Haber Bankam

Tavuk Çiftliği Kuran Gençlere 30 Bin Lira Devlet Hibesi

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler, kredi ve finans imkanı sağlayan bankalara başvurmadan önce Devletten destek talep edebilir ve çeşitli kuruluşlardan alacakları hibeler ile kendi işlerinin sahibi olabilirler.

Tavuk Çiftliği Kuran Gençlere 30 Bin Lira Devlet Hibesi
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 3,67 out of 5)
  Loading...

Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilere Devlet kuruluşları ve özel bankalar düşük faizli kredi, hibe ve faizsiz kümes hayvancılığı kredisi ile destek vermektedir. Devlet desteği ile kümes hayvancılığı yapmak, tavuk çiftliği kurmak, organik yumurta üretimi yapmak ya da süs tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilere çok uygun faiz oranları ile kredi alabilirler.

Kümes hayvancılığı teşvik kredileri için finanse edilecek olan Kosgeb İMALAT kategorisinin altında;

 • Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması,
 • Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı

sektörlerine destek vermektedir. Eğer tavuk çiftliğinize ilaveten etlerin işlenmesi veya bu ürünlerin imalatıyla da uğraşmak isterseniz, proje karşılığında KOSGEB’den 50 bin tl. hibe, 100 bin lira faizsiz kredi desteği alabilirsiniz.

18-65 yaş arasında yer alan her T.C. vatandaşı Devlet destekli kümes hayvancılığı kredisinden yararlanabilir. Bu imkanlardan faydalanmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak
 • 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraştığını belgelemek ya da tarım ile ilgili bir yüksek okul mezunu olmak (veterinerlik gibi)
 • Diğer özel şartları taşımak gerekmektedir. Tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçiler %80 oranlarında hibe krediden yararlanabilirler.

Kümes hayvancılığı yapmak istiyor ve Kosgeb hibe krediden faydalanmak istiyor iseniz öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız gerekmektedir. Devlet kümes hayvancılığı yapmak isteyen kişileri, İMALATA/10.13 Et ve kümes hayvanlarının üretilmesi adı altında desteklemektedir.

Sizler de girişimcilik eğitimini alarak 9 programdan oluşan girişimcilik destek programı Kosgeb destekleri ile kuracağınız kümes hayvancılığı çiftliğinin tüm masraflarının geri ödemesiz bir biçimde devlet tarafından finanse ettirebilirsiniz.

Organik kümes kurulumu

Kümes hayvanı çiftliği kurmak isteyenlere hizmet sağlayan pek çok firma tarafından anahtar teslim çiftlikler kurulmaktadır. Projenin firmaya teslim edilmesinin ardından bazı firmalar tarafından, devlet destekli kümes hayvancılığı kredisi ve hibe teşviklerinin alınabilmesi için gerekli başvurular ve işlemler yapılmaktadır.

Mevzuat gereğince devlet kümes hayvan yetiştiriciliği kredisi çekmek isteyen vatandaşlara iki farklı kredi imkanı sunar. Bunlardan ilki; Damızlık kanatlı üretimi yapacak kişilere verilen yatırım kredileri, ikincisi de yine damızlık kanatlı hayvancılık işletme kredisidir.

Ziraat Bankası Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi adı altında;

Kümes hayvancılığı teşvik kredileri kapsamında Ziraat bankası tarafından verilen kredi ile;

 • *Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 • *Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta yetiştiriciliğinde 10.000 adet,
 • *Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet,
 • *Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde 100 adet,
 • *Damızlık ördek, kaz ya da bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet hayvan alabilirsiniz.


Bununla birlikte Damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliği kredisi ile ihtiyacınız olan;

Bio güvenlik önlemleri, Kümes ve kuluçkahane yapımı ve tadilatı, Gübre işleme tesisi yapımı ya da tadilatı, Tesis için alınacak tüm alet ve edevatlar, Yenilenebilir enerji ihtiyaçlarınızı karşılamak için yapılacak olan tüm harcamalar için geri ödemeli kredi alabilirsiniz.

Tavuk, yumurta ve piliç yetiştiriciliği yapacak olan işletmeler için her dönem asgari;

 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5.000 adet
 • Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet
 • Deve kuşu yetiştiriciliğinde 50 adet
 • Kaz, hindi, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapılması veya yapılacak olması gerekir.

Kosgeb kümes hayvancılığı desteği veriyor mu?

Kümes hayvan yetiştiriciliği yapmak için Kosgeb için proje /iş planı hazırlamak ile vakit kaybetmemeleri öneriliyor. Çünkü Kosgeb tarafından canlı hayvan kredisi verilmiyor.  Ancak, Kümes hayvancılığı için, gıda ürünlerinin üretimi dalında gerekli malzeme ve teçhizatların alınması,  paketleme makinesi alımı gibi giderler için Kosgeb kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca canlı hayvan alımı için kredi veren Ziraat bankasına başvuru yapabilirsiniz.

Devlet teşvikli Ziraat bankası başta olmak üzere diğer tüm bankalar da tavukçuluk kredisi vermektedir. Ziraat bankası da çekmek istediğiniz krediden faiz talep edecektir. Devlet hibe teşvikleri haricinde, kredi almak istediğiniz bütün bankalar tavuk çiftliği, piliç yetiştiriciliği, salma tavukçuluk ve organik yumurta tavukçuluğu gibi krediler için komisyon, faiz, sigorta ve dosya masrafı gibi giderleri talep etmektedir. Bu sebeple en uygun şartlarda kredi veren banka tercih sebebi olmalıdır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK IPARD projesi kapsamında bir çok alanda faaliyet gösteren girişimci ve çiftçilere hibe kredi imkanı sunar. TKDK tarafından aşağıda ki illerimize destek sağlanmaktadır.

Afyon, Çorum, Ordu, Burdur, Mardin, Çankırı, Nevşehir, Çanakkale Muş, Bursa, Mersin, Uşak, Ankara, Trabzon, Urfa, Ardahan, Yozgat, Ağrı, Van, Amasya, Manisa, Sivas, Aydın Denizli, Samsun, Balıkesir,  Diyarbakır, Malatya, Kahramanmaraş, Elazığ, Kütahya, Erzincan, Konya, Erzurum, Kastamonu, Giresun, Kars, Hatay, Isparta, Karaman illerinde kırsal tarıma yatırım yapmak isteyenler IPARD ve IPARD2 projelerine başvurabilirler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teşvikleri

2016 yılında genç çiftçilere verilen 30 bin lira hibe desteğine ilaveten 2017 yılında Milli Tarım Projesi ve Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında 18-41 yaş aralığında ki gençlerimize hibe projesi başlatıldı. Tavuk çiftliği kurmak isteyen gençlerimiz ücretsiz olarak hibe başvurularını tamamladı ve şuan başvurular değerlendirme aşamasına ulaştı. Bu tarihten sonra Bakanlık talepte bulunan kişilerin projelerini değerlendirerek kabul görenler için 30 bin lira değerinde geri ödemesiz destek sağlayacak. Genç Çiftçi Hibe Proje Sonuçları Mayıs Ayında Açıklanacak! ayrıntıları inceleyin!

Kümes hayvancılığı teşvik kredileri başvuru

Çiftçi kredisi veren bankalar ile görüşerek, tarımsal işletmenizi kurabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz gibi sizler de eğer kümes hayvancılığı yapmak istiyor iseniz Kosgeb’den, Ziraat bankasından ve diğer özel bankalardan, kurmak istediğiniz çiftlik için Kümes hayvancılığı teşvik kredileri talebinde bulunabilir, faizsiz ve uygun faiz oranlı kredi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Abdurrezak Abay dedi ki:

  Ben şanlıurfada 1500 adet tavuk yetiştiriyor acaba devleten kredi almak istesem bana verirmi hepsi yumurtalık ben yeme ihtiyacım var bilenlerin
  Bana dönsün rica ederim

BİR YORUM YAZ