Haber Bankam

Tarım Kredi Kooperatifi 50 Bin Lira Kredi Veriyor

Tarım Kredi Kooperatifi 50 Bin Lira Kredi Veriyor
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Tarım Kredi Kooperatifi 50 Bin Lira Kredi Veriyor

Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretime yönelik olarak kooperatife ortak olan üreticilere özel 50 bin lira kredi veriyor. Tarım Kredi kooperatifine üye olan üreticilerin ekonomik faaliyetlerini korumak ve iş meslek seçimleri ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kısa ve orta vadeli olmak üzere kredi kullandırmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredileri Vadeleri

Tarım kredi kooperatiflerine ortak olan üreticilere kooperatifçe en az 1 yıl vadeli işletme kredisi ve 3 yıl vadeli yatırım kredisi kullandırılmaktadır. Su ürünleri kredisinde bu kredilerin vadesi ise 18 aydır. Tarım kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan orta ve kısa vadeli krediler ise;

Kısa Vadeli Krediler

Kooperatife üye olan üreticilere kullandırılan kısa vadeli kredileri ise Genel ihtiyaç kredileri, tohumluluk kredileri, kimyevi gübre kredileri, hayvancılık işletme kredileri,  tarımsal ilaç kredileri, akaryakıt kredileri adı altında en çok bir yıl vadeli olarak kullandırılmaktadır.

Orta Vadeli Krediler

Orta vadeli yatırım kredileri ise tarımsal işletmelerin demirbaş unsurlarını oluşturan her türlü tarımsal araç gereç, meyve fidanı ile irat hayvanlarının sağlanması amacıyla en çok 4 yıla kadar vade ile kullandırılan kredilerdir. Bu krediler tarımsal araç gereç kredileri, hayvancılık donatma kredileri, tarımsal sulama kredileridir.

Tarım Kredi Kooperatifi 50 Bin Lira Kredi Veriyor

Tarım Kredi Kooperatifi 50 Bin Lira Kredi Veriyor

Tarım Kredi Kooperatifleri Kredi Limitleri

Tarım kredi kooperatifine üye olan ortakların talep ettikleri kredi limitleri ortağın tarımsal varlıkları ve varlıklar ile yapacağı tarımsal üretimleri dikkate alınarak ihtiyaçları belirlenir. İhtiyaç duydukları limitlerde krediler kullandırılır.

Tarım Kredisi Yapılandırma yasası için tıklayınız.

Kooperatife üye olan ortaklara Kooperatifin yetkisi dahilinde genel şahıs haddi olarak kullandırılacak kredi limiti 50 bin TL’dır. Bölge birliklerinin ölçeğine göre genel şahıs haddinin azami 5 katına kadar özel şahıs haddi ve sözleşmeli üretim şahıs haddi azami olarak 250.000 TL kullandırılmaktadır. Kooperatif tarafından merkez birliği onaylı olarak 1.000.000 TL kredi de kullandırılmaktadır.Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Faiz Oranları

Tarım kredi kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal cari faiz oranları bir yıla kadar vadeli olarak kullandırılan krediler için %8 faiz oranı uygulanır. 1 yıl ile 4 yıl aralığında vadeli olarak kullandırılan krediler için %10 faiz oranı uygulanır. 4 yıldan uzun vadeli olarak kullandırılan krediler için % 11 faiz oranı uygulanmaktadır. Tarım kredi kooperatifi ortaklarına % 0 ile 7,5 faiz aralığında tarımsal krediler kullandırılmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olmak isteyen üreticiler dilekçe ile Kooperatif Yönetim Kurulu’ na  müracaat ederler. Yönetim kurulu tarafından başvuru incelemesinden sonra ortaklık şartını taşıyan üreticilerin ortaklığa kabulü için karar alınır. Başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçları bir ay içinde başvuru yapan kişiye bildirilmesi gereklidir. Ortaklığa kabul için taşınması gerekli şartlar ise; Türk vatandaşı olmak, kanuni ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak, ortak olunacak olan kooperatifin çalışma bölgesinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak, ortaklık başvurusunda bulunanların aynı bölgede aynı amaçlı başka bir kooperatife ortak olmaması gibi şartlar aranmaktadır. Kooperatif ana sözleşmesini kabul ettiğine dair bir ortaklık dilekçesi vermiş olmak, ortaklık için taahhüt ettiği sermayenin en az 4′ te birini peşin olarak ödemek gibi şartların sağlanması gereklidir.

Tarım Kredi Kooperatifi Ortaklarından Hangi Teminatlar İstenir?

Kooperatif tarafından kullandırılacak olan kredinin ödeme gücü bulunan en az iki ortağın müşterek borçlu ve müteselsil kefaleti ile kullandırılması esas olmak üzere 20 bin liraya kadar kullandırılacak kredilerde 2 ortağın kefaletiyle maddi teminat olmadan kredi kullandırılmaktadır.

20 bin lira üzerinden verilecek olan kredilerde ise taşınmaz mal ipoteği veya taşıt aracı ve traktör  gibi rehni alınarak kredi kullandırılır. Kooperatif Yönetim Kurulunca uygun görülmesi halinde 20 bin ila 30 bin lira arasında kullandırılacak olan kredilerde ortaklara 3 ortak kefil veya en az 2 ortak kefille birlikte 30 bin TL ile 40 bin TL arasında kredi kullandırılacak ortaklara, en az 4 ortak kefil veya 2 ortak kefille birlikte 2 kamu görevlisi kefil alınması kaydıyla en az 4 kefille kredi verilmektedir.

Tarım Kredi Kooperatiflerine Ortaklık İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Tarım kredi kooperatiflerine ortak olmak için nüfus cüzdanı fotokopisi, ortaklık talep dilekçesi, ikametgah belgesi, ve tarımsal üretim faaliyetini teşvik eden belgelerden en az bir tanesi istenmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredileri Geri Ödemeleri

Tarım kredi kooperatifi tarafından ortaklara kullandırılan kredilerin vadesi sonuna kadar ödeme talep edilmez. Yatırım kredisi olarak orta vadeli kullandırılan kredi yılda 1 ödemeli olmak üzere 3 yıl vadeli olmak üzere 3 eşit taksitte geri ödeme imkanı ile kullandırılır.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ