Haber Bankam

Tarım Kredisi 2017 Yapılandırma Yasası Mecliste Kabul Edildi

Çiftçilerimiz için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Borçlarının yapılandırılması hakkında ki kanun teklifi TBMM.’de kabul edildi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile 320 bin çiftçinin yasadan yararlanması bekleniyor. Tarım Kooperatifine ve Ziraat Bankasına tarım ve hayvancılık ile ilgili borcu olan çiftçilerimiz başvuru yaparak, borçlarını 5 yıl vadeye yayacaklar ve ödemeler senede bir kez (hasat döneminde) yapılacak. İşte detaylar..

Tarım Kredisi 2017 Yapılandırma Yasası Mecliste Kabul Edildi
 • 5 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 3,00 out of 5)
  Loading...

Çiftçilerimizin kullandığı tarımsal kredilerinin yapılandırılması ve birçok ayrıntı içerek Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin torba yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisinde 23 ŞUBAT 2017 tarihinde kabul edildi. Buna göre çiftçilerimizin Ziraat Bankasına ve Tarım Krediye ödeyemedikleri borçları yapılandırılacak. İşte çiftçi borç yapılandırma yasası ve detayları..

TARIM BORÇLARI YAPILANDIRILACAK!

Devlet destek, hibe, teşvik ve düzenlemelerine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta esnafımız için 50 bin lira faizsiz kredi başvurularını alan hukümet, bu kez de, çiftçinin ödeyemediği ve temerrüte düştüğü borçlarını yeniden yapılandıracak. Çiftçilerimizin tarımsal üretimlerine devam edebilmeleri ile tarım ve hayvancılıkta istikrarın sağlanmasını amaçlayan tarım kredi yapılandırması birçok çiftçimize ve üreticimize yarar sağlayacak.

Tarım ve Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize Devlet %50 ve %80 oranında hibe veriyor. Hayvan Alımı İçin Yüzde 80 Hibe konulu haberimizden detayları öğrenebilirsiniz.

TARIM KREDİSİ YAPILANDIRMA YASASINDAN KİMLER FAYDALANACAK?

Bahse konu borç yapılandırma kanununda, Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borçları olan ve bu borçlarını 31 ARALIK 2016 tarihinde ödemesi gerekirken, ödeyememiş olan borçlar yapılandırmaya tabi tutulacaktır. Borcun yeniden taksitlendirilebilmesi için;

 1. Tarım ve Kredi Kooperatifi veya Ziraat Bankasından alınmış olmalıdır.
 2. Borcun nedenini oluşturan kredi, tarımsal kredi şartlarına göre kullanılmış olmalıdır.
 3. 31 ARALIK 2016 tarihine kadar ödenmesi gerekirken, ödenmemiş olması diğer bir şarttır.
 4. Daha önce kredisini yapılandıran üreticiler de bu düzenlemeden yararlanabilecektir.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MÜJDEYİ VERMİŞTİ

Düzenlemenin müjdesi birkaç gün önce Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk ÇELİK tarafından verilmişti. Bu müjdeyi haberbankam.com ‘da yayımlamıştık. Sayın ÇELİK yaptığı açıklamada, çiftçimize eski borçlarını ödemesi için yeni bir kredi verileceğini, bu paranın çiftçilerin borçlu oldukları hesaplara yatırılacağını, borcun faizinin yarısının Devlet tarafından karşılanacağı müjdesini vermişti!çiftçi tarım kredisi yapılandırma 2017

çiftçi tarım kredisi yapılandırma 2017

ÇİFTÇİ BORÇ YAPILANDIRMA KANUNU NASIL UYGULANACAK?

 1. Borcunu yapılandırarak yılda bir kez taksitle ödemek isteyen üretici veya çiftçi, borcun yapılandırılması amacıyla Ziraat Bankasına veya Tarım ve Kredi Kooperatifine başvuru yapacak
 2. Çiftçinin tüm borcu için en fazla %11 oranında borç faizi uygulanırken, bu faizin %6 oranı Hazine Müsteşarlığı bütçesinden karşılanacak. Çiftçi yapılandırma sonucunda ortaya çıkan faizin sadece %5 oranında ki kısmını ödeyecek.
 3. Çiftçi Borç yapılandırma kredisinin ilk taksiti Ekim 2017 ayında ödenecek. Bundan sonraki taksitlerinde 1 yıl arayla ödemesi yapılırken aşağıda ki programa göre ödenecek.
  • TAKSİT: 2017 EKİM
  • TAKSİT: 2018 EKİM,
  • TAKSİT: 2019 EKİM,
  • TAKSİT: 2020 EKİM,
  • TAKSİT: 2021 EKİM
 4. Daha önce Ziraat Bankası ve Tarım Krediden tarım kredisi kullanan ve borcunu ödeyemediği için yapılandırma kredisi çeken çiftçilerimiz de faydalanacak. (Faizin Yarısını Devlet Ödeyecek!) Bu durumda olanların borçlarının kalan kısmı değerlendirmeye tabi tutulacak.
 5. Tarımsal Krediler için herhangi bir dava açan ve bu davasından vazgeçmeyen çiftçiler yararlanamayacak.
 6. Çiftçiler Ziraat veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yapılandırdıklarında düzenli olarak ödeme yapacaklar. Eğer borcun herhanggi bir taksiti zamanında ödenmez ise, doksan gün süre verilecek ve bu doksan gün içinde çiftçi borç taksitini faizi ile birlikte ödeyecek. Eğer 90 günlük süre içerisinde çiftçi veya üretici borcunun taksitini yine ödemezse, borç yapılandırması iptal edilecek ve daha önce ki hali ile borcun tahsili için gerekli işlemler yapılacak.

Uygulama ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı borçların ödenebilirliği için bir kapı açarken, çiftçinin bu uygulamadan faydalanabilmesi için Hazine Müsteşarlığı bütçesinden ödenek kullanıyor. Sosyal medyada tarım borçlarının yapılandırılması ile ilgili, borcunu zamanında ödeyen çiftçilerimiz tarafından da, borcunu zamanında ödeyene haksızlık yapıldığı yorumları yapılıyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. dilaver özel dedi ki:

  göya yasada onaylandı yapılandırma ama kesinlikle yalan vakıflar bankası yeniden yapılandırama kabul etmiyor sadece 36 ay vade yaparak kabul ediyorum ve yada tapunuzu bize devir edin kurtulun diyor bu yasa başka bir ülkeyemi onaylandı acabaa

 2. Turhan dedi ki:

  Son tarih nezaman bilen varmi

 3. Mustafa konacoglu dedi ki:

  Benin 60 000 TL odeme tarihim 16 mart tarihinde
  Ben bu borcu yapilandirabilecekmiyim

 4. ahmet bağlık dedi ki:

  Tarım kredi kooperatif inden yem kredisi kullanan da faydalanarak bilecekmi bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

 5. Şener gözcü dedi ki:

  Düzenli borcunu odeyenlerde faydalacaklarmi bu yasada örnek iki yıl ödemiş kalan iki yılını beş yıla böle bilirim tsk

BİR YORUM YAZ