Haber Bankam

Sicili Affından Yararlanan Esnaf Faizsiz KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

2017 yılında yürürlüğe girecek olan Esnafa Sicil Affı uygulamasından yararlanan esnafımız, KOSGEB’in vereceği 2017 yılı Sıfır Faizli Kobi İşletme Desteği kredisinden yararlanabilecek mi? Kredi ve Kredi Kartı Borcu olanlar, avukatlık ve icralık durumda olanlar ile geçmiş döneme ait ödenmemiş borcu olanlara sıfır faizli kredi verilecek mi? Detaylar haberbankam.com’da..

Sicili Affından Yararlanan Esnaf Faizsiz KOSGEB Kredisi Alabilir mi?
  • 1 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Esnaflarımız için Hükümetin yayınlamış olduğu yasa tasarı dahilinde, 2017 yılında yeni bir sicil affı gündeme geldi. Şuan sicili bozuk olan, kara listede olan birçok esnaf ve sanatkarımız Devletin sicil affı yasasını gündeme getirmesi ve yasanın onaylanması bekleniyor. Öte yandan KOSGEB tarafından 2017 yılında yeniden Sıfır Faizli KOBİ İşletme Desteği adı altında 50 bin lira faizsiz kredi verilmesi bekleniyor.

Sicili Affından Yararlanan Esnaf 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Alabilecek mi?

2016 yılında Kosgeb tarafından sağlanan 50 bin lira sıfır faizli kredi desteğinden birçok esnafımız KOSGEB ilk eleme safhasını geçebilse de, bankalara başvurduklarına hüsranla karşılaştılar. Bankalar başvuruda bulunan KOSGEB ÜYESİ esnafımızdan normal şartlarda ticari kredilerden talep edilen evrakları ve bu krediler için uygulanan şartları talep etti. Bu sebeple, KOSGEB ilk onayı verse de, sicili bozuk olan, borçlu olan ve sigortasını ödemeyen esnafımız bu destekten faydalanamadı. Başvuru sahiplerinin KOSGEB anlaşmalı 9 banka tarafından talepleri reddedildi. Şuan sicili bozuk olduğu için 50 bin lira faizsiz krediden yararlanmak isteyen birçok esnafımız, 2017 yılı KOSGEB ilanı ve duyurusundan önce sicil affının çıkmasını bekliyor.

Sicil affının çıkması durumunda, birçok esnafımızın geçmişte başına gelen temerrüt ve borçlanma durumlarına bağlı kara listede oluşan sicilleri düzeltilecek ve esnafımız bu dertten kurtulmuş olacak. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Maliye Bakanımız sayın Naci AĞBAL Beyeefendi; bazı nedenlerle geçmiş dönemde borçlanan, senetleri veya çekleri karşılıksız çıkan vatandaşlarımıza bazı kolaylıklar getirdiklerini, esnaflarımıza sicil affı uygulanacağını, bankaların ise bu uygulamanın başlatılmasında istekli olduklarını tekrar vurguladı.Bu açıklama ile beraber Hükumetin 2017 yılı projeleri içerisinde bulunan esnafa sicil affı uygulamasında ki ciddiyeti tekrar ortaya kondu. Şuan itibariyle sicil affının çıkması eli kulağında. Ekonomistler tarafından sicil affından yararlanmak isteyenlerin, hali hazırda borçlarını yapılandırmaları ve KOSGEB 50 bin lira sıfır faizli kredisinden yararlanmak için kendilerine engel teşkil edebilecek borçlarını kapatmaya özen göstermeleri tavsiye ediliyor.

Sicil affından yararlananlar KOSGEB’den faizsiz kredi alabilme durumları ise, affın niteliğine ve esnafın borç durumuna bağlıdır. Yıllar önce ödemediği bir borç yüzünden kara listeye düşen, borcunu kapatmasına rağmen 5 yıllık sicil süresinin geçmesini bekleyen esnafımızın, sicil affı yasasından yararlandıktan sonra sicilinin temiz görüleceği ve bu kapsamda bankaların ticari KOBİ kredilerine başvurabileceği gibi, KOSGEB tarafından da verilecek olan sıfır faizli kredide, kendisine herhangi bir engel kalmayacağı değerlendiriliyor. Haberbankam.com’da daha önce de belirttiğimiz gibi, halen borçlanmaya devam eden, avukatlık, icralık olan, hakkında birçok icra dosyası bulunan ve hem banklara hemde kredi kartlarına borçları olmasına rağmen, bu borçları kapatmak için herhangi bir girişimde bulunmayan esnafın ise 50 bin faizsiz krediden yararlanmasının zor olduğu değerlendiriliyor.

2017 yılının esnafımız, emeklimiz, çalışanlarımız ve tüm vatandaşlarımız için Devlet destekleri ile dolu bir yıl olacağı şimdiden ortaya çıkıyor. Ekonomi Bakanlığımız yatırım teşviklerini sürdürüyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız 2017 Yılı Milli Tarım Projesi ile çiftçimize destek sağlamaya devam ederken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ise KOSGEB ile esnafımıza destek vermeye devam ediyor.

KOSGEB ESNAFA NEFES OLACAK!

Sıfır faizli KOSGEB KOBİ kredisinin esnafa sicil affı sonrasında tüm esnafımızın yararlanabileceği bir kapsam ile verilmesi durumunda birçok orta ve küçük ölçekli işletmenin bu destekten yararlanabileceği ve esnafımızın rahat bir nefes alacağı değerlendiriliyor.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hülya Gün dedi ki:

    Kosgeb sıfır faiz kredisi ve sicil affı yasası çıkmasına karşın 4-5 yıl önceki kredi borçları krediyi almamıza engel. Bir çok kişi aynı durumda ve bankalar sicil affının bir af değil bir öneri niteliğinde yasa olduğunu söylüyorlar. Merkez bankası 5 yıl önceki takipleri silmiş olsa bile bankalar biz görüyoruz ve bu krediyi almanıza engel deniliyor. Kosgeb kredisi için süre dolmak üzere ve nasıl bir yol izleyeceğimizi bilemiyoruz. Bu konuda sizlerden ivedilikle yardım talep ediyoruz. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ