Haber Bankam

Terör Olaylarında Yaralananlara Aylık Bağlanacak

Terör Olaylarında Yaralananlara Aylık Bağlanacak
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada terör olaylarında buna 15 Temmuz dahil olmak üzere yaralanan vatandaşlarımızın da aylık alması konusunda gerekli çalışmaların tamamlandığı bildirilmiştir.

Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemeler yapılması hakkında kanun hükmünde kararname ile 23 Ocak 2017 tarihli 29957 sayılı resmi gazetede yayınlanan kararname ile 15 Temmuz dahil olmak üzere terör olaylarında çalışma gücü kaybına esas hükümlerde malul sayılmayanlara da aylık bağlanmasına karar verildiği açıklanmıştır. Bu konuda yapılan açıklamalarda ise; Terör olaylarında meydana gelen yaralanmalarda meydana gelen kalıcı rahatsızlıkların 13/7/1953 tarih ve 1053 sayılı Vazife malullüklerinin türleri ve dereceleri hakkında nizamnamede belirlenmiş olan rahatsızlıkların oluşması halinde, söz konusu nizamnameye göre belirlenecek derece esaslarına göre aylık bağlanmasına imkan tanınmıştır.

Terör olaylarında yaralananlara ne kadar aylık verilecek?

Terör olaylarında buna 15 Temmuz olayları da dahil olmak üzere yaralananlara verilecek olan aylıklar yukarıda belirttiğimiz nizamname derecelerine göre belirlenmektedir. Verilecek olan aylıklar nizamnamede belirtilen 6 farklı dereceye göre değişkenlik göstermektedir. Bu derece oranlarının ve verilecek aylık maaşlarının ne kadar oldukları hakkında bir açıklama yapmak gerekirse;  1. Derece 2 bin 150 TL.
  2. Derece 2 bin TL.
  3. Derece 1.850 TL.
  4. Derece 1.700 TL.
  5. Derece 1.550 TL.
  6. Derece 1.404 TL.

Ancak bu kapsamda bağlanılacak aylık tutarları, herhangi bir sigortalılık statüsüne tabi çalışmaları bulunanlar için mevcut hizmet süreleri esas alınarak ilgili mevzuatına göre hesaplanacak emeklilik aylığının %25 arttırımlı tutarından, emekli aylığı almakta olanları için de almakta oldukları aylıkların % 25 arttırımlı tutarından az olmayacak şekilde verilecektir. Terör olaylarında yaralananlara verilecek olan aylık ilgilinin çalışması durumunda da verilmeye devam edilecektir. Ayrıca bu aylığı alanların vefat etmeleri durumunda 5510 sayılı kanunun 34. maddesi esas alınarak hak sahiplerine ( anne ve babası için herhangi bir şart aranmaksızın) ölüm aylığı olarak verilmeye devam edilecektir.

3713 saylı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki terör eylemlerinde 23 Ocak 2017 tarihinden önce yaralanmış kamu görevlileri ile er, erbaş ve güvenlik koruyucularından aynı kanun kapsamında vazife malullüğü aylığı bağlanmamış olanlar ise, yaralanmalarına ilişkin olarak olay zamanında alınmış sağlık kurulu raporları varise onlarla, yoksa yeni alacakları sağlık kurulu raporları ile  (İl Müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezleri ile Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına) başvuru yapmaları halinde yapılacak değerlendirme sonucunda bu aylığı almaya hak kazanabilmektedirler.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ