Haber Bankam

Türkiye 2019 yılında 5 yıllık başkanlık sistemine geçecek

Türkiye 2019 yılında 5 yıllık başkanlık sistemine geçecek
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Başbakan Binali Yıldırım TRT haber de gündeme dair bulunduğu ekonomi, politika açıklamalarında başkanlık sistemi ile alakalı konuya da değinerek 2019 yılında 5 yıllık başkanlık sistemine geçileceğini kaydetti. Türkiye Başkanlık sistemine geçişin hızlandırılması ve yen anayasa görüşmeleri için MHP ile yaptıkları görüşmeleri değerlendiren Başbakan Başkanlık sisteminin Türkiye için şart olduğunu ve “Başkanlık gelirse ülke bölünür diyorlar”diyenlere karşılık ”Asıl başkanlık gelmez ise Türkiye’nin bölünme riski var açıkça söylüyorum” ifadesini kullandı. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda CHP ve MHP’ye çağrıda bulunan Başbakan Yıldırım, “CHP 2007 yılında Cumhurbaşkanını seçtirseydi, bugünkü tartışmalar olmayacaktı” diye konuştu.

Başbakan MHP ile yeni anayasa görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu

Mhp ile yapılan görüşmeler ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulunan  Yıldırım; ”Bir kere öngörülemezlik ekonominin en büyük düşmanıdır. Belirsizliğin ortadan kaldırılması gerek. Rejim değişikliği meselesi yok. Yönetim sistemimize baktığımız zaman her ne kadar parlamenter sistem ile idare ediyoruz. Getirmek istediğimiz sistem yeni bir yönetim sistemi değil yabancısı değiliz. 2007’de tarihi bir hata yaptık. Ana muhalefet partisi ve çok bilmiş hukukçuları telkini ile değişiklik yapıldı. Yanlışları düzelten bir milletimiz var. Millet doğrudan cumhurbaşkanını seçti 1982’de cumhurbaşkanını geniş yetkileri var. Bu yetkiler başkanlık sistemini de içine alan bir sistem var. MHP bu şekilde devam edemeyeceğimizi gördü. Bahçeli, her ne kadar parlamenter sistemi sürdürüyorsak da böyle devam etmesi mümkün değil diyerek harekete geçti. Cumhurbaşkanı onun altında başkan yardımcı altında meclis var. Meclis bir irade. Başkan da bir irade. İkisi de seçiliyor. Başkan partili olarak seçime gidiyor. Bütçeyi cumhurbaşkanı meclise sunuyor meclis görüşüp karara bağlıyor. Diğer sistemlerin tıkanan kısımları dikkate alındı. Başkalarında olmayıp bizde bulunan özellikler de eklendi. Ülkemizin şartları, başka ülkelerdeki aksaklıkları da öngördük. Cumhurbaşkanı olarak ismin devam etmesine MHP ile ortak karar verdik.”2019 da yapılan seçimlerde başkanlığa geçilir

Türkiye’nin geçmiş tarihine bakınca istikrarın olduğu dönemde refah artmış AK Parti 14 yıldır iktidar ama Türkiye’nin tek bir iktidar çıkaracak bir sisteme ihtiyacı var. Meclis daha da güçlenecek. Bu sistemde yasa tekliflerini iktidar partisi veriyor. Türkiye’de artık koalisyon yok. Artık bu endişeyi taşımayacaksınız. Bu ekonomide de öngörülebilirliği getirir. 5 yıl öngörülüyor. Cumhurbaşkanı da meclis de. Bir küresel şoklardan kaynaklı bir durumu var önümüzdeki kısa ve orta vadede kendi durumumuz var. Cumhurbaşkanlığı ve anayasa için adımları attık çok kısa sürede bir mutabakata  varacağız ve meclise getireceğiz. Bir yada 2 hafta komisyonda görüşülür sonra komisyona gelir. Cumhurbaşkanının onay süreci ve referandum var. Mart sonu referandum yapacağız. Ocak ayı sonlarına kadar meclisteki çalışmaları tamamlamaya çalışacağız. Katiyyen erken seçim yok. Seçimler 2019’da yapılacak. Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. 2019’da yüzde yüzde cumhurbaşkanlığı sistemi uygulanacak. Ara dönem de sona ermiş olacak. 12 artı iki üç geçici madde var. Üzerinde beraber çalışıyoruz.”açıklamalarında bulundu.

CHP ile görüşmeler

CHP ile yapılan görüşmeler ile ilgili olarak da şu ifadelerde bulundu. ”CHP’den farklı sesler geliyor. Kemal Bey zinhar karşıyız diyor. Başkanlığı getirecekseniz kapının deliğini bile kapatırız diyor. Ama anlatırız desteklemek istemiyorlarsa bilgi veiririz. Konuşmaya açığız konuşarak her şeyi halledebiliriz.

CHP’de son zamanlarda gariplikler var. 15 Temmuzun olmadığı gibi düşüncelere kapıldı. HDP ile biraraya gelme, sokak hareketleriniz teşvik etme gibi şeyler yaptılar. Direnmek sokağa inmek gibi kargaşalar çıkarmaya gerek yok. Demokrasiyi içselleştirmemişler. Peki parlamenter sistem mi istiyorsunuz siz de teklifinizi getirin milletin önüne koyalım dedik.Dönüp dolaşıp iş şuraya geliyor millet iradesine teslim olmama. Milleti yormasak bu işleri halletsek iyi olur ama yapamıyoruz. Ana muhalefet partisinin bu sorumlulukları bilerek hareket etmesi lazım. Gidersiniz miting yaparsınız ama şiddete dönüşebilir.” ifadelerinde bulundu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ