Haber Bankam

Toruna Bakma Maaşı 2017 Mart Ayında Verilecek

Toruna Bakma Maaşı 2017 Mart Ayında Verilecek
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından kadınların istihdam politikasından dolayı geliştirdikleri torununa bakan büyük anneye verilmesi planlanan bakım parasının ne zaman ve ne kadar verileceği netlik kazanmaya başladı. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Müezzinoğlu Toruna Bakma Maaşı 2017 Mart Ayında Verilecek diyerek müjdeli haberi vermiştir.

Toruna Bakma Maaşı Ne Kadar Olacak?

Torununa bakan büyük annelerin merak ile beklediği haberlerden bir tanesi de bu iş için kendilerine ne kadar maaş verileceği olmuştur. Bu konu hakkında yapılan çalışmalar sonucunda tam olmamak ile birlikte bir rakam ortaya çıkmış durumdadır. Bakan Müezzinoğlu toruna bakma maaşı hakkında yapmış olduğu konuşmalarda bu maaşı almak isteyenler için bazı kriterlerinin olduğundan bahsetmiştir. Bu kriterleri yerine getirenlere ise asgari ücretin % 30 ‘u kadar maaş verileceğini bildirmiştir. Şu an itibari ile asgari ücretin 1.404 lira olduğunu düşünürsek verilecek olan maaş miktarı da 420 lira civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Toruna Bakma Maaşı İçin Aranan Şartlar

Hayata geçirilecek olan toruna bakma maaşı projesi ilk olarak belirlenen 5 pilot ilde hayata geçirilerek denemesi yapılacaktır. Projenin başarılı olması halinde tüm Ülke genelinde uygulanması planlanmaktadır. Bu proje kapsamında toruna bakma maaşı almak isteyenlerden aranan şartlardan bahsetmek gerekirse;  • Çocuğunu baktıracak olan annenim çalışıyor olması gerekmektedir
  • Çocuğunu baktıracak olan annenin maaşı asgari ücretin 2 katını geçmiyor olması
  • Toruna bakacak Büyük annenim 65 yaşından küçük olması
  • Pilot illerden birinde ikamet etmek gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getirenler için verilmesi planlanan Toruna Bakma Maaşı 2017 Mart Ayında verilmeye başlanacaktır.

Verilecek olan Toruna Bakma Maaşı uygulamasında Büyük annelerin emekli olup olmadıklarının hiç bir önemi olmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu; Biz bu yardımı Büyük annelerin yapmış olduğu bu hizmet karşılığında vermeyi planladık kendisinin emekli olup olmadığına bakmayacağız demiştir. Bu konuda ki kriterin büyük annenin torununa bakmayı isteyip istemediğidir. İkinci kriterimiz ise büyük annenin sağlık durumudur. Torununa bakmak için sağlık durumunun yeterli olup olmadığı bizin için önemli bir konudur.Bu konuda büyük annelerin çocuk bakmak için gerekli dinamizmi var ise bunu hekim raporuyla kanıtlaması gerekmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeni olan bu projeyi ilk yıl 5 bin aileye vermeyi düşündüklerini ve yapılacak olan bu uygulamanın istedikleri gibi gitmesi durumunda önümüzdeki yıllarda Ülke genelinde herkesin yararlanması için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtmiştir. Önümüzdeki hafta bu konu ile ilgili protokollerin imzalanacağını belirten bakan Müezzinoğlu protokolün imzalanmasında sonra bu parayı almak isteyen ailelerin başvurularının alınması başlayacak olup ayrıca Toruna Bakma Maaşı 2017 Mart Ayında Verilecektir. 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ