Haber Bankam

Tüketici Hakları Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır? Online şikayet edilebilir mi? Başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim? Heyet kararları ne kadar sürede çıkar? İletişim bilgileri ve konu hakkındaki tüm detaylar haberbankam.com ‘da..

Tüketici Hakları Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?
 • Ekonomi
 • 29 Mayıs 2018
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Tüketici hakları hakem heyetleri Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı olarak görev yaparlar. Heyetin kendi içinde üyeleri ve başkanı bulunmaktadır. Heyet kanunların yetki verdiği ölçüde başvuru sahiplerinin başvurularını değerlendirirler ve sonuçlandırırlar. 2018 yılı itibariyle halen Tüketici Hakları Hakem Heyetlerinde binlerce dosya sonuçlandırılmayı beklemektedir. Peki hak ihlaline uğrayan vatandaş hakem heyetine nasıl başvurmalıdır?

Hakem Heyetini Ziyaret Edin ve Gerekli Belgeleri Öğrenin

Öncelikle bağlı bulunduğunuz bölgede bulunan Kaymakamlık veya Valilik binasında ki heyeti ziyaret edin. Burada görevli bulunan personele şikayetinizi bildirin ve yapmanız gerekenler hakkında bilgi alın. Bazı başvurularda sadece dilekçe ve alışverişe ilişkin fatura yeterli olsa da, bazen çok sayıda evraka (sözleşme, taahhütname vb.) gerek duyulabilmektedir. Genel itibariyle başvuru evrakları şunlardır;

 1. Mağduriyetinizi anlatan Hakem Heyeti Başkanlığına hitaben yazılmış olan dilekçe,  Başvuru Dilekçesi ve İhtarname İçin Tıklayınız.
 2. Hakem Heyeti Şikayet Bildirim Formu
 3. Satın almış olduğunuz ürüne ait garanti evrakları
 4. Fiş veya fatura belgesi
 5. Yetkili servise müracaatınız var ise buna ilişkin belgeler,

Yukarıda yazılı olan 4 maddedeki evraklar 2 dosya halinde tanzim edilerek heyet memurlarına elden teslim edilecektir. İnternetten online başvuru ya da başvuru sonucu sorgulama veya öğrenme E-devlet üzerinden yapılmaktadır.

E-devlet üzerinden Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca oluşturulan https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresine giriş yaparak, Bakanlığın oluşturduğu Tüketici bilgi sistemi üzerinden, online taahhütname imzalayarak başvuru yapılabilmektedir.Bu belgeler ile başvurun yaptığınızda hakem heyeti evraklarınızı heyette görüşülmek üzere sıraya koyacaktır. Sırası geldiğinde evrakınız üzerinden heyet inceleme yapacak bir karar verecektir. Bu karar genelde tüketicinin lehine olsa da, zaman zaman olumsuz sonuçlarda ortaya çıkabilmektedir. Hakem heyeti kararlarına karşı yargı yoluna başvurulabilir.

Hakem Heyeti Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Yapılan başvuru neticesinde, heyet tarafından karar alındığında tarafınıza tebliği yapılacaktır. Ancak heyetlerin yoğunluğu nedeniyle dosyanızı kendinizin takip etmesi yararınızadır. Bu kapsamda başvuru yaptığınız birimin telefon numarasını öğrenerek, dosyanızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz. Heyet tarafından verilen kararlar dosya sırasına göre verilmekte olup ortalama olarak 1 ay süre zarfında sonuçlanmaktadır. İl ve İlçelere göre farklılıklar gösterebilir.

Hakem Heyetlerinin Dosya Yoğunluğu

Hakem Heyetlerinin Dosya Yoğunluğu

Bununla birlikte TÜBİS tarafından oluşturulan internet sitesinde  hakem heyeti başvuru sonucu sorgulama işlemi yapılması mümkündür.

Hakem Heyetleri İletişim Bilgileri

İstanbul Anadolu Yakası Ümraniye : Namık Kemal Mahallesi, Deniz Sk. No:24, Ümraniye/İstanbul (0216) 335 36 99

Bakırköy Kaymakamlığı : Kartaltepe, İncirli Cd. Hükümet Konağı Binası No:6, Bakırköy 

Ankara İl Merkezi : Doğanbey Mahallesi, İstanbul Cd. No:24, Altındağ/Ankara

İzmir Alsancak : Alsancak Mahallesi, Alsancak Vapur İskelesi D:59, Konak (0232) 489 72 13

Size en yakın hakem heyeti başkanlığına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki videoda başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ