Haber Bankam

TMO 2017 Yılı Buğday Arpa Hububat Alım Fiyatları Yükselecek mi?

Toprak Mahsulleri Ofisi TMO 2017 yılı buğday fiyatları açıklandı, 1 ton buğday Polatlı ve Konya Ticaret Borsasında emanet ve peşin hububat alımı barem taban fiyatlar bugün ne kadar? Fiyatlar yükselecek mi? Tüm hububat listesine göre taban fiyatlar haberimizde..

TMO 2017 Yılı Buğday Arpa Hububat Alım Fiyatları Yükselecek mi?

Hasat döneminin devam ettiği günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 2017 yılına ait buğday fiyatları açıklandı. 2017 yılı Temmuz ayında açıklanan fiyatlar Ağustos ayından da aynı seyrinde sürüyor. Geçtiğimiz yıla göre Türkiye genelinde buğday ve arpa üretimi artış gösterdi. Bu yıl Türkiye genelinde buğday üretimi %6, arpa üretimi ise %12 oranında arttı.

Bilindiği üzere Devlet üreticilerden Emanet alım ve Peşin alım olmak üzere 2 farklı alım yapıyor. Bu alımlara ilişkin fiyat listeleri ve ayrıntılar TMO internet sitesinde Hububat Alım Şartları ve Baremleri adıyla üreticilere bildiriliyor. Her iki alıma ilişkin bildirimler yapıldı ve bu yıl TMO’nin emanet alımları başladı ve bu alımlar 31 AĞUSTOS 2017 tarihinde son bulacak. Bu tarihe kadar depolardan çekilmeyen buğday ve arpalar 27 Nisan 2018 tarihinde zorunlu alım şeklinde alınacak. Bu alım esnasında 0,167 TL/Ton Başına/Gün+KDV  ücret uygulanacak.

TMO Emanet Buğday Arpa Alımı Hangi Ofislerde Yapılıyor?

Türkiye genelinde şuan itibariyle  14 farklı ofiste buğday ve arpa alımı yapılıyor. Bu TMO’leri şöyle;

 1. Aksaray,
 2. Babaeski,
 3. Boğazlıyan,
 4. Konya,
 5. Ankara,
 6. Erzurum,
 7. Eskişehir,
 8. Yerköy
 9. Haymana,
 10. Karapınar,
 11. Bandırma,
 12. Karaman,
 13. Kırklareli,
 14. Polatlı

Alım işlemleri bu ofislerde yine randevu sistemi ile yapılıyor. Randevu almak için http://randevu.tmo.gov.tr/tmoHars/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Borsalarda yapılan 2017 yılı buğday ve arpa alımlarının nasıl yapılacağını 2017 buğday ve arpa fiyatları isimli belgeden öğrenebilirsiniz.

Peşin alımların nasıl yapıldığını ve hangi şartlar dahilinde peşin alım yapılacağını buradan inceleyebilirsiniz.Türkiye genelinde Toprak Mahsulleri Ofisleri çiftçilerimize hem yer imkanı sağlanması hemde hasat masrafları için nakit imkanı sağlanması amacıyla emanet buğday ve arpa alımlarına başladı. Bugüne kadar 1 milyon 553 bin 127 ton buğday ve arpa alımı yapıldı.

Ekmeklik buğday adı verilen buğdayın 2017 yılı alımı ton başına taban fiyatı 940.00 lira olarak açıklandı. Kilogram başına 94 kuruş, kile başına ise 164,44 TL. olarak fiyatlandırıldı.

Makarnalık buğday ise tonu bin lira olarak alınacağı bildirildi ve bu ortalamaya göre kg başına 1 TL. ödenirken kile başına ise 176 TL. olarak fiyat öngörüldü.

Bu fiyatlar taban fiyatı olurken, buğdayın kalitesine göre %5 oranında fiyat artışı yapılacağı söylendi.

Kaliteli ekmeklik buğday fiyatı artış ilave edildiğinde kilogramı 0,99 TL. kilesi 174,24 TL. tonu ise 990 lira olarak fiyatlandırılacak.

Makarnalık olarak bilinen buğday ise, artış oranı uygulandığında tonu bin yetmiş lira iken kilogram başına 1,07 TL. kile başına ise 188,32 TL. ödenecek.

TMO 2017 Yılı Buğday Alım Fiyatları Listesi

TMO 2017 Yılı Buğday Alım Fiyatları Listesi

Yukarıda ki görselde makarnalık, düşük vasıflı, ekmeklik, sert, kırmızı sert, diğer beyaz, düşük vasıflı beyaz ekmeklik ve kırmızı ekmeklik buğday alım fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

TMO Hububat Alım Fiyatları 2017

TMO Hububat Alım Fiyatları 2017

Yine TMO tarafından bildirilen hububat alım fiyat listeleri de yukarıda ki görselde mevcut olup bu görselden, ton başına ürünlere verilen fiyatları görüntüleyebilirsiniz.

TMO tarafından belirlenen fiyatların artışına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Bilindiği üzere ülkemizde bu fiyatlar ekonominin durumuna, ithal ürünlere, arz ve talep ilişkisine göre yükselme artış veya azalma gösterebiliyor.

2017 yılı Hasat döneminin tüm çiftçilerimize ve üreticilere hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ