Haber Bankam

TARSİM Çiftçi Sigortası Nasıl Yapılır?

TARSİM Çiftçi Sigortası Nasıl Yapılır?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Tarımsal üretime tehdit eden risklere karşı geliştirilen korumacılık politikaları kapsamında bulunan Tarım sigortası oluşabilecek risklerin teminat altına alınması alınması amacıyla kurulan Tarsim Çiftçi Sigortası Nasıl Yapılır? bu sigortanın yararları nelerdir? gibi sorularınıza açıklık getirmek istiyorum. Bilindiği üzere ülkemizde çiftçilik yapanların ürünlerinde her zaman meydana gelebilecek doğal afetlere karşı güvence altına almaları gerekmektedir. Bunun için devlet tarafından pirim desteği verilen Tarsim en çok tercih edilen olmaktadır.

Tarsim Çifti Sigortasının Kapsamı

Tarımsal alanda üretim yapanların oluşabilecek olan riskler adına yaptırdıkları sigorta kapsamında güvence altına alabilmeleri için öncelikle ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) ye kayıtlı olmalı ve verilerini güncel tutmalıdırlar. Bu şartlar altındaki çiftçilerin yaptırabileceği Tarsim Çiftçi Sigortası tüm bitkisel ürünler için; Dolu, Fırtına, Hortum, Yangın, Heyelan, Deprem, Sel ve Su Baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybı ile yaş meyve, sebze ve kesme çiçekler için doludan kaynaklanan kalite kaybınızı karşılamaktadır. İsterseniz Tarsim Çiftçi Sigortasının ne tür risklere karşı çiftçilerin hasarlarını karşıladığını biraz daha açıklayalım;

 • Don riskinin yaş meyvelerde neden olduğu miktar kaybı
 • Yağmur riskinin kirazda olgunlaşma döneminde neden olduğu miktar kaybı
 • Yaban domuzunun tarla ürünlerinde, sebzelerde, fidanlarda ve çilekte neden olduğu miktar kaybı
 • Dolu, fırtına, yangın, hortum, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerinin dolu ağı ve örtü sistemleri ile bu sistemlerin altında bulunan ürünlerde neden olduğu zararlar
 • Dolu, fırtına, yangın, hortum, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerinin; arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarının sap kısmında neden olduğu hasar kaybı
 • Dolu, fırtına, yangın, hortum, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerinin; salamuralık yaprak üretimi yapılan asmaların yapraklarında neden olduğu miktar kaybı
 • Dolunun yaş meyve yaş sebze ve kesme çiçeklerde neden olduğu kalite kaybı
 • Dolu, fırtına, yangın, hortum, deprem, heyelan, sel ve su baskının neden olduğu miktar kaybı

Yukarıda belirttiğimiz nedenler ve olaylar karşısında yaptıracağınız Tarsim Çiftçi Sigortası sayesinde meydana gelen hasarlar karşılanarak çiftçilerin mağduriyeti ortadan kaldırılmaktadır.Tarsim Çiftçi Sigortası Nasıl Yapılmaktadır?

Ülkemizdeki çiftçilerin ürünlerinde meydana gelebilecek olan doğal afetlere karşı güvence altına alan Tarsim Çiftçi Sigortası yaptırmak isteyen üreticilerimizin öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ne kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Bu işlem sonucunda kayıtlarını güncel tutmaları halinde bu sigortaya başvuru yapabilmektedirler. Yapılacak olan başvurunun nasıl yapılması gerektiğini anlatan şema bu işlemlerin en kısa yoldan nasıl yapacağını anlatmaktadır.

Tarsim Çiftçi Sigortası İşlemleri

Tarsim Çiftçi Sigortası İşlemleri

Yapılmak istenilen Tarsim Çiftçi sigortasının başvuru işlemleri yetkili acente tarafından yapılmaktadır. Anlaşması bulunan istediğiniz bir acenteye uğrayarak bu işlemlerinizi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Bu sigorta hakkında daha ayrıntılı bir bilgi vermek gerekirse.

 • Yapılacak olan Tarsim bitkisel ürün sigortasında pirimin % 25’ini peşin ödemeniz gerekmektedir. Kalan tutarı ise en geç poliçenin bitim tarihinden itibaren 1 ay içerisinde yatırmanız gerekecektir.
 • Yapılan Sera sigortasında da aynı şekilde toplam pirimin % 25’i peşin olarak alınmaktadır. kalanı ise iki farklı tarih uygulamasına göre belirtilmiştir. 1 Ağustos ile 31 Aralık tarihleri arasında yapılan sigorta için Mayıs ayı sonuna kadar, 1 Ocak ile 31 Temmuz tarihleri arasında yapılan sigorta için Kasım ayı sonuna kadar kalan miktar ödemesi yapılır.

Tarsim Çiftçi Sigortası Devlet Pirim Destekleri

Tarımsal alandaki üretim esnasında oluşabilecek risklere karşı yapılan Tarsim Sigortasında devlet tarafından yapılan desteklerin neler olduğu hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse.

 • Bitkisel ürün sigortasında poliçede yazılan pirim miktarının % 50’si devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Meyve ürünlerinde dolu paket teminatına ek olarak don teminatı alınmış ise, sadece don teminatında pirimin 2/3’ü devlet tarafından ödenmektedir.
 • Sigorta yaptıranlar pirimin % 25’ini peşin ödemeleri gerekmektedir.
Tarsim Çiftçi Sigortası Hasar Tespiti ve Hasarın Karşılanması

Tarsim Çiftçi Sigortası Hasar Tespiti ve Hasarın Karşılanması

Tarsim Çiftçi Sigortası Hasar Tespiti ve Hasarın Karşılanması

Çiftçiler tarafından yapılacak olan Tarsim Çiftçi Sigortası kapsamında yukarıda belirttiğimiz türden risklerin meydana gelmesi sonucunda oluşacak hasarın tespit edilmesi ve masrafların çiftçilere ödenmesi için meydana gelen hasar sigortalı tarafından veya acente tarafından sistem üzerinden rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en kısa zaman içerisinde TARSİM  Sigortaları Havuzuna yapılması gerekmektedir. Meydana gelen hasarın tespiti için Tarsim tarafından gönderilen ekspertiz raporunu hazırlayarak hasar dosyasını tamamlar. Dosyanın hazırlanmasından sonra kesinleşen hasar miktarı ise en geç 30 gün içerisinde sigortalının banka hesabına yatırılarak ödeme işlemi gerçekleşir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ