Haber Bankam

Tarım ve Hayvancılık Kredilerinde Değişiklik Yapıldı!

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Çiftçilere verilen kredilerle ilgili tebliğnamede değişiklik yapıldı.

Tarım ve Hayvancılık Kredilerinde Değişiklik Yapıldı!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

14 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete’de Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen tarımsal kredilerde değişikliğe gidildi.

Bahse konu tarımsal kredilerin tebliğname değişikliği ise şöyle;

MADDE 1 – 8/3/2017 tarihli ve 30001 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ No: 2017/15)’nin 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(4) Holstein ırkı hayvan alımlarında, Banka veya Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kredi limitleri 1/1/2017 tarihinden önce onaylanan ancak, hayvan tedariki ve serbest dolaşıma giriş işlemleri 2017 yılına kalan üreticiler için, serbest dolaşıma giriş işlemlerinin 31/12/2017 tarihine kadar tamamlanması kaydıyla, yurt içinde doğmuş olma şartı aranmaz.”

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 5 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(4) Yalnızca etçi ırklarda damızlık belgesi yerine pedigri belgesi veya hayvan tanımlama belgesi/sertifikası (saflık oranı en az %87,5 olan) ile de kredi kullandırılır.”

MADDE 3 – Aynı Tebliğin 6 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(4) Yalnızca etçi ırklar olan angus, hereford, şarole ve limuzin ırklarında damızlık belgesi yerine pedigribelgesi veya hayvan tanımlama belgesi/sertifikası/pasaportu ile de kredi kullandırılır.”

MADDE 4 – Aynı Tebliğin 32 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.2017 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleri Açıkladı!

“ç) Lisanslı depoculuk kriterlerini haiz depo yatırımı yaparak, depolarını ve işletmeciliğini Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ne uzun süreli olarak kiralayan gerçek/tüzel kişiler, lisanslı depo yatırımları ile ilgili olarak 12/5/2017tarihinden geçerli olmak üzere, Karar kapsamında yatırım kredisinden faydalanırlar.”

MADDE 5 – Aynı Tebliğe 35 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) karşılığı kredi kullanımı

MADDE 35/A – (1) Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) karşılığı kredi kullanımında aşağıdaki kriterler esas alınır:

a) ÇKS’ye kayıtlı olarak üretimini yaptıkları tarımsal ürünlerini lisanslı depolara bizzat teslim ederek Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) alan üreticilere, Karar kapsamında ELÜS karşılığı kredi kullandırılır.

2017 Yılı Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri Belli Oldu

b) Lisanslı depoya teslim edilecek ürünün/ürünlerin, ilgili üretim dönemine ilişkin ÇKS’de kayıtlı olması gerekir.

c) Lisanslı depoya teslim edilerek karşılığında ELÜS alınan ürün miktarının, üreticinin ÇKS’de kayıtlı üretim alanı ile uyumlu olması gerekir.”

MADDE 6 – Bu Tebliğin;

a) 1 inci, 2 nci ve 3 üncü maddeleri 1/1/2017 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,

b) 4 üncü ve 5 inci maddeleri 12/5/2017 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ