Haber Bankam

TEOG Sınavının Yerine Ne Gelecek? Liselere Nasıl Girilecek?

TEOG sınavı kaldırılıyor. Peki 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde TEOG yapılacak mı? Liselere nasıl girilecek? Yeni sistem neler getirecek? Teog sınavı yerine 8 yıllık not değerlendirme sistemi nedir? Eğitimciler yeni sistem için ne dediler? Teog hakkında ki tüm ayrıntılar haberimizde..

TEOG Sınavının Yerine Ne Gelecek? Liselere Nasıl Girilecek?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

17 EYLÜL 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan TEOG açıklamasını müteakiben liselere girişte uygulanan TEOG sınavı kaldırılacak. Peki TEOG sınavı olmazsa, liselere nasıl girilecek? öğrencilerin eğitim seviyeleri nasıl belirlenecek? İşte detaylar..

TEOG SINAVI NEDİR?

TEOG ilköğretim veya orta okuldan Liselere giriş için uygulanan  Matematik, Fen ve Teknoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkçe, Yabancı Dil, derslerinden oluşan 6 derse yönelik Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan bir sınav olup, bu sınav sonucunda ortaya çıkan puan ile öğrencilerin hangi liseye gideceklerine karar verilmektedir.

TEOG sınavı ilköğretimde okuyan (orta okul) öğrenciler için 8. sınıfta yapılmaktadır. Sınav 2 kademeden oluşmaktadır. 1. döneminde altı dersten, ikinci döneminde ise altı dersten sınav yapılır.

BENZER HABER: Öğrencilere Kırtasiye Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

TEOG KALKIYOR YENİ SİSTEM GELİYOR

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN TEOG sınavının kalkması lazım,  orta okul sonrasında liseler kendi sınavlarının kendileri yapar. Tabi bu sınavlar Milli Eğitim Bakanlığının kontrolünde yapılır dedi. Cumhurbaşkanımızın bu sözlerinin ardından yeni sistem konusunda bir çok farklı alternatif olduğu değerlendiriliyor. Bazı kitlelerce sınavların okullar tarafından yapılması durumunda, torpilin devreye gireceği söylense de, soruların ve denetimin MEB tarafından yapılması ve sınavlar esnasında MEB Müfettişlerinin de görevlendirilmesi bu durumu çözeceği söyleniyor.

TEOG sınavları kaldırıldı

TEOG Kalkıyor

LİSELERE GİRİŞTE 8 YILLIK İLKÖĞRETİM NOTU ORTALAMASI SİSTEMİ

TEOG sınavının kaldırılmasını müteakiben liselere giriş için yeni bir sistem belirlenecek ve öğrenciler bu sistemde uygulanacak olan sınavlar sonucunda liselere giriş yapacaklar. Bu sistem 8 yıllık ilköğretim notu sistemi olarak adlandırılıyor. Öğrenci ilköğretime başladığı günden, 8. sınıftan mezun olana kadar almış olduğu tüm notların ortalaması alınıyor. Bu ortalama da, derslerle birlikte öğrencinin sosyal ve kültürel etkinliklerle diğer sosyal faaliyetlere katılımı sonucunda almış olduğu notlarında değerlendirmeye alınması bekleniyor.

LİSELER KENDİ PUANLARINI BELİRLEYECEKLER

Öğrencilerin İlköğretim puanı ortalaması ortaya çıktığına göre,  Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu teknik ve meslek, Anadolu Öğretmen, İmam-Hatip, Sağlık, Adalet Meslek, Tarım Meslek, Tapu ve Kadastro Meslek gibi liseler giriş için bir puan belirleyecekler. Örneğin Fen lisesine 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde kayıt yaptıracak öğrencilerin ilköğretim puan ortalamasının en az 85 olması aranacak.

Bunun sonrasında ortalaması liseye giriş için yeterli olan öğrenci Fen lisesine başvuru yapacak ve başvurusu sonrasında sınava tabi tutulacak. Yeni TEOG yani liseye giriş sınavı soruları Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanacak ancak sınav okul tarafından yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığınca yeni sistemde torpil olmaması için gerekli kontrol ve denetleme sağlanacak.YENİ TEOG SİSTEMİ HAKKINDA EĞİTİMCİLER NE DEDİ?

Yeni TEOG sistemi hakkında birçok farklı yorum yapıldı. Yorumlar içerisinde ki önemli başlıklar ise şöyle;

 • Her okul birbiriyle aynı puanlama sistemine sahip değil. Okulların puanlama sistemi suistimale açık.
 • Liseler sınavlarını kendileri yapmalılar.
 • TEOG sınavının kalkması isabetli bir karar. TEOG öğrencilerde kaygıya sebebiyet veriyor.
 • Öğrencilerin 8 yıllık not ortalamaları ciddi şekilde takip edilirse bu sistem işler.
 • Cumhurbaşkanımızın sözleri TEOG’u kaldırılması ve yeni sistemin getirilmesi için kesinlikle fırsattır. Öğrenciler üzerinde olumsuz etki yaratan TEOG sınav sisteminin kesinlikle kaldırılması gereklidir.
 • Liselere girişte TEOG yerine yapılacak olan yeni sistemin Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlemesi ve denetlenmesi gerekir.
 • TEOG sınavı kademeli olarak kaldırılmalıdır. Liselere yeni giriş sisteminde öğrenciler ölçme şeklinde liselere alınmalıdır.
 • Fen lisesinde öğrenim gören bir lise öğrencisi ile Endüstri meslek lisesinde öğrenim gören bir öğrencinin not ortalaması ve bilgi seviyesi bir değil. TEOG’un kaldırılması kolay ancak, bundan sonra getirilecek yeni sistemin daha fazla sorun getireceğini düşünüyorum.
 • TEOG sınavı kalkarsa öğrenciler şişirme notlarla liselere rahatlıkla girebilirler. 8 yıllık not sisteminde A okulu öğrencilere az puan verirken, B okulu fazla puan verebilir. TEOG sınavı adaleti sağlamaktadır.
 • Daha önce Anadolu Liseleri Giriş Sınavı, OKSSBS  gibi sınavlar kaldırılmıştı. Şuan ise Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sınavının (TEOG) kaldırılması gündemde. Eğer TEOG kaldırılırsa, bu Türkiye’de eğitim sisteminin sonu olur.
 • Öğrenciler ilköğretimde olduğu gibi evlerine en yakın, ikamet ettikleri bölgede bulunan liselere gitmeliler.

2017 – 2018 EĞİTİM DÖNEMİNDE 8 SINIF ÖĞRENCİLERİ TEOG SINAVINA GİRECEK Mİ?

Şuan 8. sınıfta eğitim görmekte olan ilköğretim son sınıf öğrencilerinin bu yıl TEOG sınavına girip girmeyeceği ve sınavın yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Çünkü binlerce öğrenci bu sınav için hazırlandı. Hükumet tarafından henüz bu konuda net bir açıklama yapılmazken, bu yıl yapılacak sınavında iptal edileceği tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın konu hakkında ki yaptığı açıklama şöyle;

SOSYAL MEDYADA #TEOGKALKIYOR YORUMLARI

#teogkalkıyor diye sevinen kişiler,yakın gelecekte haketmediği liseye yerleşen öğrencileri gördükçe keşke TEOG kaldırılmasaydı diyecekler.

Sınava 2 ay kala,hiçbir sistem hazırlığı yapmadan #teogkalkıyor öyle mi?

TEOG kaldırılırsa iyi okullara girecek öğrencilerin nitelik ölçümü nasıl olacak? Diploma notu demeyin, okuldan okula fark var.

TEOG meselesinin özü şudur; Delinin biri kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış..

Hazır kaldırırken üniversite sınavlarına da bi el atsanız hani güzel olur.

TEOG kalkıyor, geç bile kaldı, geçliğin sırtına vurulmuş yüktür.

fakir fukara aileler okul servisleri Dershaneler ve özel öğretmenlere verdikleri Fuzuli paradan kurtuldular eyvallah REİS.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ