Haber Bankam

Taşınır Rehni Düzenlemesi Neleri Kapsıyor?

01 OCAK 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ve yaklaşık 6 aydır uygulamada olan taşınır rehni mevzuatı neleri kapsıyor? Vatandaşlara nasıl faydalanacak? Ayrıntılar haberimizde..

Taşınır Rehni Düzenlemesi Neleri Kapsıyor?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ile birlikte 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi. Bundan sonra yeni dönemde kredi teminatlarında taşınır varlıklarda kredi teminatlarında gösterilebilecek.2017 yılında meyve veren ağaçtan hammadde ve kira gelirleri bankalara teminat olarak gösterilebilecek. Taşınır varlıkların teminat olarak gösterilmesine ilişkin yapılan düzenleme ile birlikte tüm kobi, esnaf ve çiftçi bankalardan kolaylıkla kredi alabilecek.

Finansman erişiminde zorluk yaşayan tüm kobi, esnaf, çiftçi ve serbest meslek sahiplerinin teminat sorunlarına çözüm olacak yeni yasa ile birlikte Kobiler 2017 kredilerinden kolaylıkla yararlanabilecek.

Kobiler finansman erişiminde malesef teminat yetersizliği yüzünden  kredi alamıyordu. Esnaf, kobi ve serbest meslek erbablarına ticari kredi veren bankalar kredilerde ev arsa, tarla gibi taşınmaz varlıkları teminat olarak istemekteydi. Yeni yasa ile birlikte taşınır varlıklarda bankalara teminat olarak gösterilebilecek ve tüm kobilerin finansman erişimlerinde kolaylık sağlanabilecek. Yeni yılda yürürlüğe girecek yeni yasa ile birlikte tacir ve esnaflar birbirlerinin yatırımlarını finanse edebilecek. İşletmeler başka işletme üzerine rehin kurabilecek ve işletmeler için finansman sağlayabilecek.

Taşınır varlıklar rehni kanunu kapsamı nedir?

Taşınır varlıklar olarak meyve bahçeleri, kira gelirleri, ticari plaka, hammadde gibi  varlıklar bankalara teminat olarak gösterilebilecek.Kobilerin sermaye yapıları genelde taşınır varlıklardan oluştuğu için  3.2 milyon esnaf ve taciri ilgilendiren düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte bankalardan finansman erişiminin önündeki engeller aşılmış olacak. Taşınır varlıkları teminat gösterirken yapılacak olan rehin sözleşmesi elektronik veya yazılı olarak düzenlenecek.Taşınır varlıkların rehin tutarına üst limit getirerek ihtiyaç kadar taşınırın rehnedilmesi zorunlu hale getirilecek. Taşınır varlıkların rehninde yabancı para birimi üzerinden rehin kurulabilecek. Rehin veren taşınır varlık üzerinden azami surette istifade edebilecek.

Rehne konu taşınır varlıklar neler olacak?

Bankaların finansmana erişimde güvence olarak taşınır varlık kapsamında alacağı rehne konu varlıklar ise çok yıllık ürün veren ağaçlar, fikri ve sınai mülkiyete konu haklar, hammadde, hayvan, her türlü kazanç ve iratlar, başka bir sicile kaydı öngörülmeyen ve idari izin belgesi niteliğinde olmayan her türlü lisans ve ruhsatlar, kira gelirleri, kiracılık hakkı, makine ve teçhizat, araç, ekipman, alet, iş makinaları, elektronik haberleşme cihazları dahil her türlü elektronik cihaz gibi menkul işletme tesisatı, sarf malzemesi, stoklar, tarımsal ürün, ticaret unvanı ve işletme adı, ticari işletme veya esnaf işletmesi, ticari plaka ve ticari hat, ticari proje, vagon rehin hakkı kurulabilecek taşınırlar arasına alındı.  Taşınır varlığın bankaların kredi için teminat olarak karşılığında kredi vermesi için varlığın değerinin tespiti amacıyla taraflara ekspertiz hizmetlerinden yararlanma imkanı da sağlandı.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ