Haber Bankam

Uykusuzluğa İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Uykusuzluğun nedenleri nelerdir? Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir? Sağlıklı ve düzenli bir uyku için yapmanız gerekenler ile uyku sorununa karşı kullanılan şifalı bitkiler hakkında merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz.

Uykusuzluğa İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Uykuya dalamama veya gece boyunca sürekli uyuyamama gibi durumlara denilen uyku sorununun birden çok nedeni bulunmaktadır. Geceleri rahat bir uyku çekerek güne zinde ve sağlıklı başlamak isteyenlerin bir çoğu uyku sorunları karşısında uyku ilaçları kullanmaktadır. Bu tür ilaçların bağımlık yaptığından kullanımı tavsiye edilmemek ile birlikte uyku sorunu yaşayan insanların bu durumlarında Uykusuzluğa Bitkisel Tedavi yöntemlerine başvurduğunu görmekteyiz. Bu tür sıkıntıları olanların dikkat etmesi gerekenlerin başında uykusuzluk sorununun ne kadar devam ettiğidir.

Uyku Sorunu Olanlar İçin Bitkisel Çay

Uyku Sorunu Olanlar İçin Bitkisel Çay

Uyku sorunu 1 hafta ile 3 hafta arasında devam edenler için kısa süreli 3 haftayı geçenler için kronik uyku sorunu olduğu belirtilmiştir. Sizde 3 haftadan fazla süredir Uyku sorunu yaşıyorsanız bunun başka bir rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bir kaç gece veya hafta uyku sorunu çeken insanların bu sorunu gidermeleri adına Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkilerin neler olduğunu ve Uykunuzu düzenlemeye yardımcı olan itkisel çayların neler olduğu hakkında bilgi vereceğimiz bu haberimizin bütün uyku sorunu yaşayan okuyucularımıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

Düzenli Uyku İçin Kedi Otu Çayı

Uykusuzluk sorunu yaşayanların en çok tercih ettiği şifalı bitkilerin başında gelen Kedi otu içinde barındırdığı sakinleştirici özellikleri ile insanların rahatlamasına ve bu sayede uyumasına yardımcı olmaktadır. Uyku için alınan hapların insanlar üzerindeki sersemletici etkisini bu çayı içenlerde görünmediği ve baş ağrısı gibi nedenleri ortadan kaldırdığı için bu çayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yatmadan 1 saat önce alınan kedi otu çayının tam anlamıyla etkisini göstermesi 1 haftayı bulabilmektedir. Uyku sorunlarına karşı çok etkili olan bu çayın kokusundan dolayı bazıları kullanamamaktadır. Bu çayı kullananların dikkat etmesi gerekenlerden bir tanesi de alerji ile sinir sitemini etkileyen ilaçlar ile birlikte alınmaması gerektiğidir. 1 çay kaşığı kadar kedi otunu kaynatılmış suyun içerisine atarak 10 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır. Hazırladığınız kedi otu çayını süzerek ılık bir şekilde yatmadan 1 saat önce içmelisiniz.Uyku Sorunu Çekenlere Şerbetçi Otu

Geceleri rahat bir uyku çekerek güne zinde başlama hayali kuran uykusuzluk sonunu yaşayan herkesin hayalidir. Geceleri saatlerce yatağın içerisinde dönmekten morali bozulan ve rahat bir uykuya hasret kalanların imdadına yetişen bir diğer şifalı bitki ise Şerbetçi otu olarak dikkat çekmektedir.Şerbetçi otu kozalarından bir tutam kaynatılmış yarım litre suyun içine atılarak 10 dakika demlenmesini beklemeniz gerekmektedir. Uyku sorunu olan vatandaşlarımızın uyumadan 1 saat önce bir fincan şerbetçi otu çayı içmeleri uyumalarına yardımcı olacaktır. Bu bitki çayının tadı biraz acımtırak olduğu için isteyenler bunu papatya veya melisa çayı ile karıştırarak da kullanabilirler.

Uyku Sorunu Çekenlere Şerbetçi Otu

Uyku Sorunu Çekenlere Şerbetçi Otu

 Uykusuzluğa Papatya Çayı

Bir çok rahatsızlıkta kullanılan papatya çayı kaygı giderici ve rahatlatıcı özellikleri ile uykusuzluk çeken vatandaşlarımıza yardımcı olan bitkisel çaylardan biridir. Bu tür bitkiler arasında papatya en zararsız olan bitki olarak dikkat çekmek ile birlikte papatyaya karşı alerjisi olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir. Sizde uykunuzu düzenli bir hale getirmek istiyorsanız her gün bir bardak papatya çayı içmelisiniz. Uykunun yanında baş ağrısına iyi geldiği gibi hazmı kolaylaştırır ve kas spazmlarına iyi gelmektedir. Yaklaşık 3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği kaynatılmış suyun içerisinde 10 dakika demleyerek kullanabileceğiniz gibi isterseniz Şerbetçi otu ile karıştırarak daha etkile olmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkiler ile birlikte insanların daha düzenli bir uyku çekmeleri için uzmanlar tarafından tavsiye edilen bazı uygulamalar vardır. Sizde bitki çayları ile birlikte aşağıda belirttiklerimizi yaparsanız uyku sorununuzu giderebilirsiniz. Bu uygulamaların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 • Uyumadan önce yemek yememeye dikkat edin
 • Yapmadan önce bir bardak ılık süt için
 • Kafeinli içeceklerden uzak durun
 • Yatak odanızı karanlık ve serin tutun
 • Gün içerisinde uyumayın
 • Gece saatlerinde çikolata gibi enerji veren ürünleri tüketmeyin
 • Televizyon seyretmeyi yatmadan en az 1 saat önce bırakın
 • Her gün aynı saatte yatakta olmaya çalışın
 • Rahat ve bol giysiler ile uyumaya çalışın

Yukarıda belirttiğimiz rahat ve düzenli bir uyku için verilen tavsiyelere uyduğunuz gibi Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkiler ile hazırlanan bitkisel çayları tüketerek hasret kaldığınız düzenli uykuya kavuşabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ