Haber Bankam

Vergi SGK Borcu Olan Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

Vergi Sigorta Sgk veya Bağ-kur borcu olan esnaf sıfır faizli KOSGEB kredisi çekebilir mi? Bazı bankaların vergi borcu olanlara ticari kosgeb kobi kredisi vermedikleri öğrenildi. KOSGEB’den onay alan, krediye hak kazananlar, SMS mesajı gelenler vergi borcu olmalarına rağmen faizsiz krediden yararlanabilirler mi? Detaylar haberbankam.com ‘da sizlerle..

Vergi SGK Borcu Olan Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

Kosgeb sıfır faizli kredi başvuru sonuçlarının açıklanmasını müteakiben birçok esnafımız banka şubelerine akın etti. Bankalar başvuru esnasında esnaflarımızdan 2015 yılına ait kurumlar ve detaylı mizan talep ettikleri, bankaların bu belgeler haricinde ayrıca SGK’dan vergi borcu ve Bağ-Kur SGK borcu yoktur yazısı talep ettikleri öğrenildi.

BANKALAR TALEPLERİ NASIL DEĞERLENDİRECEK

KOSGEB sonuçlarının açıklanmasını mütakiben, kredi verecek olan anlaşmalı 9 banka şubesinin talepleri;

 1. Genel Bankacılık Mevzuatı,
 2. Bankacılık teamülleri,
 3. Banka mevzuatı,
 4. Kredi politikaları

kriterlerine göre değerlendireceğini bildirdi.

Bankaların Faisiz Kredi Değerlendirme Kriterleri

Bankaların Faisiz Kredi Değerlendirme Kriterleri

Kosgeb internet sitesinde yapılan yazılı açıklamayı yukarıda ki görselden görüntüleyebilirsiniz. Bu kapsamda Devlete olan vergi borcunu ödemeyen, sigorta borcu olan ve bu borcu kapatmayan esnafın KOSGEB DESTEKLİ sıfır faizli ticari KOBİ kredisi çekip çekemeyeceği bankaların inisiyatifine bırakıldı. Daha doğrusu, banka yukarıda belirtilen 4 kritere esnafın durumu uyuyorsa, kredi verebilecek.

BANKALAR VERGİ VE SGK BORCU OLANLARA KREDİ VERECEK Mİ?

Bankalar ticari KOBİ kredileri için esnaflardan birçok evrak talep etmekteler. Bu evraklar 2 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi tüzel kişiler için talep edilen KOBİ evrakları iken bir diğeri şahıs firmalarından alınacak evraklardır. Bu evrakları sıralamak gerekirse;

Tüzel Kişilerden İstenen Evraklar;

 • Varsa Ortaklara ve Şirkete ait Mal Varlığı Dökümü (Tapu Fotokopileri)
 • Varsa Oda Kayıt Belgesi
 • Ortaklara ve Kefillere ait Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Kuruluş ve Son Gazete)
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası
 • Son 2 Yıla ait Bilanço ve Gelir Tablosu


Şahıs Firmalarından Bankaların İstediği Evraklar;

 • İmza Beyannamesi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Mevcut ise Oda Kayıt Belgesi
 • Son 2 Yıla ait Vergi Levhası,
 • Son 2 Yıla Ait Hesap Defteri veya Bilanço ve Gelir Tablosu
 • Varsa Mal Varlığı Dökümü (Tapu Fotokopileri)

Bu evraklar bankalar tarafından ticari kredilerde talep edilen evraklar olup, anlaşmalı 9 banka arasında da, değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca KOSGEB’in protokolü gereğince bankaların ticari kredi vermekte anlaştığı bankalar esnafın durumuna ve kredi politikalarına göre diğer evrakları da talep edebilmektedir. Vergi borcu olup olmadığı, sigorta borcu olup olmadığı vb. Bu sayede vergi borcu olan esnafın vergi borcunu ödemesi, SGK veya Bağ-Kur borcu olanın Bağ-kur borcunu ödemesi gündeme gelmektedir.

VERGİ VE SGK BORCUNU ÖDEYEN FAİZSİZ KREDİ ALABİLİR Mİ?

Borcu yoktur belgesi isteyen ve borcu yoktur belgesi getirmeyen esnafın ve KOBİ’lerin durumunu değerlendirmeye almayan bankalar, bu belgelerin teslim edilmesi ile esnafın durumunu değerlendirmeye alacak, eğer yukarıda belirtilen kriterlere aykırı bir durum varsa, (bankacılık teammülleri, kredi politikaları) bu durumdada yine red talebi verebilecektir. Yani SGK ve Vergi borcunuzu ödemeniz, hemen KOSGEB faizsiz kredisine hak kazanacağınız anlamını taşımamaktadır.

KOSGEB’in verdiği faizsiz kredi için vergi borcu veya SGK borcunun öne sürülmesi, maddi desteğe ihtiyaç duyan esnafın önüne olumsuz bir engel olarak çıkmakta, zaten paraya ihtiyacı olan esnafın böyle bir uygulama ile krediden mahrum edilmemesi gerekmektedir.

Vergi borcunuz var ise miktarını borç sorgulama sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Bu uygulama başladığı tarihte düzenlenmiş olsa idi, eğer KOSGEB bankalar ile yaptığı anlaşma protokolünde, vergi borcu veya sigorta SGK Bağ-kur borcunun faizsiz kredi desteğinde aranmaması gerektiği veya faizsiz kredinin bir kısmının bu borçlara yatırılmasına ilişkin bir madde getirmiş olsaydı, esnaflarımızın mağdur olması engellenebilirdi.

KOSGEB’in sağladığı sıfır faizli işletme desteğine HAK KAZANDINIZ yönünde SMS aldıysanız, anlaşmalı olan 9 banka şubesine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankanın vereceği cep sonrasında işletmenizin durumuna göre başvurunuzu yönlendirebilirsiniz.

KOSGEB 2017 Sıfır Faizli Kredisi Hakkında Bilinmeyenleri öğrenebilirsiniz.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 73 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Vergi ve sgk borç yapılandırması yapan şirket krediye basvurabiliyor mı acaba?

 2. Serkan dedi ki:

  Sgk vergi borcu yapılandırması çıktı

 3. Hakan dedi ki:

  Vergi borcumuzu nasıl sileceğiz ? kime başvurcaz?

 4. ESNAF KREDİSİ 2017 dedi ki:

  Hibe kredi verilir.

 5. T.C. ESNAFI dedi ki:

  Yazık ki inandık. Bu kadar olmaz. Vergi borcu sgk borcu olmayan esnaf zengin esnaftır. Zengini zengin etme fakirin tepesine binme çabasını geçtim Neden dalga geçiyorsunuz. mademki destek olmayacaksınız yapmayın Yazıktır onca insanı umutlandırıp sonrada sgk bağkur vergi borcu yoktur yazısı istemek nedir. kendi ülkemde dışarıdan gelen insanlara özeniyorum

 6. Vatandaş dedi ki:

  Bu nasıl iş? KOSGEB kredisini bankalar vermemek için bankalar bin dereden su getiriyor.Bunlari halletseniz bile SGK ,vergi borcu çıkıyor.Esnaf zaten çok zor durumda.Bu borçlar kesilirse esnafın elinde para kalmıyor.KOSGEB kredisi SGK ve vergi borcunu ödeme şartına bağlı olmamalı.Ayiptir ya.Esnafla dalga geçmektir.Esime KOSGEB onayı geldi.ama hangi bankaya gittiyse vermediler.Hersey siyasetçilerin dediği gibi değil.bu tam bir aldatmaca.16 Nisan’da Evet diyecektik.ama bu olaydan sonra düşünmeye başladık valla.b

 7. KOSGEB HİBESİ dedi ki:

  KOSGEB Hibesi verilir.

 8. Erkan çakir dedi ki:

  Esnerim kullanici adli arkadasin yazdigindan tek kelime anlamadim .Bende krediyi akbanktan kullaniyorum fakat sgkya olan tum borcumu kullanicagim krediden devlet adina banka tahsil edip kalan tutari hesabina yatiriyor.arkadasin bahsettigi gibi karisik bir hesaplama yok.devletin bankaya odiyecegi faizi senin bagkur borcundan niye dussunlerki ne alaka.

 9. l.ö dedi ki:

  esnaf kefalet koperatifinin dosyasını hazırladım kosgebin evraklarını tamamladım vergi dairesi tapu bagkur nüfus muhasebeci ticaret sicilgazetesi oda kaydı vb gibi birsürü evragı ayrı ayrı üçyerin evrağını kazırladım saatlerce kuyrukta bekledim şimdi esnafsanatkarlar onayladı kosgeb onayladığı halde dosya halkbankası şubesinde size bilgi verecez evrak dosya alamayız alırsak 15 günü geçebilir evrakların süresi dolabilir diye almayarak gönderdiler kırediniz onaylanacak size pos göndereceğiz dediler ertsigün pos cikası işyerimize bağlandı daha kıredi kartlarıda teslim alınca bizi çağıracaklar yazıklar olsun bu işgenceye ilride bu 20 nin çektirdiği hesabın sorumlularına hakkımı helal etmiyorum zamanımı çalmayı eziyet etmeyin bu vatandaşa bankalardaki bu işin başındakiler çok zorluyor vatandaşı devlet büyükleri herşey rahat zannediyorlar sahaya müfettişlerini sürsünler bankalara acilen görevlendirme yapsınlar vatandaşa güler ordaki görevlinin cebinden borç istiyorumda naz ediyormu baştan savuyormuş misali

 10. l.ö dedi ki:

  sincan yapıkıredi şubesine gittim işletmeniz bizimle hiç ticari ilişkisi yok borcu yok kıredi kartı yok postu yok puanı yok başvurunuzu alamayız aynı şekilde sincan garanti bankası şubesine gittim pos cihazımız sizde aylık 1.2 paramız giriyor postun aylık masrafını kesiyon paramızı kullanıyon oda hiç kıredi kartın yok borcun olmamış ödeme pilanın yok kıredin yok puanın yok kırediniz onaylanmadı başvurunuz onaylanmıyor dediler yazıklar olsun zamanımı çaldılar

 11. l.ö dedi ki:

  acilen bagkur pirim borcu yoktur yazısını kaldırın yoksa işgenceye işgence bankaların elinde dalga geçilen dar gelirli esnaf gururunu incitiyorlar haftalarca gel git kosgep esnafsanatkarlar banka vergi dairesi tapu bagkur müdürlüğü evrakları götürüyorsun yok kosgep onaylayacak yok esnaf sanatkarlar komiteye alacak yok 15 gün geçmiş tekrar bagkura vergi daiiresine git borcu yojktur yazısı gelecek yazıklar olsun böyle işleyişe

 12. MESUT dedi ki:

  ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.50000 TL DEDİLER 20000 TL VERECEKLER.0 FAİZLİ DEDİLER BAĞKUR BORCU İÇİN 4500 TL KESİYORLAR.BUGUN ÇEK ÖDEMEN VAR NE HALT EDİCEM .NERYE GİDEYİM NE BOK YİYEYİM.DUKKANIMI KAPATSAM.ALLAHIM MUHTAÇ EDECEKSEN KENDİNDEN BASKASINA MUHTAÇ ETME BİZLERİ.

 13. Abdullah dedi ki:

  SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZ KREDİM KOSGEBDEN VE BANKADAN ONAYLANDI ANCAK DENİZBANK VERGİ VE BAĞKUR BORCU YAZISI İSTİYOR 2017 SIFIR FAİZLİ KREDİ İÇİN VE BU PARAYA ÇOK İHTİYACIM OLDUĞU İÇİN TİCARET ODASINA DA BORCUMU KAPATTIM YANLIZ BAĞKURA 14.000BİNTL FAİZİYLE BİRLİKTE 16.965BİN TL BORCUM VAR VE BU NEDENLE BORCU YOKTUR YAZISI ALMAM İMKANSIZ BENİM ANLAMADIĞIM DAHA ÖNCEDE AYNI BANKADAN KREDİ ÇEKTİM ANCAK BÖYLE BİR YAZI (VERGİ VE BAĞKUR BORCU YOKTUR YAZISI İSTEMİYORLAR NE YAPMAM GEREK ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLUN.

 14. esmerim dedi ki:

  yeterki banka ile ilişkileriniz düzgün olsun

 15. esmerim dedi ki:

  arkadaşlar akbank bağkur maliye borcun nekadar olursa olsun krediyi veriyor.örneğin bağkura 13000 maliyeye 4000 tl brcun var.sanada kosgeb 20000tl onayladı.devletin bankaya ödeyeceği faiz 4900tl.banka bu parayı 20000tl den düşüp 15100 hesabına yatırıyor.4900tl yide senin yerine bağkur vede maliye borcundan düşüyor.borcun isterse 70000tl olsun.aynı şekilde 50000tl kredisi onaylanan içinde 11000tl kesinti yapılıp kalan miktar hesaba yatıyor.11000 tl borcundan düşüyor.

 16. HALKAN ÖZKUL dedi ki:

  YAZIK TIR YA OKADAR UĞRAŞTIK ZATEN BORCU OLANUN BU PARAYA İHTİYACI OLMAZKİ DEVLET HİÇ BORCU OLMAYANA VERİYOR YANİ HEP ZENGİNİN YANINDA

 17. Özcan gümüş dedi ki:

  Ben deniz bank müşteri hizmetlerini aradım bakur borcum var KOSGEB kiredisi alabilir miyim dedim bize bakurla alakalı bir yazı gelmedi şubemiz gelin görüşelim dedi pazartesi gidecek bakalım sonuç ne olacak

 18. Yasar dedi ki:

  Ya arkadaslar durum şu
  Devlette para kalmadi milletten alip kasalari dolduracaklar garibim esnafida bankaya borclandiriyo esnafla resmen dalga geçiyorlar bagkur kendi alamiyo bankanin kucagina yitiyo bizi

 19. coufure dedi ki:

  Ha bu arada o gunlerce gece demokrasi nobetlerınden tanıdıgım 10 larca esnafın 1 i dahi alamadı kullanamadı bu krediyi. cevremdekı herkes 16 nısan cı bu arada. hukumete faizsiz HAYIR lı esnaf ordusu toplanıyo.
  aynı sekıl bı oncekı esnafa can suyu kredisi denıldi ondada bole yaptı gene kullanamadı borclu esnaf.
  hukumet sagı solu bırakıp vatandasına bakmalı artık…
  ama kursuden deıl……

 20. coufure dedi ki:

  yapılandırmanın ılk taksıtını odeyemıyom 20bın kredi cıktı dıe sevınen ben kredıyı kullanamıyorum.
  bazı arkadaslar kullanan varmı dıe sormuslar.
  benım tanıdıgım bı arkadas kullandı..
  SONUÇ mu ?
  ev babadan dukkan babadan vergi algı bagkur borcu yok.
  bende kızdım ne ıhtıyacın varda kredı sırası beklıosun dıe aldıgım cvb a hala gulsemmı aglasammı bılmıorum.
  ARABAYI SIFIRLIYACAM ABI DEVLET BEDAVA PARA VERMİŞ ALMAYAYIMMI dedı cocuk bana.
  basımızdakı sayın buyukler mumkunse bı iş yapacaksınız tam yapın barı…

 21. TANSU dedi ki:

  DEVLET KÜÇÜK VE ORTA VADELİ ESNAFLARA SIKINTILARINI ATLATMASI VE RAHATLATMAK AMAÇLI VERDİĞİ 20.000 LİRALIK KIREDİ İÇİN SUNDUĞU ŞARTLAR ŞUNLAR.BAĞKUR BORCUN OLMAYACAK VE VERGİ BORCUN OLMAYACAK….KARDEŞİM BAĞKURUNU DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE YATIRAN BİR ESNAF DEVLETTEN NEDEN KIREDİ ALSIN.DEVLETE NEDEN YÜK OLSUN ETSİN…SURİYELİLERE BİLMEM KAÇ MİLYAR DOLAR YARDIM YAPARKEN SORDUNUZMU??BAĞKURUNU ÖDÜYORMUSUN VERGİ BORCUN YOK DEĞİLMİ DİYE…TÜRKİYE CUMHURİYETİ ESNAFI SURİYELİLERDEN DAHAMI DEĞERSİZ…

 22. Songül dedi ki:

  Kosgeb esnafın dalga geçilecek durumu yok bankalara emır ver sorunsuz kredimizi alalım

 23. cemil celal reyhan dedi ki:

  bagkur borcunu kessinler bari 100/30 zunu falan kessinler bari sevindirdiniz borclu oldugumuz insanlara soyledik onlarda sevindi simdi hep birlikte magdur olduk gosteripte vermediniz.

 24. Özcan gümüş dedi ki:

  Şöyle diyelim acikca dalga geçiyorlar

  1. Abdullah bilgin dedi ki:

   Aynen katılıyorum resmen dalga geçiyorlar. Suriyeliler kadar değerini yok

 25. Meçhul asker dedi ki:

  Bagkur borcu ssk borcu kredi kartı borcu vsvs birde kefil istenıyo yahu bu dewirde baba ogluna kefıl olmuyo kefilde aranan şart ise ticaretle ugraşan olucak kefılın skorlaması iyi olucak hangi bankadan alıcaksan krediyi kefil o bankaya otomatık ödeme talımatı vericekmış vay vay vay ne şamın şekeri ne arabın yüzü paranızda pulunuzda sizde kalsın.

 26. ahmet dedi ki:

  Yahu devlet benim bağkur borcumu ödetmek için bu krediyi verdi sanırım… Tıkandık kaldık bağkur borcundan dolayı yani elde var sıfır.

 27. suat bey dedi ki:

  Arkadaşlar emeklerimizin yatırdığımız harçların boşa gitmemesi için yapılacak tek bir şey var.Herkes başbakanlık BİMER’e yazmalı mağduriyetini yoksa burada yazmakla bişey elde edemeyiz.Herkes yazsın bağkur borcu şartı kaldırılsın diye.saygılar

 28. Murat dedi ki:

  Yılandan kormam yalandan korktuğum kadar 460 bin kişiye verdik dediniz. Secimlerdede şirket elemanlarını devlet bünyesine alıyordunuz ben busefer gördüm yalanı gözümle kulağımla kendi ayagına kendin sıktınız yazık etin. O msj gelipte bankara giden 460 bin kişi varya benim gördüğümü onlarada gördü sanırım . Aklınız varsa haledin bu işi yazık olucak bunca emeğe

 29. Tuncer Tanir dedi ki:

  Sevinme Kredi cikti diye Vergi ve ssk Borcum Yok ama bankayi asamadim Kredi puanim dusukmus kredilerim var zaten bitmek uzere bazilarini 2 gun gec odedim diye olumsuz yanit aldim 10 basvurudan biri alirsa iyi amac Zorda olan esnafti sonuc durumu iyi olana oldu

  1. Resul dedi ki:

   Arkadaşlar 20 binlik faizsiz krediden kesinti yapılıyor mu bilgisi olan varmi

 30. dursun dirik dedi ki:

  sayın cumhurbaşkanım bu seçim arifesinde kosgepden çıkan kredilerden bağkur borcu vergi borcu sormayın zaten esnaf çok sıkışık esnafın önünü açın turhal

 31. Fatma dedi ki:

  Bişeyler yapmamız sesimizi duyurmamlz gerekiyor 2hafta ugrastlk Bağkur borcu 20 binden fazla zaten resmen dalga gecildik

 32. Madur esnaf dedi ki:

  Kışın en soğuk dönemlerinde saatlerce sıra bekledik günlerce uğraştık ve neticesinde 20 binlira kredi çıkıyor ama zaten o miktara yakın bir borç var kesildiğinde yine elde var sıfır..
  Şimdi bu kredi esnafınmı işine yarayacak..??
  Yoksa devletin mi??

 33. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar baba şimdi bi kelime söyler olay biter canınızı sıkmayın

 34. Mustafa dedi ki:

  Ben bi esnaf olarak sadece bunu söylemek istiyorum yazıklar olsun

 35. FlRAT dedi ki:

  Haydi REİS haydi esnaf kardeslerin senden O mujdeli haberi bekliyor

 36. FlRAT dedi ki:

  Sayin cok kiymetli esnaf arkadaslarim abilerim ablalarim inanin sabir her seyin ilacidir biraz sabir insallah bu bankalarin oyununuda bozacaktir sayin CUMHURBASKANlMlZ inanın daha haberi yoktur onun icin yorumlarımızı daha sık yazalım saygılar

 37. Perişan esnaf dedi ki:

  Bu esnafa destek bir kredi değil seçim için borcunu tahsil etmek için hükumete destek kredisidir. Yaptığınız medya şovları başarılı olabilir ama bir gün bu krizler elbette gün yüzüne çıkacaktır. Ben hakkımı sizlere helal etmiyorum sizleri Allaha havale ediyorum…

 38. Cevdet sayan dedi ki:

  Bizede 20 bin kredi çıktı ama boşuna heveslenip bankaları dolaştık ey devlet sen bana kredi hakı verirken borçlarımi benden iyi biliyorsun neden boşyere ümit veryorsun o hakı verme bu esnaflarla dalgamı geçiyorsun banka insiyatifine birakıyorsun bankalarda insanlardan borć yoktur kağıdı istiyor bu nebićim iş zaten borcum yoksa demeki herşryim tam takırdır.neden krediye kafamı yorayımki. Zaten bu yorumlarda boş kendimix yazıp kendimiz okuyoruz hiç bir yetkili dikkate bile almıyor?

 39. Bahar dedi ki:

  Baştan SSK vergi borcu olmaması şartı getırılseydi zaten zahmet edıp kosgeb e kayıt için bir hafta ugraşmazdım ihtıyac olmasa zaten o kapıyı daha müşküller çalsın isterdim bir yıldır cepten yiyoruz dayanacak güç kalmadı bırde üstüne al20000₺
  Dıyorlardı SSK Bağkur öde benim borç 25000
  Üstününü katmam Laz’ım yani acil çözüm istıyorum

 40. FlRAT dedi ki:

  Bir akp li olarak inaniyorumki bu ssk vergi borcu sartina sayin cumhur baskanimiz tabiri caiz ise REİS bir el atacaktir Zaten buda bankalarin bir oyunu olarak dusunuyorum. Esnaf kardeslerim biraz sabirli olun olumlu cevapbin gelmesi yakindir.Bu kadar zorlugun ustesinden gelen guclu devletimiz ve sayin cumhurbaskanimiz bununda ustesinden gelecektir SAYGlLARlMLA

  1. Perişan esnaf dedi ki:

   Kardeş Allah aşkına bunca yalana rağmen halen fakire darda olana destek mi bekliyorsun. Ben kendimi bildim bileli bu ülke hep zengini zengin fakiri daha fakir etti bunları halen görmüyormusun

 41. Hamza dedi ki:

  Eğer benim bagkur borcum olmasa ben niye para isteyeyim sende ben esnafım ama herşey 100 yüz zam olduğu için herşey elimizde patlıyor milletin alacak gücü yok sen para veriyorsun kosgeb te ama yine hepsini alıyorsun bagkur borcundan dolayı bizde alacak gücümüz yok senin vereceğin parayı götür Suriyelere ver geri kalanıda kendin harca

 42. Ozlem yildiz dedi ki:

  Evet bencede keske suriyeli olsaydik .nasil bir ulkede yasiyoruz hic anlsmiyorum .devletin icinde oldugu her eylem gucluyu daha guclu zengini daha zengin yapmak uzerine .sadece secim zamani hatirlaniyoruz. Bu yapilan da baskanlik icin evet dememiz amaciyla yapiliyor.yani bizi 2 yasindaki cocuk gibi lolipop sekerle bizi kandirmaya calisiyorlar.zaten akpnin tum felsefesi bu.16 nisanda baskanliga kocaman HAYIR .devletin imkanlarini yiyip icip bunlardan nemalananlar evet desin .burasi ATATURKUN KURDUGU TURKIYE CUMHURIYETIDIR ve HEPTE OYLE KALACAKTIR bilginize!!!!

 43. Cuneyt dedi ki:

  Toptan telefon aksesuarlari isi yapmaktayiz kilif sarj aleti kulaklik usb silikon kilif magnum kilif desenli kilif ve renkli renksiz kirilmaz camlar

 44. Özcan gümüş dedi ki:

  Tek kelimeyle küçük esnaf la dalga geçiyor lar keşke sürüye li olsaydık

 45. Murat demir dedi ki:

  Yapmayın bırakın herkesin derdi kendine yeter…

 46. ersa dedi ki:

  Bu parayi alan lütfen mesaj atsın birde banka cüzdanı son satırını zaten onun parası vardır ekstra almıştır. Sıkıntısı olmayan biridir. yapılandırma yapıldı ilk taksidi bile kimse ödeyemedi uzattilar simdi bunu cikarttilar vergi sgk bagkur borcu olmayanin parayla ne isi var o esnaf bankaya bile ugramiyordur.bu durumun acil duzeltilmesini rica ediyoruz.bankalar normal kredi verirken bu sarta hic bakmazken simdi niye bu durum söz konusu anlaşılır gibi değil faizini zaten devlet ödüyor bu dayatma neden lütfen çözüm getirilsin.

 47. İlhan duran dedi ki:

  Devletimiz en azından bagkur borcu olanları kesinti yapmaması lazım cevremdeki herkesin 50 binden aşagi borcu olan yok budurum bizi daha çikmaza sokar bi düzenleme gelmesi lazm

 48. Ömer_06 dedi ki:

  Güya can suyu kredisi. Can suyu kötü durumda olan birinin canlanmasi icin verilir. Vergisini sigortasi ödeyen esnaf zaten suan kral esnaftir. Asıl odeyemeyene vermek lazim eger can suyu olacaksa. Sartlar degistirilmezse hükümet vergi ve sigorta borcu olan esnaftan kesinlikle oy alamaz. Ak parti uyesiyim ve vergi ve bagkur borcum çok. Eger sartlar degismezse uyeligimi iptal ettirecegim. Kredi resmen zengin esnafa hazirlanmis yine.

 49. Kazim Topuz dedi ki:

  Bagkur borcum dolayisiyla kredi veremiyoruz diyorlar dalgami geciyorlar bizimle anlamadim bu ise hemen bir cozum bulmalilar yetkililer saygilarimlla …. ne anlami kaldi destek kredisinin ….
  Ustelik 50bin tl ihtiyacim oldugu halde ?

 50. Esnaf dedi ki:

  Anlamadığım birşey benim SSK vergi BAĞ-KUR borcum yoksa bu krediyede ihtiyacım yok demektir. Meydanlarda Vatandaşa sesleniyorsunuz esnafa faizsiz kredi dağıtıyoruz diye, sonra krediyi vermemek için elinizden geleni yapıyorsunuz.
  Suriyelilere şu kadar yardım yaptık, bu kadar yardım yaptık diyorsunuz ama kendi vatandaşınıza yardım etmemek için elinizden geleni yapıyorsunuz çok yazık….

 51. Erdal karauğuz dedi ki:

  Türkiye Cumhuriyetinde devletimiz esnafa kosbeg aracı ile şifir faizsiz kiredi 9 banka ile anlasmasi durumunda vermedide verecek duruma geldi..ben isterim ki tc si düzgün olan esnafa borç bahane edilmesin verilmesini ben isterim ve tc düzgün olup da bu esnafların kredi borcu olmadigindan dolayi kredi verilmesine karşıyım bunlara borcu olmayan esnafa bu kirediyi verip borcu olmayan da bu bu kirediyi alan ne yapacak tefecilik mi yapacak ben bunlara karşıyım . borcu olan kişiler sonuçta borçlarını odemek için bu kirediyi almak istediler ama almadılar borcu olmayan kisi bu parayı ne yapacak merak ediyorum

 52. Mehmet dedi ki:

  İşi düzgün olana veriliyor her zamanki gibi

 53. Hayır dedi ki:

  Bankalar hiç kefilsiz kredi veriyor bağkur vergi borcu sormuyor devletin kefil olduğu esnafa vermiyor devletemi güvenmiyor acaba

 54. Tonga dedi ki:

  17 yaşından 60 yaşına kadar bağkur ödemenin mantığını söylesinler ödeyelim

 55. borçlu dedi ki:

  banada 20000 tl kredi çıktı mesajı geldi bankaya gittim borcu yoktur yazısı getir dedi eger borcun varsa bu çıkan krediden ödeyecez dedi zaten bende hesapladım 32 ay bagkur borcu 4000 tl vergi borcum var toplam 20000 tl yapıyor zaten banada 20000 tl kredi çıkmış herhalde hesaplamışlar borcumu ona göre kredi çıkmış borcu olmayanada herhalde çıkmıyor sayın kosgebe soruyorum ben borcumu odeyesem sıkışık olmasam zaten gider borcumu oderim hani dediniz piyasaya 11 milyar tl girecek paranın bir yere girdiği yok yine devletin kasasına dönüyor bu çok büyük bir yanlış bana göre bu benim şahsi fikrim

 56. SÜLEYMAN dedi ki:

  ben bu kanunları cıkaran artık bakan mı diyelim devletmi diyelim kimse tek bir amacı var o da kendi alcegini alıp esnafı bankaların eline düşürmek yazıktır günahtır bu esnafa beni bagkura borcum oldugu icin alamıyorum bu krediyi ya soruyorum size benim üç tane cocugum var bagkurumu yatırabilsem saglık yararlencek benim emekli olcek benim olsa neden yatırmayımkı kendimizi yemiyoruz içmiyoruz vergimi ödüyoruz. her köşe başında büyük marketler bizim aldımız paranın altında mal satar vergi vermez kimsenin sesi cıkmaz kücük esnafa gelince cebindeki son parayı nasıl alırız diye düşünce var ALLAH sabır versin bütün kücük esnafa

 57. ercan özbağ dedi ki:

  vallahi yazık esnaf fı mahfettiler vergi ssk bağkur borcundan dolayı esnaf kredi alamıyor bu nasıl yardım lütfen söyleyin cumhurbaşkanım başbakanım

 58. baran dedi ki:

  pkk ve feto dan dolayı esnaflar zarar gördü borçlarını ödüyemedi kosgeb tarafından verilen faisiz kredi esnafların yüzünü güldürdü malesef iş yapamazımızdan ssk borcumuzu ödüyemedik verilen 20 bin tl ssk den daha önemli borçlarımızı ödüyecektik mağduduruyetimizin giderilmersi için ssk borcunu ekran dan kaldırmanızı saygılarımla arz ederim

 59. Özcan gümüş dedi ki:

  Borcunuz yoksa işimiz iyi demektir bu kiredi kime veriliyor

 60. esnaf dedi ki:

  bağkur borcumu 16 nisanda ödeyeceğim

  1. orhan dedi ki:

   niye 16 nissan

 61. yusuf dedi ki:

  bunlar bu kırediyi ekranlarda esnafa faizsiz kredi can suyu diye bağırıyorlar içrata geldimi bu krediyi vermemek için sanki yemin etmişler ve kendi alacaklarının peşine düşmüşler yazıktır bu insanların hayalleriyle oynamayın bağkur ssk borcu ne alaka zaten borcumuz ödeyeceğiz

 62. Suleyman dedi ki:

  Devlet buyukleri neden acaba turk milletine yardim ci oluyoruz diyosunuz cocukmu kandiriyosunuz faizsiz kredi veriyoruz butun esnaflara diyosunuz ama huc bi icraat yok vergi ve bagkur borcu yoktur istiyosunuz zaten imkanimiz olsa neden yaturmayalim devletin para vermegibi bir dusuncesi yok sadece kendine olan borclarini kurtarmak cok yazik ben bir vatandas olarak kininiyorum

 63. murat dedi ki:

  sadece gülüyorum borcu olan bu krediden yararlanamaz.o zaman kime hangi esnafa müjde anlamak çok zor.ama akp bu yanlıştan dönerse iyi olur yoksa refarandumda esnaftan eksi almak zorunda kalır?

 64. ferit telli dedi ki:

  sayın basbakan tv lere cıkıp borclu ve 1 ve 9 kısı dıyor kazandınız mesajı gelıyor banka borcun var kardes bogkur dıyor ve vermıyor basta konusulan baska yapılan baska neden basta soylemıyorlar sımdı umut olan borclu esnaf neyapsın ….etsın ne desın yanı vereceklerı para borc dagıtalım ve ıslerı yoluna sokalım derken dahada acılmamıza sebep oldu yazık esnafa almıyacam kardesım kapattacam vergı bırseyde odemıyecem yeter ekonomı yukarda oturmayla yonetılmıyor ınsınler esnafın ayagına sorsunlar makam araclarıyladeyıl sade vatandas gıbı oturup dınlesınler oda ımkansızya allah yardımcımız olsun arkadaslar ben kapatırım kesın

 65. Yusuf dedi ki:

  Basbanim binali yıldırım bey bu esnafa kredi vermeseniz biz size kusmezdik ama bagkur borcu yuzunden kred alamadık bu yuzden size cok kızgın vesnaf esnafı n gonlunu alın

 66. Yusuf dedi ki:

  Sy cumhurbaskanim suriyelilere 26 milyar dolar para harcadim diyorsun kendi vatandaşına esnafina faizsiz kredi diyorsun ama bagkura vergiye borcu yuzunden kredi yok diyorsun bu memlekete suriyeliler iraklilar azeriler sahipcikmadi 15 temmuzda bu türk milleti sahip cikti vatanına yine her seyden once vatan var olsun millet var olsun allahım yar ve yardımcımız olsun sen bizi unuttun bizde secimlerde seni unuturuz

 67. Yakup dedi ki:

  Arkadaşlar geçen sefer kosgeb den kredi desteği alan esnaf arkadaş varmı çevrenizde aldım krediyi diye duydunuz mu ben hiç duymadım çok arkadaşlarımız baş vurdu gine bir sürü oda kayıtları sicil gazetesi harçları odettirdiler ama kimse kredi alamadı alan varmı veya duyan varmi

 68. Ali dedi ki:

  Bu şartları baştan söyleseydiniz bu kadar madur esnaf zorzahmet kosgebe evrak yetiştireceğim bir umut icin baştan yığıntı olmazdı bile bile müracaat etmezdi bu izdiham yaşanmazdı bir esnafın müracat icin zaten en az bir işgünü kaybı oluyor şimdi hak kazanıyorsun karşına sgk bağkur vergi borcunu öde gel yahu şakamıbu nasıl yardım bu esnaf ın halinden anlayan ancak bi esnafın kosgebin başına gecmesi lazm nerde oda başkanları nerde bizim hakkımızı savunacak sanayi bakanı bir esnaf olarak satışların çoğu vadeli gidiyo çek veya açık hesapta ama kdv yi faturayı kestiğimiz ayda devlet e ödemek zorundayız alacağımızı üç aysonra alıyoruz sorun değil çözüm istiyoruz biz esnaf veimalatcılar zordayız kime duyurucaksak duysunlar artık sesimizi allah tüm esnaf kardeşlerimin yar ve yardımcısı olsun

 69. İsmail dedi ki:

  Devlet büyüklerimiz kosgeb kredisine baş vururken keşke SSK, Bağkur ve Vergi borçlarınızın ödemeniz için size kredi verilecektir. Deselerdi hiç olmazsa boşuna evrak , zaman , umut beklentimiz olmazdı.

BİR YORUM YAZ