Haber Bankam

Sıfır Faizli Yatırımcı Kredisi 2017’de Verilecek

Sıfır Faizli Yatırımcı Kredisi 2017’de Verilecek

Çankaya Köşkünde gerçekleştirilen Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanı’nda bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım 2017 yılında Sıfır Faizli Yatırımcı Kredisi verileceğinin müjdesini vermiştir. Binali Yıldırım yapmış olduğu konuşmalarda sadece yatırım kredisi için değil farklı işletme alanlarında da düşük faizli kredi uygulamasının yapılacağını da bildirmiştir.

Dünyada şu an itibari ile büyük bir ekonomik krizin bulunduğundan bahseden Başbakan bir çok ülke bu kriz karşısında küçülmeye giderken Türkiye’nin genç ve dinamik iş gücü sayesinde sürekli olarak yatırımlarının devam etmesinden dolayı kalkınmasını emin adımlarla devam ettirdiğini bildirmiştir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin iç ve dış tehditlere karşı ne kadar sağlam ve kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen başbakan küresel krize rağmen Ülkemizin yüksek büyüme oranı ile ne kadar dinamik bir yapıya sahip olduğunu tüm Dünyaya kanıtladığımızı belirtmiştir. Başbakan Binali Yıldırım yapmış olduğu konuşmasında Ülkemizin etrafında gelişen olaylar karşısında Devlet olarak bütün tedbirleri aldıklarını ve bu yüzden yatırımlarımızın devam ettiğini belirterek yatırım yaparak Ülkesine hizmet isteyen ve iş için istihdam yaratacak olanlara desteklerinin devam edeceğinin müjdesini vermiştir.

Yatırımcılar için faizsiz kredi uygulaması

Başbakan Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklamalarda fabrika ve bina yapmak isteyen girişimcilere sıfır faizli yatırım kredisi verileceğini ve ayrıca işletme kredilerindeki faiz oranlarını düşüreceklerini belirtmiştir. Başbakan konuşmasında;

” Yatırımcılar için faizsiz kredi verilecek, ayrıca işletmelere faiz oranı düşürülmüş işletme kredisi de vereceğiz. Mesela işletmelerin alacağı kredi faiz oranı % 10 ise bunun yarısı yani % 5 ini devlet ödeyecek geçtiğimiz günlerde Kobilere uyguladığımız sistem gibi olacak. Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek vereceğiz. Çağrı merkezi ve veri merkezi kurmak isteyen girişimcilere de yatırım desteğe verilecektir.”

Yatırım için belirlenen 23 ilden herhangi birine yatırım yapmak isteyen veya fabrika kurmak isteyen işletme sahipleri bu imkandan yararlanabilecektir. Bu imkandan yararlanmak için yapacağınız yatırım miktarının 2 milyon lira ve üzerinde olması ve en az 30 kişiye iş imkanı vereceğinizi garanti etmeniz gerekmektedir. Kısacası 2 milyon lira ve üzerinde bir yatırım yapacağınızı ve en az 30 kişiye iş imkanı vereceğinizi garanti ettiğiniz takdirde bu yatırım ve işletme desteklerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamada bu rakamlar asgari oranlardır ve üst limit sınırlaması bulunmamaktadır. Bu imkanlardan yararlanarak çağrı merkezi açmak isterseniz 200 kişiye iş sağlayacağınızı garanti etmeniz ve 200 kişiye hizmet sözleşmesi yapmanız gerekmektedir.Bilgilerin depolanması konusunda yapılacak olan yatırımlara da verilecek olan desteklerden bahseden Başbakan Binali Yıldırım;  Arşivlerin yüz katı hatta bin katı kadar bilgiye avuç içi kadar bir kutunun içene konulduğunu belirterek 5 bin metre karelik bir temiz alanlı veri merkezi kurmak isteyenler için % 70 oranında teşvik verileceği yatırımcının ise sadece % 30 luk bir oranda sermaye desteği ile bu işi yapabileceği belirtilmiştir.

Yatırımcılara Yerli Üretim  Teşvikleri

Verilecek olan kredi desteklerinin kullanılacak olanların yerli kaynakları kullanmaları halinde verilecek olan kredilerin şartlarının olumlu yönde değişeceği belirtilmiştir. Yatırım ve işletme kredilerinde kullandırılan kredilerde ithal makine ve ekipman alımlarında uygulanan vade imkanı 2 yıl geri ödemesiz toplam da ise 6 yıl olarak belirlenmiştir. Eğer alacağınız makine ve ekipmanlar yerli malı olur ise alacağınız kredinin vadesi olumlu yönde değişerek 3 yıl geri ödemesiz toplamda ise 10 yıla kadar uzatılmaktadır. Bu uygulama sayesinde yerli makine ve ekipmanların yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Böylece pozitif bir ayrımcılığın meydana gelmesi sağlanmaktadır. Bu tür desteklerin işini büyütmek isteyen işletmelere verileceğinden bahseden Binali Yıldırım İşletme sahibinin yatırımının % 30’unu öz kaynaklarından karşılaması gerektiğini belirtmiştir.

Çağrı ve Veri Merkezi Destekleri

Bu desteklemelerden çağrı ve veri merkezlerinin de yararlanması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Başbakan Binali Yıldırım Çağrı ve Veri merkezleri için önceliğin müsait olan kamu binalarının tahsis edilmesi olduğunu belirterek, bu merkezler için gerekli olan altyapı hizmetleri devlet tarafından yapılacak ve kuruluş aşamasında personelin eğitimi için kişi başı 2 bin 500 lira destek verilecektir. Bunlara ilave olarak bu tarz merkezlerin en büyük gider kalemi olan elektrik giderlerinin % 30’u devlet tarafından karşılanacaktır. Başbakan Binali Yıldırım yapılacak olan elektrik desteklerinin bu sefer % 30 oranında yapılacağı ve bunun bir daha ki seferde ise % 50 olacağı açıklamasında bulunmuştur.

Sıfır faizli yatırım kredisi ve düşük faizli işletme kredisi başvurularınızı illerde bulunan Kalkınma Ajansına bağlı Yatırım Destek Ofislerinde veya Kalkınma Bankasına yapabilirsiniz. Bu kredi için ayrılan para Kalkınma Bankasında olduğu için krediler buradan kullandırılacaktır. Bunun için hazırlayacağınız projeleri buraya teslim etmeniz gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz projeler burada kısa bir sürede değerlendirilerek hangi desteklerden ve hangi kredilerden yararlandırılması gerektiği kararı verilecektir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ