Haber Bankam

Seçmen Kağıdı Olmayanlar Oy Kullanabilir mi?

İl ve İlçe Seçim Müdürlükleri seçmen kağıtlarını Muhtarlıklara gönderdi. Peki seçmen kağıdı ulaşmayan, kaybeden, yırtılan seçmen oy kullanabilir mi? Anayasa Referandumunda oy kullanabilmek için hangi evraklar gerekli? Detaylar haberbankam.com ‘da..

Seçmen Kağıdı Olmayanlar Oy Kullanabilir mi?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

16 NİSAN 2017 günü yapılacak olan Anayasa Referandumuna sayılı günler kaldı. Yüksek Seçim Kurulunca seçmenlerin oy kullanması için gerekli hazırlıklar yapıldı ve İl ve İlçe Seçim Kurullarınca seçmen kağıtları hazırlanarak mahalle muhtarlarına gönderildi. Referandumda oy kullanabilmek için seçmenlerin nüfus cüzdanları ile birlikte sandık başına gitmeleri gerekiyor. Peki seçimlerde oy kullanabilmek için seçmen kağıdı bulunması şart mı? Seçmen kağıdı gelmeyenler, kaybedenler, kendilerine ulaşmayanlar ne yapacaklar? Seçmen kağıdı bu kadar mı önemli? işte cevaplar ve Türkiye’nin Referandum takvimi..

2017 YILI ANAYASA REFERANDUMU

Türkiye Başkanlık sistemi için Pazar günü EVET yada HAYIR diyecek. Yüksek Seçim Kurulunun hazırladığı listeye göre, Türkiye’de 16 NİSAN Pazar günü saat 07:00 ve 17:00 arasında, 167 bin 140 sandıkta, 55 milyon 319 bin 222 seçmen oy kullanacak. Seçmenlerin hangi okulda, hangi sandıkta oy kullanacaklarını göstermekte olan seçmen kağıtları hazırlandı ve muhtarlıklara gönderildi.

Referandum Sonrası Okullar Üniversiteler Tatil mi? (17 NİSAN Pazartesi)



Yüksek Seçim Kurulu Duyurusu

Yüksek Seçim Kurulu Duyurusu

Nerede oy kullanacağını bilmeyenler için, İnternet Sitesinden sorgulama sistemi aktifleştirildi. Eğer seçmen kağıdınız tarafınıza ulaşmamış ise, nerede oy kullanacağınızı sistem üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Referandumda Evet Dersek Ne Olur? Hayır Dersek Ne Olur? ANKETİMİZE KATILIN!

Seçmen Kağıdı Olmayanlar Oy Kullanabilir mi?

Seçimlerde oy kullanabilmek için, resmi kimlik belgeniz ile başvurmanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanınızın yıpranmış olmaması, fotoğrafınızdan tanınabilir durumda olması gerekmektedir. Bunun haricinde seçmen kağıdınızın olup olmaması sadece sandık başında sıra numaranızı bulmanız açısından önem taşımaktadır.

2017 Yılında Referandumda Oy Kullanmamanın Cezası Var mı? Öğrenebilirsiniz.

Eğer seçmen kağıdınız yoksa, internet üzerinden de sorgulama yaparak sıra numaranızı bulabilir ve bu sıra numarasını sandık başında görevlilere beyan ederek, imza işlemlerinin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Seçmen kağıdınız olmasa da, problem yok. Görevlilere durumu beyan ederek sıra numaranızı bulmalarını rica edebilir ve oyunuzu kullanabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ