Haber Bankam

Türkiye Savunma ve Havacılık İhracatında Devleşti!

Türkiye Savunma ve Havacılık İhracatında Devleşti!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Türkiye pek çok sektör de hızlı bir şekilde yükselmeye ve devleşmeye devam ediyor. Özellikle savunma ve havacılık alanında yapılan başarılı çalışmalar her gün basının ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Türkiye uzun süredir yerli milli tankı, gemisi, silahı, insansız hava aracı, zırhlı aracı ve helikopterini üretmektedir. Türkiye askeri ürünlerini üretebildiği gibi yurt dışına ihracatını da yapmaya başladı.

Türkiye’nin en önemli ve köklü sanayi kuruluşları içerisinde yer almakta olan Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE)’nin ihracat oranlarına bakıldığında ciddi bir büyüme kat edildiği görülmektedir. Öyle ki geçtiğimiz sene MKE’nin toplan cirosuna bakıldığın elde edilen gelirin 3’te 1’lik bölümünün yurt dışı ihracatından elde edilen gelirlerden olduğu görülmektedir.

2 Milyar Dolara Yakın Hacim

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) kuruluşu ve Türkiye’nin savunma sanayi şirketlerinin bundan on seneye kadar her hangi bir geçmişi ve yurt dışına ihracatı bulunmamaktaydı. Ancak azimli şekilde on sene içerisinde hele ki son birkaç sene içerisinde askeri üretim de devleşen Türkiye pek çok ülkenin yakın takibine aldığı üreticiler arasında yer aldı.Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) kuruluşu ve Türkiye’nin önemli savunma sanayi şirketlerinin on seneye kadar yurt dışına her hangi bir ihracatı bulunmaz iken bugün savunma ve havacılık sektörünün yurt dışı ihracatı 2 milyar dolara yakın hacme kadar yükseldi.

Yerli Üretime Destek

Yurt dışından getirilen savunma ve havacılık ürünlerinin pahalı olması özellikle ürünlerin getirildiği Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye’ye havacılık ürünlerini vermek istememesi ile Türkiye’den yerli üretime büyük bir yatırım yapıldı ve destekler sağlandı. Bunun üzerine insansız hava araçları üretimi yapıldığı gibi ilk silahlı insansız hava aracının çalışması da hız kazanmıştı. Şu anda her ay düzenli olarak üretilen yerli üretim atak helikopterleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine katılmaya ve göreve başlamaya devam ediyor.

Savunma alanında TÜBİTAK, ROKETSAN, MKE ve ASELSAN’ın önemli çalışmaları ile üretilmiş pek çok silah bulunmaktayken yine Türkiye’nin ürettiği Bora silahı da pek çok ülkenin almak istediği silahlar arasına girdi. Birkaç sene içerisinde Türkiye’nin savunma ve havacılık sektöründe ihracat rakamlarının tavan yapması bekleniyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ