Haber Bankam

Solucan Gübresi Yetiştiriciliği Çok Para Kazandırıyor

Solucan Gübresi Yetiştiriciliği Çok Para Kazandırıyor

Son günlerde sıklıkla duymaya başladığımız solucan gübresi yetiştirme işi, düşük maliyetle yüksek gelirler elde etmenizi sağlıyor. Solucan gübresi yetiştirmek için, sektörde bayilik vermekte olan veya diğer adıyla, hazır gübre yetiştirme tesisi kuran firmalar sayesinde yapılabiliyor. Peki solucan gübresi nası yetiştirilir, bu işten nasıl para kazanılır? İşte detaylar..

KAPALI ALANINIZI HAZIRLAYIN

Bu iş için öncelikle bir kapalı alana ihtiyacınız var. Depo tarzında betonerme yapılar, bu iş için biçilmiş kaftan. Ancak çadır kurmak isterseniz, soğuğa karşı dayanıklı soğuk iklim çadırlarını tercih etmeniz gerekiyor. Diğer tarımsal faaliyetler için kullanılan depolar, ahır ve ağıllarda bu iş için yeterli görülüyor.

YERDEN DAHA YÜKSEK SEVİYEDE ÜRETİM HAVUZLARI HAZIRLAYIN!

Solucan gübresi plastik kaplarda ve yerden yüksek seviyede üretilebildiği gibi, yerde beton zemin üzerinde de üretilebiliyor. Bu kapsamda faal olarak çalışmakta olan hazır tesisleri gezmeniz, size tesisin kurulumunda bir fikir verecektir. Baştan sona tesisi hazır almak bir yana, daha az maliyet harcamak isterseniz, büyük su varilleri, raf sistemi gibi teknikler işinizi görecektir.SOLUCAN TÜRLERİNİ ARAŞTIRIN

Beslediğiniz solucan cinsi de, üretim şeklini ve adedine etki ediyor. Örneğin Kaliforniya solucanı ismi verilen solucanlar, 1 sene sonunda on altı kat arttığı söyleniyor. İnternet ortamında solucan gübresi yetiştiriciliği adıyla içerik yayınlanan tüm siteler, kendi tesislerinin solucanlarını satmayı hedefliyor. Bu sebeple, başlangıçta iyi araştırma yaparak, hangi cinsin kaç para kazandıracağı, yaşadığınız bölgeye uyum sağlayıp sağlamayacağını araştırınız.

ÜRETİMDE EN ÖNEMLİ FAKTÖR MAMA

Solucan gübresi üretiminde en önemli unsurlarda biri de solucanlara verilen mama olduğu belirtiliyor. Kaliteli bir mamanın %70 oranında hayvansal büyükbaş hayvan gübresi ve %30 oranında bitkisel organik atık kullanılması öneriliyor.  Solucanlara verilen mama adı verilen karışım solucanların sindirim sisteminden geçirilmesi sayesinde gübre üretimi sağlanıyor. Bu sebeple, mamanın kalitesi üretilen gübrenin kalitesi ile birebir orantı gösteriyor. Gübre ortalama 6 ay gibi bir süreçte elde edilebiliyor.

MALİYET VE KAZANÇ

Solucan gübresi üretiminin maliyeti ise, hazır tesis kurulumu, çadır veya betonerme bina tercih edilmesi, üretin hazır kutularda veya yerde yapılmasına ve üretim miktarına göre değişiyor. 5.000 TL. maliyetle bir tesis kurulabileceği gibi, bu miktar 50 bin lirayı da bulabiliyor. Orta büyüklükte ki bir tesis aylık ortalama 10 bin lira civarında bir para kazandırıyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Birses Yüksel dedi ki:

    Solucan ve gübre satışlarımız başlamıştır.İlgilenenler aşagıdakı numaradan ulaşabılır.

BİR YORUM YAZ