Haber Bankam

TKDK Desteği ile Şuan 50 Bin Tavuk Yetiştiriyor!

TKDK tarafından girişimcilere verilen hibe destekler tüm hızıyla devam ediyor. Proje gerekliliklerini yerine getiren başvuru sahiplerine kuruluş tarafından destek sağlanıyor.

TKDK Desteği ile Şuan 50 Bin Tavuk Yetiştiriyor!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

TKDK tarafıdan girişimcilere verilen destekler tüm hızıyla devam ediyor. Bu haberimiz TKDK’nın KASIM ayı sayısında alındı.

TKDK Desteği ile Şuan 50 Bin Tavuk Yetiştiriyor!

Aydın, TKDK’nin yatırımcılara sağladığı hibeler konusunda örnek hikâyelerle dolu bir ilimiz. İnciri ve zeytini ile ününü bütün dünyaya duyuran bu Ege ili, TKDK destekleri ile başarılarını daha da yukarılara taşıyor. Hibe alan işletmelerin AB standartlarında aktif şekilde çalıştığı Aydın’da, kadın girişimcilerin hikâyeleri ise bütün girişimci adaylarına örnek olacak nitelikte.

Yapraklar Yeşerirken bölümümüzün bu ay ki konuğu, kadın girişimci Sabiha Şebnem Uysal. İzmir doğumlu ve iki çocuk annesi olan Uysal, TKDK desteği ile hobisinin nasıl uluslararası standartlarda bir tesise dönüştüğünün hikâyesini paylaştı.

Sabiha Şebnem Uysal, turizm üzerine eğitim almış, eğitiminin hemen ardından evlendiği için sektörde çok kısa süre çalışabilmiş. Çocuklarının büyümesi ile yeniden çalışmak istediğini belirten Uysal, o süreçleri şöyle anlatıyor: “Eşim bu süreçte bana çok destek oldu. Kendi işimi yapmamı istedi. Hayvanlarla ilgilenmek benim için zaten hobiydi, bahçemde tavuklara bakıyordum ve tavuk çiftliği açmaya karar verdim.” Bu kararın ardından afişler ve çevredeki destek alanların aracılığı ile TKDK’nin hibelerinden haberdar olan Uysal, Kurumla iletişime geçmiş. Uysal, bilgilendirilme sürecinde Aydın İl Koordinatörlüğü uzmanlarının çok yakın ilgisi ile karşılaştığını belirterek, “Başta biraz çekindik. Çevremdeki insanlardan negatif uyarılarda bulunanlar, bizi yolumuzdan döndürmeye çalışanlar oldu. Ama gidip tanışınca gördüm ki Kurumdaki arkadaşlarımız gerçekten çok samimi ve inanılmaz yardımcı oluyorlar. Onların da itici gücüyle hemen yola koyulduk ve 6 ay 27 günlük sürecimizi karşılıklı iyi niyetle başarılı bir şekilde tamamladık. Bugün, yaklaşık 18 dönümlük arazi içerisindeki 2 kümesimiz de bulunan 50 bin hayvan ile sektörün önde gelen firmalarına AB standartlarında hizmet vermekteyiz.” şeklinde konuşuyor.İYİ Kİ TKDK İLE TANIŞMIŞIM VE BU İŞİ YAPIYORUM

Sabiha Şebnem Uysal, bu yılın Eylül ayında üretimde 3. yılı dolduracaklarını belirterek, bu 3 yıllık süreci şöyle anlatıyor: “3 yıllık sürecimizde her işte olduğu gibi zorluklar yaşadık ama bugün geriye dönüp baktığımda ‘İyi ki bu yola çıkmışım ve iyi ki TKDK ile bu işi yapmışım’ diyorum. Bu süreçte eşimin ve TKDK’nin destekleri olmazsa olmazım oldu. Eşim zor zamanlarımda hep imdadıma yetişti. Ne zaman ihtiyacım olsa, ona söylemesem bile o hep yanımda oldu. Hatta bir süre sonra buna şaşırmaya başladım. Sonradan bana anlattı ki çalıştığı şirketin son katından dürbünle sürekli buradaki inşaat çalışmalarını izliyormuş. İnşaat bitince de dürbünü bana getirdi. Bu da geriye dönüp baktığımda hatırlayıp güldüğümüz güzel bir anı oldu.

 TKDK STANDARTLARI İLE “İYİ TARIM ÖDÜLÜ

Faaliyete geçtikten hemen sonra uluslararası bir marka ile anlaştıklarına dikkati çeken Uysal, “Sektörümüzde faaliyet gösteren dünyaca ünlü bir markanın ‘İyi Tarım Ürünleri’ uygulaması vardı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından bazı yetkililer geldi ve bizden konuya ilişkin bazı dosyalar istediler. Bizde o dosyaların mevcut olduğunu görünce bizim bütün standartlara uygun olduğumuzu belirttiler. TKDK’nin ortaya koymuş  olduğu yüksek standartlar sayesinde ödüle layık görüldük. Bu sayede bizden çıkan ürünler de ülkenin en büyük marketler zincirinde satışa sunuldu. Özetle, TKDK’nin bizlere kazandırdığı yüksek standartlar gerek üretim gerek piyasa gerekse pazarlama alanlarında bize her zaman büyük imkânlar sağladı.” şeklinde konuştu.

ÇİFTLİĞİN ENERJİSİ GÜNEŞTEN GELECEK

Toplam yatırım tutarı olan 1 milyon 315 bin TL’nin %55’ini hibe olarak alan Sabiha Şebnem Uysal’ın hedefleri ise çok
daha büyük. Uysal, ilk amacının tesisi büyütmek ve markalaşmak olduğunu belirtirken, hedeflerini şöyle anlatıyor:
“Tesisimizi daha iyi hale getirmek için TKDK ile ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çatılarımıza uygulayacağımız güneş enerjisi projemiz şu an hazır, onu bekliyoruz. Buna ek olarak büyükbaş hayvancılık konusunda atılımlarımız olacak. Ve tabi ki eğitimini aldığım ve hayalim olan kırsal turizm ve restoran işletmeciliği alanında da yatırımlarımız olacak. Bu yatırımlarda da TKDK ile işbirliği yapmayı istiyoruz.”

İŞİ BİLENE SORUN

Sabiha Şebnem Uysal, girişimci adaylarının kendilerine güvenmeleri gerektiğini belirtiyor. Girişimci ruhun asla kaybedilmemesi gerektiğinin altını çizen Uysal, girişimci adaylarına şu önerilerde bulunuyor: “Girişimci adayları
kendilerine güvenmeli. Etrafı dinlemek yerine işin uzmanı olan TKDK gibi kurumlarla görüşmeli. Yapamazsın diyenleri dinlemeyin. Kuralına uygun iş yaparsanız her şey yolunda gidiyor. Bilmediklerinizi muhakkak uzmanlara sorun. Her zaman belirttiğim gibi TKDK olmasaydı ben bu işin altından kalkamazdım. Özellikle kadın girişimcilerimiz asla çekinmesin, çünkü onlar TKDK desteklerinde hep bir adım önde. TKDK kadın yatırımcılara sıralama ve hibe oranlarında ayrıcalık sağlıyor.”

Kaynak: Tkdk 2017 Yılı Kasım Ayı Sayısı

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ