Haber Bankam

Tavuk Çiftliklerine Devlet Desteği Yağıyor!

Tavuk çiftliği kurmak veya tavuk yumurtacılığı yapmak isteyenlere devlet para yardımı yapmaya devam ediyor. Peki tavuk kredisi ve tavuk hibe desteği nasıl alınır, aranacak şartlar nelerdir.

Tavuk Çiftliklerine Devlet Desteği Yağıyor!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Tavukçuluk işi yapmak veya yumurta işi yapmak isteyenler için devlet destek vermeye devam ediyor. Kamu kurumları ve Ziraat Bankası faiz desteği ile hibe kredi olanakları sağlamaya devam ediyor. Tavukçuluk sektörü hem ülke ekonomisine katkı yapması hemde hizmet sektörü gibi görülmesinden dolayı devlet tarafından oldukça teşvik edilmektedir. Eğer sizlerde tavukçuluk sektörüne girmek istiyorsanız oldukça şanslısınız. Çünkü tavuk çiftliklerine devlet desteği yağıyor.

Tavuk Çiftliği için Devlet Destekli Kredi

Devlet kamu bankalarına vermiş olduğu talimat doğrultusunda tavuk çiftliği yapmak isteyenlere maddi konuda imkan sağlamaktadır. Eğer sizlerde tavuk çiftliği açmak istiyor ya da tavuk çiftliğine sahipseniz Ziraat Bankasına başvuru yaparak devlet destekli kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

Bilindiği üzere Avrupa Birliği uyum yasası kapsamında pek çok yatırım için %70 hibe desteği sağlanmaktadır. Tavuk çiftliği sahibi olanlarda 2020 yılına kadar olan anlaşma doğrultusunda %70 hibe desteğini alabilirsiniz. Yine Ziraat Bankasından da çok düşük faiz oranı ile yüksek miktarlar da kredi çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi

Ziraat Bankası tavukçuluk işi ya da yumurta üretimi işi yapmak isteyenlere kredi imkanı sunmaktadır. Uygun faiz oranları ile kredi almak isteyenlerin Ziraat Bankası tarafından belirlenmiş olan şartlara sahip olması gerekmektedir. Buna göre;

 1. Ördek yetiştiriciliği yapmak.
 2. Deve Kuşu yetiştiriciliği yapmak.
 3. Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak.
 4. Kaz yetiştiriciliği yapmak.
 5. Piliç üretimi yapmak.
 6. Yumurta tavukçuluğu yapmak.

Yukarıda belirtilmiş olan 6 sektör için yatırım yapmak isteyenler Ziraat Bankası tarafından verilen uygun faiz oranları ile kredi imkanlarından yararlanabilir ve %70 hibe desteğini de alabilir.Yine ilgili sektörler için yatırım yapacak kişilerin belirlenmiş olan şartlar doğrultusunda alımlarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Örneğin etlik olarak piliç alımı yapmak isteyenlerin en az 10 bin adet alım yapması gerekmektedir. Yumurta tavukçuluğu işi yaparak yumurta üretimi sağlamak isteyenlere de en az 7.500 adet tavuk alımı yapması gerektiği belirtilmiştir. Civciv ya da yarka alımları yapacak olan çiftçilerin belirtilmiş olan bu sayıları kabul etmiş olduğu sayılmaktadır. Yani daha az alım yapacak olan çiftçilere kredi imkanı ya da %70 hibe desteği verilmemektedir. Peki faiz destekleri ya da hibe destekleri hangi yatırımlar için verilmektedir.

Hangi Yatırımlara Kredi İmkanı Veriliyor?

Devlet tavuk çiftliği sahiplerine veya bu işe girmek isteyenlere para yardımı yapıyor. Ancak yatırım yapacak olan kişilerin belirlenmiş olan sektörlere dair planının olması gerekmektedir.

 • Hayvanların sağlığına yönelik yapılacak olan yatırım harcamaları
 • Kendi elektriğin üretmek ya da güneş enerjisi santrali kurulumu için yapılan yatırım harcamaları
 • Yumurta işlemesi ya da paketlenmesi için yapılacak yatırım harcamaları
 • Gübe işleme makinesi alımı harcamaları
 • Kümes kurulumları için yapılan harcamalar
 • Kümes tadilatları için yapılan harcamalar

Eğer tavuk çiftliğine sahipseniz ya da tavuk çiftliği açmak istiyorsanız yukarıda belirtilmiş olan maddelere yönelik yapacağınız yatırımlar için Ziraat Bankasından ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan destek yardımları alabilir.

Tavuk Kredisi Alımı Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tavuk kredisi faiz desteği ya da hibe desteği sunmaktadır. Peki tavuk kredisi alımı şartları nedir.

 • 2 veya daha fazla kefil şartı aranmaktadır.
 • Kredi miktarına göre taşınmaz mal varlığına sahip olma şartı aranmaktadır.
 • Vergi dairelerinden alınacak borcun olmadığına dair belge şartı aranmaktadır.
 • Nüfus cüzdanını yanında getirme şartı aranmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartlara sahip olan adaylar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun ilanları doğrultusunda başvurularını yapabilir %70 hibe desteğini alabilir veya Ziraat Bankasının sunmuş olduğu tavukçuluk kredisi için müracaatlarını yaparak uygun faiz oranlarına kredi alabilir.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ