Haber Bankam

Toruna Bakma Maaşı Başvurusu Yapılacak 10 İlimiz ve Şartları

Toruna Bakma Maaşı Projesinde imzalar atıldı. Buna göre İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Gaziantep, Antalya,Tekirdağ Kayseri, Antalya ve Sakarya illerimizde toplam 10 ilde torununa bakan büyükanneye aylık 425 TL. ödeme yapılacak. Başvurunun çeşitli şartları olup torununa bakmak isteyen anneanne ve babaanneler sağlık raporu alacaklar. İşte toruna bakma maaşının başvuru şartları ve detayları..

Toruna Bakma Maaşı Başvurusu Yapılacak 10 İlimiz ve Şartları
 • Ekonomi
 • 08 Şubat 2017
 • 19 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın  Müezzinoğlu bugün yaptığı açıklaması ile anneanne ve babaannelere verilecek olan toruna bakma maaşı uygulamasının bugün imzalandığını belirtti.

Bu proje ile torununa bakan büyük anneler Devletten aylık 425 TL. destek alacaklar. Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan proje için 10 il pilot bölge olarak belirlendi ve bu illerimizden belirlenen sayılarda ailelere destek verilecek.

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI BELLİ OLDU

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Proje kapsamında belirlenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak,
 • Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 • Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 0-3 yaş (3 yaş dâhil) aralığında olması (Evde bakılacak çocuk sayısının birden fazla olması yapılacak karşılıksız yardım miktarını arttırmayacaktır.),
 • Annenin en az 18 yaşında olması,
 • Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması (İşçi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
 • Annenin Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışıyor olmaması,
 • Annenin 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesinin 1 inci fıkrasındaki analık hali izin süresini geçirmiş olması,
 • Hane halkı gelirinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek üst sınırı aşmaması,
 • Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
 • Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
 • Büyükannenin 65 yaşını aşmamış olması ve çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması (sağlık durumunun elvermesi halinde yaş şartı aranmayacaktır)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Müezzinoğlu; Toruna bakma parası ile ilgili bazı detayları, kamuoyuna paylaşırken netleştireceklerini, sezaryen doğum, normal doğum kriterlerinin gündeme gelebileceğini, 6 bin ailenin analiz aşamasında uzun vadeli bu proje için veritabanı oluşturulacağını anlattı.Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Protokolü İmzalandı Başvurular Başladı isimli yazımızda, başvuru şartları anlatılmıştır.

Uygulamadan yararlanacak olan annenin 1 yıl boyunca çalışıyor olması ve geriye dönük olarak sigortalı olması gerekiyor.

TORUN BAKMA MAAŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

Başvurular Çalışma Bakanlığının web sitesi, İŞ-KUR ve SGK. Müdürlüklerine yapılacak.  Başvurulacak 10 ilimiz için bir kontenjan sayısı belirlendi ve MART ayında ücretli bakım başlayacak. Mart ayınca ücretli bakıma başlayan anneanne ve babaannelerin NİSAN ayında ilk maaşlarını almaları bekleniyor.

 • Pilot uygulamada 10 ilde – 6.000 büyükanneye karşılıksız olarak aylık net asgari ücretin yüzde 30’u tutarında (425 TL) ödeme yapılması planlanıyor.
 • Başvurular, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet ana sayfasından (www.csgb.gov.tr) erişilebilecek formu doldurmak suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır.
 • Elektronik ortamda başvuru yapmayan/yapamayan vatandaşlarımız proje kapsamındaki illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerinin (Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile bunların hizmet merkezleri) aracılığıyla da başvuru yapabilecek.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından proje kapsamına alınan ailelere ev ziyaretleri yapılacak.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygulama boyunca projeye ilişkin istatistiki veriler temin edilecek proje sonunda etki analizi yapılarak raporlanacak.
 • Proje maliyetinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan diğer yarısı ise projeye katkı sağlayan çalışma hayatındaki işçi ve işveren kesimini temsil eden paydaşlarımızın katkılarından oluşmaktadır.

Başvuruların çok olması durumunda, başvurular normal doğum, sezaryen doğum, birinci ve ikinci çocuk gibi kriterlere göre sıralanarak belirleme yapılacak. Şuan için açıklanan toruna bakma maaşı kontenjanları aşağıda ki gibidir.

 • İstanbul,ve İzmir illerimiz için 1.000 aileye,
 • Gaziantep, Bursa, Antalya, Ankara, Konya, Kayseri, Antalya ve Sakarya için ise 500 aileye toruna bakma maaşı verilecek.

2017 Şubat ayı içerisinde Toruna Bakma Maaşı Başvuruları başlayacak ve Mart ayında anneanne ve babaanneler torunlarına Devlet desteği ile bakmaya başlayacaklar. İlk maaşların ise Nisan 2017’de verileceği tahmin ediliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Mltm dedi ki:

  Anneannenin emekli olup olmamasi etkiliomu bu maasi

 2. Damla dedi ki:

  3 yaşındaki çocuk bakima muhtaç değil mi? Çorumada istiyoruz

 3. Zehraa dedi ki:

  Bu yasanın bütün illeri kapsaması gerekir bu illerdeki insanlar Türkiye vatandaşı da biz değilmiyiz Kahramanmaraş’ada istiyoruz

 4. Şenay dedi ki:

  Bakanimiza sesleniyorum ya hiç vermeyin yada herkese verin bu ne secmece il lere veriliyor böyle şey mi olur bizim canımız yokmu biz Türk vatandaşı degilmiyiz edirne ye ne zaman gelicek

 5. Anne dedi ki:

  Ben istanbuldayımda ne oluyor annem iki bebeğime bakıyo çıkmadı ama bu işler böyle bu ülkede malesef

 6. Halime dedi ki:

  En kısa zamanda diğer illerede gelmesini bekliyoruz

 7. Meral dedi ki:

  Mersine nezaman gelecek acaba

 8. Narin dedi ki:

  Bu nasıl bir yasa adana da niye yok resmen haksızlık ya bu konuda da çalışma yaparsanız seviniriz bilginize

 9. Narin dedi ki:

  Adana da niye yok bu nasıl yasa haksızlık resmen arkadaşlar bilginize

 10. Elvan dedi ki:

  Erzurum neden yok Erzurumlu cocuklar veya diger ildeki cocuklar cocuk degilmi sadece 10 il mi adam dan sayiliyo bence büyük haksizlikkkkk

 11. filiz çakır dedi ki:

  neden sadece 10 ildemi anne çalışıyor neden samsunda yok çok büyük haksızlık bence biran önce bütün illerde olması gerekir haksızlık yapılmasın

 12. r.murat dede dedi ki:

  Calisan annenin cocuguna degil anasi cekip giden babannesinin bakimina muhtac kalan cocuga verilmeli bu yardim bence

 13. Hakan dedi ki:

  Türkiye de 10 ilde mi anneler çalışıyor ya türkiye genelini kapsasin yada kaldirsinlar keriz yerine koymayın diger ilerdeki insanları 68 aksaray da istiyoruz

 14. Elif dedi ki:

  Benim ikizlerim var birde 3 Yaşında oğlum zor durumdayım neden Karabük’e yada 80 ili kapsayacak en azından okul kreş yardımı yapmalı devlet

 15. Canan dedi ki:

  Dıyer illere ne zaman gelicek

 16. Serap morkoç dedi ki:

  Sgk müdürlükleri neden başvuru almıyor acaba bugün izmirde gezmedigim sgk kalmadi

 17. Yildiz Öten dedi ki:

  Yorumuma cevap bekliyorum

 18. Yildiz Öten dedi ki:

  Yapilan bu yasa benim gibileri kapsasin istiyorum

 19. Yildiz Öten dedi ki:

  Ben 11 yildir torun bakiyorum,hemde iki tane ben almiycamda kim alicak,bunasil bir hakskizlikdir maddi durumum ise zar zor gecinen bir aileyiz buna ragmen torunlarima misler gibi baktim eger benim durumumda olanlarda degerlendirilirse cok mutlu olurum.Bilginize.

BİR YORUM YAZ