Haber Bankam

Doğum Yapan Anneye 132 TL. Süt Parası Ödenecek!

2017 yılında doğum yapan anneler için ödenecek olan emzirme ödeneği haberimizde..

Doğum Yapan Anneye 132 TL. Süt Parası Ödenecek!

Her yıl doğum yapan anneye ödenen emzirme ödeneği süt parası 2017 yılında da verilmeye devam ediyor. Yeni doğum yapan annelerin en çok merak ettiği süt parası nasıl alınır? 2017 yılında süt parası ne kadar ve nasıl alabilirim konularında merak ettikleri tüm detaylar haberimizde.

Süt Parası Kimlere Verilir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar kanununda süt parasının kimler tarafından alabileceği belirlenmiştir. Bu kanuna göre sigortalı olan anneler ve sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine süt parası ödenmektedir. Süt parası analık sigortasından sigortalı kadına ve sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe ödenmektedir.

1 Ocak 2017 yılı itibariyle doğan çocuklar için alınacak süt parası almak için sigortalının çalışmış olduğu işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmak gerekir. Süt parası alınabilmesi için dünyaya gelen çocuğun kimlik bilgileri ile birlikte bağlı bulunulan Sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile müracaat edildiğinde Sosyal güvenlik kurumu kişinin banka hesabına süt parasını öder.

2017 Yılında Süt Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Peki süt parası olarak ne kadar alabilirsiniz. Bunun için belirlenen bu tutar tüketici fiyat endeksine göre  değişim göstermekte ve süt parası her çocuk için her doğum için bir kereye mahsus olmak üzere süt parası ödenmektedir. Bu tutar 2016 yılında 122 liradan  132 liraya yükseldi. 2017 yılı için süt parası 132 TL’olarak belirlenmiştir. Süt parasını almaya hak kazananlar bu parayı 5 yıl içinde almaları mümkündür. Süt parası yeni doğan bebeğin emzirme ödeneği olarak bir defaya mahsus olarak ödenir. Bu bedel her ay bazında değil sadece tek sefere mahsus olmak üzere sigortalının kendisine ya da sigortalı olmayan eşin doğumu nedeniyle yine kendisine ödenir. Peki süt parasını nasıl alabilirsiniz.? Bunun için neler yapmanız gerekiyor? Daha önceden sosyal güvenlik merkezine başvuru şartı istenmekteydi. Artık işiniz daha da kolaylaştı. Şimdi doğum yapmış olduğunuz hastanelere giderek doğum kaydınızı oluşturup, bunun akabinde de süt paranızı ayın 1 ile 14 ü arasında Ziraat bankalarından çekebilmek mümkün hale geldi.

Doğum yardımı çocuk parası 2017 de kaç para kimlere veriliyor Öğrenmek için tıklayınız.Süt Parası Yardımı Şartları Nelerdir?

Halk arasında sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de süt parasını alabilmek için hangi şartlara müdahil olmak gerektiğidir. Süt parası başvurusunda bulunabilmek için doğum yapan annenin ya da eşinin sigortalı olması ve son 120 günün sigorta priminin yatmış olması gerekiyor. En önemlisi çocuğun sağ olarak doğmuş olması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışan erkeğin süt parası yardımı alabilmesi için doğum yapan anne ile resmi nikah şartı vardır.  Resmi nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce kıyılmış olması gereklidir.

Süt Parası Kimlere Veriliyor? 2017 Yılında Kaç Para Ödeniyor?

Süt Parası Kimlere Veriliyor? 2017 Yılında Kaç Para Ödeniyor?

Süt parasından yararlanabilmek için sigortalının çalışmış olduğu bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezlerine yani ilçelerdeki sosyal güvenlik merkezlerine illerde ise Sosyal Güvenlik İl müdürlüklerine müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Müracaat neticesinde Sosyal güvenlik kurumu nüfus kayıt sistemi üzerinden başvuruda bulunan kişinin bilgilerini teyit eder ve yapmış olduğu müracaat neticesinde de 2017 yılı için 132 liralık süt parasını başvuru yapan kişinin banka hesabına yatırır.

Süt Parası Ödeneği

Emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için doğum yapan kadının sigortalı olması gerekmiyor.  Emzirme ödeneğinden SSK veya Bağ-kurlu olarak yararlanan kişilerin, son bir yıl içinde en az 120 gün primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. Prim borcu olan Bağkurluların emzirme ödeneği almaları söz konusu değildir. Emekli sandığı çalışanlarının doğum yardımı aldıkları için süt parası ödeneğinden yararlanmaları söz konusu değildir.

Süt Parası Yardımı Nasıl Alınır?

4A sigortalı anneler ve babaların hak kazandığı süt parası ödeneği doğumdan sonra Sosyal güvenlik kurumu sistemine girilmektedir. Hastane tarafından sisteme kayıtların yapılmış olmasından dolayı sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunmadan da süt parası Ziraat bankasına yatırılır. Hastane tarafından sisteme girişin yapılmaması halinde bağlı bulunduğunuz yerdeki Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi evraklar ile başvuruda bulunarak süt parasını alabilirsiniz.  4B sigortalılar ise bağlı bulundukları Sosyal güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik kurumuna dilekçe ile birlikte doğum raporu ya da çocuğun kimlik belgesini götürerek kuruma başvuru yapmalıdır. Sosyal Sigortalar kurumu tarafından yapılacak değerlendirmeler sonrasında ödenek tek defaya mahsus olmak üzere kişi adına Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. esngl dedi ki:

    Bu gibi yardımları alabilmek için meşru bi şekilde çocuk doğurmak gerekiyor burda amaç insanları resmi nikaha teşvik….öyle git herhaltı ye yardıma gelince oda çocuk buda çocuk olmuyor işte…..

  2. gaddar dedi ki:

    çok saçma ya resmi nikahı olmayan alamıyormus sonuçta çocuk oluyor doğum kağıdı yada kimliği oluyor ve Türk vatandaşı olduğu halde alamıyor resmi nikah yok diye

BİR YORUM YAZ