Haber Bankam

Uber’e Yönetmelik Şoku! Belgeleri İptal Edilecek!

Geçtiğimiz aylarda akıllı telefon uygulaması şeklinde piyasaya sunulmuş olan Uber, basında sıklıkla yer almıştı. Taksciler tarafından tepki ile karşılaşmasına rağmen, yüksek oranda bir kullanıcı kitlesi bulmuştu. Dün Başbakan Binali Yıldırım, taksicileri sevindirecek bir haber verdi. Yönetmeliğe göre korsan taşımacılık yapan araç sahiplerinin belgeleri iptal edilecek ve 2 yıl süre ile faaliyetleri yasaklanacak.

Uber’e Yönetmelik Şoku! Belgeleri İptal Edilecek!

Geçtiğimiz aylarda bir akıllı telefon uygulaması olarak kullanılmaya başlanan Uber adeta gündeme damga gibi vurmuştu. İnternet üzerinden taksi çağırma,yol durumu, güzergah, aracın nerede olduğunun tespiti, farklı ödeme seçenekleri ve kullanılan promosyon kodları ile ödemede indirim şeklinde kullanıcıya hizmet veren Uber, taksiciler tarafından tepki ile karşılanmıştı. Basına yansıyan olaylara göre taksiciler ekmekleri ile oynandığı düşüncesi ile Uber şoförlerine saldırdılar. Fakat kullanıcılara göre Uber, taksiden daha fazlasıydı. Konum seçildiği için önünde açık olan ekrandan nereye gideceğinizi bilen şoför sayesinde yol tarifi yapmanıza gerek kalmadan istediğiniz yere bir makam aracı rahatlığında gitmeniz mümkündü. Yanınızda nakit bulundurma zorunluluğunuz olmadan,farklı ödeme seçenekleri ile kullanıcılarına hizmet vermekte, maksimum 6 kişi tarafından kullanılabilmekteydi. Gidilecek araç, şoför, hatta yol durumuna göre ne kadar sürede gidileceği bile sunulmaktaydı. Gece-gündüz tarife farklılığından ve yüksek miktarlardan rahatsız olan halk Uber’e yöneldi.

Uber sisteminin vergi ödemediğini ve haksız kazanç elde edildiğini düşünen taksicileri sevindirecek haber Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi.

Yeni Yönetmelik Ne Diyor?

Başbakan Yıldırım, taksiciler ile İnternet üzerinden taşımacılık yapanlar arasında çıkan kavgaya son noktayı koydu. Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı’na talimat verdi. 25 Mayıs’ta düzenlenmek sureti ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu yönetmeliğe göre korsan taşımacılık yapan araç sahibinin, yolcu taşımak adına aldığı D2 belgesine ilk tespit durumunda uyarı mahiyetinde 50 ceza kesilecek. 1 yıl içinde ihtara rağmen aynı ihlali yaptığı tespit edilen araç sahibinin 2 yıl boyunca yetki belgesinin iptali istenecek.Taksicilerin vergi ödenmiyor söylentilerine karşı, şirket ödediğini iddia ediyor. Fakat hesapları Hollanda’da olduğu için vergi ödenmiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü 81 ilde alarma geçti. Yönetmeliğe aykırı fiil durumunda hem kaçak taşımacılık yapan araca, hem de yolcuya ceza kesilecek.

Yeni Cezalar Nelerdir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde son yapılan değişikliğe göre,Araçlarını yasaya uygun olmayan şekilde kullandıran araç sahiplerine tespit edildikleri andan itibaren 50 ihtar cezası

 1. Yapılan bu uyarılar ancak 3.000 TL yatırılmak sureti ile kaldırılacak.
 2. 1 yıl içinde iki kez aynı ihlali yaptıkları tespit edildiği taktirde,  yetki belgelerinin iptali istenecek.
 3. Aynı faaliyeti 2 sene boyunca yapmaktan men edilecekler.

İlk Yakalamada Ne Kadar Ceza Uygulanacak?

Başbakan Binali Yıldırım’a göre yakalanan şahıs araç sahibi değil sadece şoför ise 2 bin 532 TL ceza kesilecek. İkinci yakalanışta şoför 4 bin 220 TL bir ceza ödemekle karşı karşıya kalacak. Yakalanan araç sahibi ise araç 60 gün süre ile bağlanacak. Eğer yakalanan kişi araç sahibi değilse, aracın bağlanması söz konusu olmayacak.

Yakalanan yolculara ise 281 lira ceza kesilecek.

 

Uber Sürücüleri İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

 • Ehliyet,
 • Sabıka Kaydı,
 • UberXL için Gerekli Belgeler,
 • D2 Belgesi,
 • Yol ve Güzargah Belgesi,,
 • Ruhsat,
 • Şirket Açılış Belgeleri,
 • Araç Sigortaları,
 • Uber taksi için gerekli belgeler,
 • SRC,
 • Psikoteknik ,
 • Şöfor Kartı,
 • Araç Ruhsatı.

Türkiye’de Uber Şoför Sayısı Kaçtır?

İstanbul’da taksicilikten ekmek yiyen 18 bin vatandaş var. Uber şoförlerinin sayısı ise 5 bine yaklaşırken aylık gelirleri 5 bine ulaştı.Taksiciler Uber şoförlerini araç çağırır gibi yaparak dövmeye başladı. İstanbul’taki  plaka değerleri 30 milyar liraya yaklaşırken, yıllık cirosu 5 milyar lirayı bulan taksiciler, plaka sahibine aylık ücret olarak yaklaşık 7.500 lira veriyor. Kendileri de kazanabilmek için, sektörlerinde kendilerine rakip istemiyorlar.

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ