Haber Bankam

TKDK Hibe Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

TKDK IPARD-ll Projesinin Başvuru İlanlarını Yayınladı!

TKDK Hibe Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

TKDK Hibe Başvurusu Nedir?

Son dönemlerde sıklıkla rastladığımız kırsal arazilerde üretim ve çiftçiye verilen desteklerle alakalı konu başlıkları epeydir gündemi meşgul etmektedir. Bununla birlikte kırsal kalkınmayla  kırsal alanların varlığının korunması ve devam ettirilmesi, kır alanlar ile şehirlerin arasındaki gelişmişlik ve yeterlilik uçurumlarının azaltılması, doğal kaynakların yeterli derecede kullanılması var olan doğal kaynaklardan çevre dostu olanlarının kullanılması, sivil toplum örgütleri tarafından katılım ve katkılarının artırılması, kırsalda yaşam zorluklarını azaltmak ve kırda yaşamsal alanın geliştirilmesi için başlatılan kalkınma projesidir. Kırsal yaşamın özendirilmesi hususunda rekabet edilebilirlik, sürdürülebilirlik ve kaynakların etkin kullanılmasıyla ve özellikle insan kaynaklarının doğru kullanımı hususunda değerlendirilmesi ile mümkündür. TKDK başkanı Ahmet Antalyalı tarafından yapılan açıklamada Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak sürdürülebilir ve üretime dayalı kalkınma anlayışıyla 2011 yılından 2017 yılına kadar toplam 7 milyar  liralık yatırıma öncülük edildiği , kadınlara tanınan özel pozitif ayrımcılıklarla genç girişimcilere sağladıkları daha fazla hibe desteği ile 11.000 kişiyi IPARD fonlarından yararlandırıldığını belirtti. Başkan Ahmet Antalyalı IPARD-II fonlarıyla yeni döneme başladıklarını ilk programda edinilen tecrübelerle daha iyi bir proje imza atacaklarını duyurdu.

IPARD Programı Nedir ?

IPARD projesi  2014 yılında Avrupa Birliği kapsamında verilmeye başlanan hibe kredilerini kapsamaktadır. IPARD hibe kredisi belirlenen illerde en başta tarım hibeleri olmak üzere süt ve et hayvancılığı, kanatlı hayvancılık, tarım ekipmanları alanında 2020 yılına kadar IPARD ilanlarının yayınlanması ile birlikte çiftçimizin hazırladığı projelere %70’e varan hibe destekleri verilmektedir. TKDK tarafından sağlanan hibe destekleri için mutlaka belirlenmiş illerde çiftçilik yapıyor olmalısınız. IPARD projesinden yararlanabilmek için mutlaka ilanları takip edip başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

IPARD Projesi Uygulama Sürecinde Yapım İşleri İle  İlgili Uyulması Gereken Hususlar

IPARD-II başvuru ilanının yayınlandığı bu süreçte TKDK ile sözleşme imzalayan çiftçilerimizin harcama planların ve yapım işlerinin de yer alması halinde projenin hayata geçirilmesi sürecinde aşağıda belirttiğim hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. • Yapım işleri , TKDK ile imzalanan ve faydalanıcı tarafından sözleşmede yer alan bilgilere uygun olarak yapılmalıdır.
 • Aynı mahalde ve aynı işlerde kullanmak için yapım işleri sürecinde sözleşmede yer alan yapım işi pozları için farklı bir yapım pozu kullanılması gerekiyorsa TKDK kurumunun onayı alınarak poz değişikliğine gidilebilir.
 • İlgili yapım işi için uygun görülen poz değişikliğini hayata geçirmeden önce ‘poz değişikliği talep formuyla’ TKDK il koordinatörlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir.
 • İlgili yapım işi için belirlenen poz değişikliği için değişikliğin gerekçesi açıkça belirtilmeli  ve uygulanmak istenen pozların metrajı poz değişikliği talep formuna kesinlikle eklenmelidir.
 • Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu il koordinatörlüğü poz değişikliği talebini kurul olarak değerlendirerek kararı faydalanıcı tarafa bildirecektir. Kurum poz değişikliğini red etme hakkına sahip olmakla birlikte teklif edilen poz red edildiği takdirde faydalanıcı sözleşmedeki mevcut pozları uygulamak zorundadır.  Sözleşmede belirlenen pozlar uygulanmadığı takdirde gerekli ödemeler kurum tarafından karşılanmayacaktır.
 • Değişiklik için uygun bulunan yapım işi pozu değişikliği , zeyilnamenin düzenlendiği anlamına gelmemektedir. Bu kararın ödeme işlemleri alabilmesi için taraflarca zeyilname düzenlenip taraflarca karşılıklı imza atılması şartı vardır.
 • TKDK tarafından uygun görülen poz değişikliği talepleri birleştirilerek faydalanıcı tarafından ilgili yapım işleri bitmeden zeyilname talebinde bulunmalıdır. Zeyilname imzalanmadıkça sözleşmede geçerli olan pozlar dikkate alınacaktır.
 • Değişikliği uygun görülen yapım işi pozlarının fiyatı taraflarca yapılacak olan zeyilnamede belirlenecek yüzdelik oran üzerinden belirlenecektir.
 • Poz değişikliği talebi destek sözleşmesinde yer alan yapım işi pozlarının en fazla yüzde otuzu için değişikliğe gidilebilir.
 • Projenin büyük değişikliklere yol açacak poz değişiklikleri için mutlaka zeyilname düzenlenmesi yoluna gidilmelidir.
 • Ödeme talep paketi ile birlikte sunulan fatura ve benzeri belgeler sahada uygulanan imalat ile mutlaka uyumlu olmalıdır. Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN!
ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ