Haber Bankam

TOKİ Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

TOKİ kredisi alma şartları nelerdir? TOKİ kimlere konut satar? Tüm detaylar haberimizde..

TOKİ Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, uzun zamandan beri ev sahibi olmak isteyen binlerce kişinin oldukça memnun kaldığı bir sistemi ortaya çıkaran kurumdur. Kurumun sağladığı imkanlar sayesinde aslında bütçenin önemi olmadan kişilerin konut sahibi olabilmesi mümkün hale geliyor. Artık çok cüzi taksitler üzerinden bile kişilerin ev sahibi olabilmesi mümkündür. Tabii TOKİ evlerinden birine sahip olabilmek için kurum tarafından belirlenen bazı şartlar bulunuyor. Özellikle peşinat durumu kurum tarafından ev alabilmek için mutlaka şart olarak gösterilen bir tutardır. Bunu ödeyemeyen kişiler ise, kredi çekmeyi tercih ediyor. TOKİ kredisi ile birlikte bugün milyonların kafasında soru işareti yaratan para bulma sorunu da ortadan kalkmış oldu. Bazı bankalar bu krediyi sağlarken, bu sayede bankadan çekilen kredi yardımıyla TOKİ’nin şart olarak gösterdiği peşinat karşılanabiliyor.

TOKİ Kredisi Nasıl Alınıyor?

Günümüzde TOKİ Kurumu ile anlaşma sağlayan ve bu şekilde kredi sağlayan bankalar vardır. Bu bankalar üzerinden diğerlerine nazaran biraz daha iyi şartlarla birlikte para elinize geçebilir.  Bu alanda kolaylık sağlayan bankalardan biride Ziraat Bankası’dır. Banka ile birlikte anlaşma yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bu sayede vatandaşları kredi imkanından uzun vade ve düşük faiz ile birlikte yararlanmasına olanak sağlar. Banka özellikle vatandaşların bütçesine göre bir kredi planı yayınlamış durumdadır. 60 ay üzerinden başlayan vade ile birlikte 120 aya kadar vade seçeneğiyle istenilen kredi tutarını anında çekebilmek mümkün olur. Kişilerin kendisine yüzde yüz uyan kredi planını yaratması için, sadece yapması gereken şey en yakındaki Ziraat Bank şubesini ziyaret etmektir. Bu sayede kendi gelirine bağlı olarak ödeme planı yaratabilir.

TOKİ Kredisi Şartları Nelerdir?

Para arayan kişilerin de böylelikle bu krediden sorunsuz bir şekilde yararlanması mümkün olur.Kurum tarafından belirlenmiş olan ilk şart kredi notunun 1100 ve üzerinde olmasıdır. Özellikle bu konu kişilerin sahip olduğu finansal geçmişi tam olarak ortaya çıkarttığından dolayı kurum tarafından oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Kişilerin 1100 Kredi notundan daha az bir kredi notuna sahip olmasından sonra ise kurumlar genel olarak kredi vermeye pek yanaşmıyor. Bunun  yanında kişinin daha önceki dönemlerde almış olduğu banka hizmetlerini herhangi bir borç durumunun veya geç ödeme durumunun yaşanmamış olması beklenir. Öte yandan önemli olan konulardan biri de kredi alacak olan kişinin sahip olduğu gelirdir. Kişilerin bu krediyi alabilmesi için düzenli olarak bir gelire sahip olması gerekir. Eğer bu şartların tümü sağlanmıyorsa, o zaman bu kişiler TOKİ kredisinden yararlanmaya hak kazanamaz. Kişilerin bütün şartları sağlamasından sonra ise, başvuru için gerekli olan belgelerle birlikte en yakında bulunan Ziraat Bankası şubesini ziyaret etmesi yeterli olacaktır.TOKİ kimlere konut satar?

TOKİ Kimlere Konu Satar?

Kurum özellikle bu alanda yapmış olduğu çalışmalarla birlikte milyonlarca insanın umudu haline gelen kurumlardan biri olmuştur. Uzun zamandan beri bu konuda kişilerin bütçesine yönelik konutları bünyesinde bulundurur. Özellikle düşük bir gelire sahip olan kişilerin bu alanda öncelik aldığını belirtmek gerekiyor. TOKİ’nin üretmiş olduğu bu konutlar vatandaşlara tıpkı herhangi bir kira öder gibi kolaylık sağlamış olur. Küçük taksitler uzun vadelerle ödemelerin bu alanda oldukça kolay bir şekilde yapılması mümkündür. Kişilerin gelirine odaklı olarak bir ödeme planı oluşturulduğundan dolayı vatandaşlar bu imkandan daha basit bir şekilde yararlanmaya başlayabilir. Kurum üzerinden ev sahibi olmak için ilk olarak öncelikli bulunan kişiler düşük gelirli olanlar, engelli vatandaşlar, emekliler ve uzun zamandan beri kiracı olarak bir yerde oturanlar oluyor. Bu şartlara bağlı olarak bir kuranın yapılması söz konusu olacaktır. Daha sonra ise kura sıralaması, ihtiyaç sahiplerinden diğer kişilere geçmiş olur. Kişiler bir sonraki yıl tekrardan kuraya katılmasında ise, öncelikli olurlar. Ve bu şekilde TOKİ aracılığıyla konut sahibi olma fırsatını arttırabilirler.

Evlerde Oturma Şartı

TOKİ evlerinden yararlanabilmek için sözleşmede belirtilen bazı kurallar bulunuyor. Sözleşmede yer alan bilgiye göre konutun borcu bitene kadar burada kişinin oturmadığı tespit edilirse, o zaman sözleşme feshedilmiş olacaktır. Bu nedenle mutlaka kişinin kendisinin veya çocuklarının burada ikamet etmesi gerekli. Eğer sözleşmede belirtilen diğer kurallara aykırı olan bir şey keşfedilirse, o zaman kişinin konut alma hakkı doğrudan iptal edilmiş olur.

TOKİ Ev Fiyatları

Tüm bu adımlardan sonra vatandaşlar tarafından merak edilen diğer konulardan biride TOKİ evlerinin fiyatlarının ne alemde olduğudur. Özellikle bu konuyu farklı açılardan ele almak gerekiyor. Zira yaşadığınız bölge, projenin büyüklüğü, alacağınız dairenin büyüklüğü gibi pek çok konu fiyatlara doğrudan etki eden şeylerden biri halindedir. Bunları hesaba katarak, en doğru fiyatların çıkartılabileceğini belirtmek gerekir. Ancak bir örnek vermek gerekirse, aklınızda ev fiyatlarına dair bir izlenim oluşturabiliriz. Örneğin Denizli’de 130 bin TL’den başlayan daireleri bu TOKİ kampanyası sayesinde aylık olarak 856 TL’Lik taksitle alabilmeniz mümkün olacaktır. Kurum tarafından bunun yanında belirlenmiş olan bir peşinat tutarıda belirleniyor. Peşinatı ödemeden hemen önce buna uygun olarak vade tutarını belirleyebilir ve almak istediğiniz eve yönelik en uygun taksit koşullarını ortaya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda Düzce’de yeni TOKİ projesi kapsamında 134 farklı daire satışa sunulacaktır. Başlangıç taksidi olarak belirlenmiş tutar 1.300 TL olurken, konutların başlangıç fiyatı ise, 275 bin TL olarak biliniyor. Yani bu şekilde ilden ile olmak üzere, fiyatlarda önemli artışlar meydana gelebiliyor. Yeni projelere yönelik TOKİ üzerinden konut almaya sıcak bakanlara bir müjdeyi vermekte fayda var. Pek çok ili kapsayacak bu projelere son başvuru tarihi ise 29 Haziran 2018 olarak belirlenmiş durumdadır. Bu tarihe kadar başvurunuzu yapabilir ve peşinat tutarınıda bu şekilde hazır edebilirsiniz. 38 ili kapsayan bu projede 6893 farklı konut satışa sunulacaktır. En düşük fiyatlar 55 bin TL’den başlıyor. Aynı zamanda en düşük olarak ise 155 TL olarak taksitlendirme vardır. Konu hakkında diğer tüm detaylara kurumun kendi resmi sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ