Haber Bankam

Sicil Affı 2017 Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

Sicil Affı 2017 Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

Bankaların kara listesinde ulunan vatandaş ve esnaflarımızın merak ile beklediği sicil affı ile ilgili tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi. Tasarının kabul edilmesinden sonra bir kaç gün içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanması beklenmektedir. Mecliste kabul edilen tasarının ayrıntıları hakkında bir açıklama yapan Maliye Bakanı Ağbal kabul edilen torba yasanın içeriği hakkında bir takım açıklamalarda bulunmuştur.

Konu ile ilgili ilk açıklama Maliye Bakanı Ağbal tarafından yapılmıştır. Bakan yapmış olduğu açıklamada yapılan sicil affı sayesinde vatandaşlarımızın sicillerinde beyaz bir sayfa açma hakkı verdiklerini belirterek sicil affından yararlanmak isteyen vatandaş ve esnafımızın geçmişten kalan borçlarını ya yapılandırmaları gerektiğini yada 6 ay içerisinde ödemelerinin gerektiğini bildirmiştir.

TBMM’de kabul edilen torba yasanın içeriğinde bir çok yeniliğin bulunduğunu ve 79 milyon vatandaşımızı ilgilendiren önemli düzenlemelerin yapıldığını belirtmiştir. En çok beklentinin ise sicil affı yönünde yapılacak olan yenilikler olarak dikkat çekmektedir.

Bilindiği üzere binlerce esnafımız ve vatandaşımız geçtiğimiz yıllarda bankalara olan kredi veya kredi kartı borçlarını ödeyemedikleri için sıkıntılar çekmiş ve kara listeye alınmıştır. Bu vatandaşlarımız bu kara liste yüzünden banka ürünlerini kullanamamakta ve özellikle esnaflarımız işleri ile ilgili finansal sıkıntılarını bankalardan kredi kullanarak giderememektedir. Bu sıkıntıların farkında olan Bakanlık bu kapsamda 2016 yılını son aylarında sicil affı ile ilgili bir çalışma yaptıklarını duyurmuş ve in kısa sürede esnaf ve vatandaşlarımıza sicil affı vereceklerini bildirmişlerdi. Bugün bu konu ile ilgili sevinçli haber TBBB meclisinde tasarının kabul edilmesi ile geldi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tasarının meclisten geçmesinden dolayı yayınladığı mesajda; Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren tasarı TBMM’de kabul edildi. Hayırlı olsun dedi.

Bakan Bülent Tüfenkçi'nin Sicil Affı ile ilgili Mesajı

Bakan Bülent Tüfenkçi’nin Sicil Affı ile ilgili Mesajı

Sicil Affının Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankaların kara listesinde bulunan esnaf ve vatandaşlarımızın tekrar bankaların imkanlarından yararlanmalarına imkan tanıyacak olan sicil affından yararlanmak isteyenlerin bütün borçlarını ödemeleri ve 5 yıl beklemelerine gerek kalmadan kara listeden çıkmalarının önü açılmıştır. Bu imkandan yararlanması beklenilen 12,5 milyon vatandaşımız ve esnafımızın yapması gerekenlerin başında;

  • Konu ile ilgili borcun tamamının 6 ay içerisinde ödenmesi
  • Bütün borçlarınızın yeniden yapılandırılması

Yukarıda belirtilen işlemlerden istediğini yani isteyen borcunun tamamını ödeyerek isteyenler ise borcunu yeniden yapılandırarak bu imkandan yararlanabilirler. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından kayıt altına alınan kara listelerden bu işlemleri yapanların ismi çıkarılarak tekrar bankalardan işlem yapmalarına müsaade edilecektir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ