Haber Bankam

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Sonuçları Açıkladı TIKLA SORGULA!

Toruna Bakma Maaşı Sonuçları açıklandı. 15 MART 2017 tarihinde 6.500 Ailenin tespit edildiği bildirildi ve büyükanne maaşı sonuçları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnternet sitesinde yayımlandı.

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Sonuçları Açıkladı TIKLA SORGULA!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Büyükanneler için toruna bakma maaşı projesinde detaylar netleşti ve başvuru şartları ile projede destek verilecek 10 ilimiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet sitesinde yayımlandı. Habere göre büyükanne toruna bakma maaşı destek projesinin detayları şöyle;

TORUNA BAKMA MAAŞI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kadın İstihdamının Desteklenmesi için Büyükanne Projesi”nin protokolünün imza törenine katıldı.

Torunlarının bakımını üstelenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira yardım yapılmasını sağlayacak proje pilot iller olarak belirlenen İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep’te yaşayan toplam 6 bin aileyi kapsayacak. İşte projenin uygulanmasına dair detaylar.

ANNEANNE VE BABAANNEYE TORUNA BAKMA MAAŞ DESTEĞİ UYGULAMASI

 • Pilot uygulamada 10 ilde – 6.000 büyükanneye karşılıksız olarak aylık net asgari ücretin yüzde 30’u tutarında (425 TL) ödeme yapılması planlanıyor.
 • Başvurular, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet ana sayfasından (www.csgb.gov.tr) erişilebilecek formu doldurmak suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır.
 • Elektronik ortamda başvuru yapmayan/yapamayan vatandaşlarımız proje kapsamındaki illerde bulunan il müdürlüklerimiz (Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile bunların hizmet merkezleri)  aracılığıyla da başvuru yapabilecek.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından proje kapsamına alınan ailelere ev ziyaretleri yapılacak.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygulama boyunca projeye ilişkin istatistiki veriler temin edilecek proje sonunda etki analizi yapılarak raporlanacak.
 • Proje maliyetinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan diğer yarısı ise projeye katkı sağlayan çalışma hayatındaki işçi ve işveren kesimini temsil eden paydaşlarımızın katkılarından oluşmaktadır.


TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI BELLİ OLDU

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Proje kapsamında belirlenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak,
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 0-3 yaş (3 yaş dâhil) aralığında olması (Evde bakılacak çocuk sayısının birden fazla olması yapılacak karşılıksız yardım miktarını arttırmayacaktır.),
 5. Annenin en az 18 yaşında olması,
 6. Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması (İşçi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
 7. Annenin Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışıyor olmaması,
 8. Annenin 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesinin 1 inci fıkrasındaki analık hali izin süresini geçirmiş olması,
 9. Hane halkı gelirinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek üst sınırı aşmaması,
 10. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
 11. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
 12. Büyükannenin 65 yaşını aşmamış olması ve çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması (sağlık durumunun elvermesi halinde yaş şartı aranmayacaktır)

PROJENİN YÜRÜTÜLMESİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

Pilot uygulamadaki başvuru sayıları ve yapılacak etki analizi çalışması fayda/maliyet açısından bir öngörü sağlayacaktır. Pilot uygulama sonunda; projenin olumlu etkisi olduğunun tespiti halinde uzun vadede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmesi planlanmaktadır.

TORUNA BAKMA MAAŞI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Müezzinoğlu, “Babaanne Projesinde maaş almaya hak kazananlar hakkında bir açıklamada bulundu. Sayın Bakan İsimlerin yer aldığı listenin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının csgb.gov.tr isimli internet sitesinde yayımladığını söyledi. Bakan Müezzinoğlu “10 ilde 6 bin 500 aile tespit ettik” dedi.

Başvuru sahiplerinin toruna bakma maaşı sonuçlarını öğrenmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sitesine giriş yapması gerekiyor. Bu sitede sorgulama yapmak isteyen anneanne ve babaanneler, “BAŞVURU SORGULA” butonuna tıklayarak sırasıyla anne, baba, bakılacak çocuk, büyükanne T.C. kimlik numarasını girdikten sonra doğrulama kodunu tuşlaması ve ardından SORGULA butonuna basması gerekiyor.

Sayın Müezzinoğlu yaptığı açıklamada “Asgari ücretin üçte biri gibi bir rakamı büyükanneye uygun gördük. Bu bir emek hakkı değildir. Bu bir ödül, ikramiye, destektir.” dedi.

Toruna Bakma Maaşı-Başvuru Sonuçları

Toruna Bakma Maaşı-Başvuru Sonuçları

Toruna Bakma Parası Sonuç Öğrenme Sayfası için TIKLAYINIZ!

Eğer henüz sonucunuzu öğrenmektediyseniz, başvuru sonucunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ