Haber Bankam

Türkiye Büyüme Oranları ile Tüm Ülkeleri Geride Bıraktı!

Türkiye Büyüme Oranları ile Tüm Ülkeleri Geride Bıraktı!

Türkiye’de ki olumlu gelişmeler ve yapılan çalışmalar ülkenin ekonomisini ve büyüme oranını ciddi şekilde yükseltmektedir. Bilindiği üzere ülkelerin büyüme oranlarına ilişkin aralıklarla verilere yayımlanır ve ülkeler adeta bir birleri ile yayımlanmakta olan bu veriler ile yarışa girer.

Türkiye’nin de arasında bulunduğu ülkeler için yapılan değerlendirmeler sonucu yeni bir büyüme oranı raporu yayımlandı. Buna göre Türkiye büyüme oraları ile tüm ülkeleri geride bıraktı. Pek çok ekonomist Türkiye’nin başarısının bir tesadüf olmadığını ve uzun süre Türkiye’nin büyüme oranının daha da devam edeceğini belirtmektedir. Peki yayımlanmış olan verilere göre Türkiye’nin büyüme oranında ki son durum nedir? Türkiye diğer ülkelere göre yüzde kaç daha fazla büyüme gösterdi.

Türkiye Fark Attı! Onlar Seyir Etti

2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme oranları ile ilgili sayısal veriler yayımlandı. Buna göre Avrupa Birliği ülkelerinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,4’lik bir büyüme kat ettiği görülmektedir. Euro bölgesinde büyüme oranı yüzde 2,5, G7 bölgesinde büyüme oranı yüzde 1,8 ve OECD ülkelerinde ise yılın ilk çeyreğinde ki büyüme oranı yüzde 2 olarak belirtildi.Bu ülkelere göre Türkiye’nin büyüme oranı ise kıskanılacak bir durumdadır. Buna göre Türkiye 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5’lik harika bir büyüme elde etti. Türkiye büyüme ve gelişme konusunda diğer ülkelere fark attı ve onlar sadece bu duruma baka kaldı.

Büyüme Devam Edecek

Yerli ve yabancı ekonomistler tarafından yapılan açıklama ve değerlendirmelere göre Türkiye’nin başarısı tesadüf değil ve Türkiye’nin büyümesi devam edecek. Yerli yapım ürünlerinin giderek artması ve yurt dışına ihracatlarının da başlaması ile Türkiye’nin büyüme oranlarına büyük katkı sağladı. Özellikle yeni tersanelerin açılması, organize sanayi bölgelerinin yaygınlaşması ve istihdamın artması büyük fayda sağlıyor.

Sanayi ve teknoloji alanlar da büyük çalışmalar yapan Türkiye askeri alanlarda yaptığı yenilikler ile diğer ülkeler tarafından kıskanılmaya devam ettiği gibi ürettiği ürünlerin başka ülkeler tarafından da satın alınmak istendiği bilinmektedir. Yerli üretim gelişmelerinin artması ve bu alanda çalışmalar yapılması ile yılında diğer aylarında da Türkiye’nin büyüme oranının yüzde 5’den aşağıya inmeyeceğini göstermektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ