Haber Bankam

Turizm gelirleri Arttı

Turizm gelirleri Arttı
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

2018 yılının Turizm gelirlerinin önemli ölçüde arttığı ortaya çıktı. Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan çeyrek zamanda geçtiğimiz yıla oranla önemli artışlar meydana geldi. %31 oranında bir artış elde edilirken toplam gelirin ise, 4 milyar 425 milyon 237 bin dolar olduğu ortaya çıktı.

Yurtdışından Gelen Turist Sayısında Rekor Artış

Medya takip Ajansı tarafından 2018 yılına ait Turizm gelirlerine dair istatistikler duyuruldu. Türkiye İstatistik Kurumu ve Ajans Press ortak çalışması ile birlikte edinilen bilgilere göre, bir çeyrek içinde geçtiğimiz yıla nazaran önemli gelişmeler ortaya çıktı. Toplam olarak elde edilen bu gelirin yüzde 76 seviyesini yabancı ziyaretçiler oluştururken 100’de 23 seviyesini ise yurt dışından kendi ülkelerine gelen vatandaşlar oluşturdu.

Yapılan bu medya incelemesine bağlı olarak turizm konusunun Medya içinde en çok konuşulan konulardan biri olduğu ortaya çıktı. Araştırma içinde 2018 yılının ilk aylarında toplam olarak 104.843 turizm haberi olduğu onaylandı. Özellikle 2018 yılının içine baktığımızda Turizm için harcanan tutarın kişi başı olarak 723 dolar olduğu tespit edildi. Yabancıların bu alanda harcadığı tutar 682 dolar olurken, yurt dışından ülkemize gelen vatandaşların ise ortalama harcamasının 869 dolar olduğu ortaya çıktı. Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısında da geçtiğimiz yıla nazaran önemli artışların olduğu görüldü. Buna göre 2018 yılının ilk çeyreğinde 2017 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 26 oranında bir artış yaşandı ve bu artıştan sonra 6.122.182 kişilik bir gelişmenin olduğu ortaya çıktı toplam olarak bu sayının yüzde 80’lik kısmı yabancılar olurken yüzde 19’u ise yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının olduğu saptanmış oldu.

2018’in ilk çeyreğinde 2 milyonun üstünde kişinin seyahat ettiği ortaya çıktı. Bununla birlikte şu anda Türkiye’de yaşamakta olan ancak farklı ülkelere ziyaret eden vatandaşların turizm alanındaki harcamalarında da artışların boyutu belirlendi. Bu alanda geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 26 seviyesinde bir artış görülüyor yurt dışında yer alan ülkeleri ziyaret eden vatandaş sayısınında 100 de 9 oranında bir artış görülürken toplam olarak yurt dışını ziyaret eden vatandaşların sayısının 2.070.534 olarak tespit edildi. Yurtdışına yapılan harcamalarda kişi başına düşen tutarın ise 521 dolar olduğu görüldü.

Seçimler turizmi etkiler mi ?

Bunun yanında seçimlerin turizmi ne şekilde etkileyip etkilemeyeceği de vatandaşlar arasında dile getirilen konulardan biri oldu. Özellikle yetkili kişilerce seçimler ve turizm hakkında bir çatışmanın olmayacağı öngörülen şeyler arasında bulunuyor. Konu hakkında konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu seçimlere iyi hazırlanması gerektiğinden bahsetti. Seçimde mutlaka belirli tedbirlerinin alınmasından söz eden Karaloğlu seçime kadar gelecek olan süre içinde farklı yöntemlerin denenmesi gerektiğinden söz etti. Bunun yanında Antalya Valisi yapılacak olan seçimlerde turizme herhangi bir olumsuz etkide bulunmayacağını sözlerine ekledi. Özellikle Antalya’nın günde 75000 kişiyi ağırladığı düşünülürse buna uygun olarak bir taktiğin belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.Bunun yanında bu Turist sayısına bakıldığında durumun oldukça parlak bir hal aldığı net bir şekilde görülüyor. Antalya Valiliği tarafından yapılan açıklamalara göre ocak ile Nisan dönemi arasında kente sadece hava yolu ile 1.201.653 turist geldi. Yılın sadece bu ilk dört aylık dönemindeki gelen turist sayısı geçtiğimiz yıla oranla %41 oranında artış gösterdi. 2017 yılının aynı dönemlerinde 855.023 turist gelmişti. Antalya’ya en fazla sayıda gelenler ise Almanya oldu. Almanya’yı ise yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi Rusya takip etti. Almanya’dan gelen ziyaretçiler geçen yıla oranla %35 oranında artış gösterdi. Rusya’dan gelen ziyaretçiler da de bir artış söz konusu. Rusya’dan gelen ziyaretçiler geçtiğimiz oranla %50.9 oranında artış gösterdi. Almanya ve Rusya’dan gelen toplam ziyaretçi sayısı 605.791 kişiyi bulmuş oldu. Yani toplam olarak bu 2 ülkeden gelen ziyaretçi sayısı toplam ziyaretçi sayısının %50’lik kısmını oluşturdu.

Antalya’ya en çok gelen üçüncü ülkenin ise İngiltere olduğu ortaya çıktı. İngiltere’den yılın ilk 4 ayında sadece 69.466 kişi Antalya’ya geldi. Bu ülkeleri sırasıyla Hollanda, İsrail, İran Polonya, Ukrayna, Belçika ve Danimarka takip etti. Hırvatistan’tan gelen turist sayısında yüzde 238 artış olurken, Polonya’da yüzde 233 Slovenya’dan yüzde 145 Macaristan’dan %107, Fransa’dan ise yüzde 98 oranında bir artış söz konusu. Bunun yanında geçtiğimiz yıla nazaran Norveç’e Ukrayna’dan gelen turistlerin sayısında da azalma yaşandı. Akdeniz turistik otelciler ve işletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yalçın Antalya’nın özellikle bazı ülkeler için oldukça önemli bir yere sahip olduğundan bahsetti. İki önemli pazarın Almanya ve Rusya olduğundan bahseden Yağcı geçen seneye ilişkin verileride aktardı. Geçen sene en fazla ziyaretçinin Rusya’dan olduğunu söyleyen Yağcı, şu anda hangisinin yılın lider olarak kapatacağının kendileri için öneminin olmadığından bahsetti.

Ancak bu iki pazarında kendileri için çok önemli olduğundan bahseden Yağcı, Almanya’dan gelen rezervasyonlarda önemli bir artışın olduğundan bahsetti. Özellikle bunun bu şekilde devam etmesi ile birlikte bu yıla mahsus olarak önemli bir artışın olacağını beklediklerini sözlerine ekledi. Aynı zamanda Rusya pazarında meydana gelen büyümenin de onlar için çok önemli olduğunu ve bu ülkede de önemli taleplerle karşı karşıya geldiklerini söyledi. Çift haneli olarak büyümenin elde edileceğini beklediklerini ifade eden Yağcı bu alanda önemli sonuçlara imzalarını atmak istediklerinden bahsetti. Bunun yanında artış beklenen diğer ülkelerden biri de İngiltere olarak ön plana çıkıyor. Yağcı büyümenin aynı şekilde devam etmesini ve bu yıl çift haneli olarak sonuçların alınabileceğinden bahsetti bunun yanında Sadece yurt dışında değil ülkemizde de önemli şekilde taleplerin var olduğundan bahseden Yağcı, önemli bir miktarda iç hareketlenmenin ve canlılığın ay sonuna kadar süreceğini sözlerine ekledi. Özellikle erken rezervasyon sayısında büyük bir artıştan söz eden Yağcı, durumun bu şekilde gelişmesinde son derece memnun olduklarını söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Rekor Bekleniyor

Geçtiğimiz zamanlarda ülke çaplı olarak yaşanan krizlerden sonra turist sayısında önemli azalmalar meydana gelmişti. Durum günümüzde önemli ölçüde toparlanırken, gelecek olan turist sayısında özellikle 2018 yılı içinde büyük bir artış bekleniyor. Özellikle bu konuda Antalya ve civar şehirler oldukça şanslı olarak nitelendiriliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ