıların her türlü çarpıtmaya rağmen Türkiye’nin büyük potansiyelinin farkında olduğunu söyleyen bakan herkesin bu potansiyele canı yürekten inandığını belirtti. Bugün Türkiye’de faaliyette olan yabancı firmaların bu alanda daha derinlemesine hareket etmek için yeni fırsatlar aradığını söyleyen bakan devamlı olarak bu konularda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin sağladığı başarısının ardında liderlik, istikrar ve güvenin bulunduğuna işaret eden Albayrak, özellikle Türk ekonomisinin bu özellikleri sayesinde 34 kat daha büyüdüğüne dikkat çekti. Çift haneli olarak büyüme sonuçlarının alındığına işaret eden bakan bu sayede dünya çapında bir rekorun alındığını belirtti. Bakan bunun yanında konuşmasına şu şekilde devam etti “Yüksek büyüme oranları sayesinde OECD ve Avrupa Birliği ülkelerini çoktan geride bıraktık. Yabancı ve yerli yatırımlarda bu sene katlanarak devam etti. 2002 ve 2017 yılları arasında olan yatırımlar ise günümüzde çok büyük bir başarı hikayesi haline geldi. Aynı zamanda pek çok alanda yatırım konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Turizm, İnşaat sağlık, bilgisayar ve elektronik ürünler, finans ve teknoloji ürünleri, sigorta hizmetleri Telekomünikasyon gibi pek çok alanda önemli yeniliklere imza attık. Bugün dünyanın en büyük projeleri bile Türkiye’de üretiliyor. İhracat rakamlarında son zamanların en büyük rakamları konuşuluyor. En son teknoloji ürünlerde de önemli şekilde ihracat rakamlarını arttırmış bulunmaktayız. Bu konuda pek çok Avrupa ülkesinin bile yakalayamadığı şekilde AB standartlarını sağladık, ekonomide gelişimi devam ettiğini gösteren sanayi üretim endeksi yıl sonunda 146 puana ulaşarak bu şekilde tüm zamanların rekorunu elde etmiş oldu. 2003 ile 2017 yılları arasında kamu özel ortak yatırımları, önceki zamana göre 4 kat daha fazla artış göstererek 50 milyar dolar seviyesine ulaşmış oldu.” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak bunca yaşanan zorluğa rağmen, 16 yıldan beri halen ayakları yere sağlam basan büyüme ve üretim odaklı olarak ekonominin temelleri atıldığından bahsetti. Özellikle güven veren ve halen dinamik bir yapının olduğunu sözlerine ekledi. Yerli ve yabancı yatırımcılarla birlikte daha yeni hikayelere adımızı yazdırmaya hazır olduğundan bahseden bakan Bu aşamadan sonra hızlı karar alan ve reform odaklı olan bir yönetim şeklinin gerekliliğinden bahsetti.Yatırımlar Seçimlerden Sonra Hız Kazanacak

Özellikle bakan 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra yeni imkanlar ile birlikte bu alandaki yatırımların hız kazanacağını da sözlerine eklemiş oldu. Bakan konuşmasına şu şekilde devam etti “Ekonomik büyüme İnşallah bundan sonra atılan adımlarla birlikte hız kesmeden devam edecek. Sağladığımız ihracattaki gelişmeler teşvikler dezenflasyon finansman alandaki imkanların kolaylaşması bu konunun daha parlak olmasına neden olacak buna neden olan ise bize güvenen yerli ve yabancı yatırımcılarımız olacak. Türkiye her anlamda yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor sahip olduğu jeopolitik konumu gereği ile dünyadaki pek çok müşterisine önemli fırsatların kapısını açıyor. Aynı zamanda ulaşım ve lojistik, enerji ve çevre alanlarında gelişmiş altyapıya sahip olduğundan dolayı önemli pazarları ulaşılmasına neden oluyor. Özellikle daima trendleri takip eden dünya ülkeleriyle rekabete açık kendini her anlamda yenileyen bir iş gücüne sahip olacak diye konuştu

Yatırımcıların yatırım konusunda belirsizlikler olan ülkelere yatırım yapmayacağından bahseden Albayrak yatırımcıların oluşan belirsizliklerden kesinlikle hoşlanmayacağından bahsetti. Ancak Türkiye’de coğrafi konumlar gereği oldukça güçlü bir pozisyon var olduğunu söyleyen Albayrak, yeni dönem içinde bu alandaki görüşlerin artacağını sözlerine ekledi  Albayrak bunun yanında konuşmasına şöyle devam etti “Ülkemizde uzun vadeli olarak belirlenen yatırımların önü daha fazla açık. Türkiye büyüdükçe çalışanıyla iş insanıyla hep birlikte kazanacağı bir dönemin içine giriyor. En alt kademeden en üste kadar her kademede yüksek verimlilik amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Bakanlıklar veya diğer konular birbirinden kesinlikle aynı değil her birisi birbirini tamamlayan özelliklere sahiptir. Daha önce bu konuyu farklı platformlarda da ifade ettim burada konuyu bir kez daha yenilemek istiyorum. Bizim için durumu ne olursa olsun ülkemizde yatırım yapan her firma aslında bir Türk firmasıdır, bunun yanında enerji sektöründe bu konuya ilişkin olarak çok önemli bir Sinerji yaratmış durumda. 2017 yılında enerji ve Madencilik sektöründe yüzde 14.3 çoğunda bir gelişme kaydedildi 2016 yılında ise elektrik gaz ve buhar sektörlerinde %40 oranında bir artış yaşandı.

Berat Albayrak bunun yanında rüzgar enerjisi ihalesinin kazanıldığını duyurarak şunları kaydetti. Hem Güneş hem de rüzgar ihalesi ne için Almanya, Danimarka, Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen bütün yatırımcılar çok büyük bir ilgi gösterdi. Firmaların bu alandaki yoğun ilgisi aslında ülkemizin ekonomi ve enerji vizyonuna duyulan güvenin ne kadar sağlam olduğunu gösteren detaylardan biri oldu. Özellikle ülkemiz yatırımda doğuyu ve batıyı ayıran bir konumda olduğundan dolayı bu alanda yatırımcı çekmeye devam ediyor. Özellikle enerji sektörüne giriş yaptığımız son günlerde daha çok cazibe merkezi olarak kalacağını tahmin ediyoruz. Şu anda büyüyerek kentleşme oranı ve artan nüfusu ile birlikte ülkemizde oldukça büyük fırsatları kendi içinde bulunduruyor.

Bu yıl halka arzı olan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Enerjisa’nın beklenen değeri yaklaşık olarak 5 kat arttı. Özellikle bu konu uluslararası Global alanda da insanların dikkatini çekmiş durumda. Dünyada pek çok yerde Ticaret savaşlarının olduğunu düşünürsek Türkiye aslında yatırımcılar için son derece güvenli bir liman olarak anılmaya devam ediyor. Biz ise her zaman şu konuyu savunduk ülkemize yatırım yapan hiç kimse hiçbir zaman kaybetmedi ve bundan sonra da kaybetmeyecek özellikle yeni dönemde yeni bir hikaye yazılacak ve bu hikayenin başrolünde Türkiye olacak. Özellikle Cumhurbaşkanımızın da bu konuda dile getirdiği gibi Türkiye’nin şahlandığı konu üretim ve teknoloji konusu olacak.” diye konuştu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ