Haber Bankam

Şartları Taşıyan Esnaf KOSGEB Faizsiz Kredisinden Yararlanacak

Şartları Taşıyan Esnaf KOSGEB Faizsiz Kredisinden Yararlanacak
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Esnafın ekonomik sıkıntılarına bir çözüm olarak geliştirilen 50 bin liralık faizsiz ve ilk yılı ödemesiz olarak verilen krediye yapılan başvurular karşısında kayıtsız kalmayan Bakanlık bu krediyi almak için başvuru yapan ve şartları taşıyan esnaf KOSGEB faizsiz kredisinden yararlanacak açıklamasında bulunmuştur. Bilindiği üzere 2016 yılının son günlerinde bu kredi imkanından 15 bun esnafın yararlanacağı açıklanmış olmasına rağmen Ülke genelinde bu kredi imkanından yararlanmak isteyen 230 bin esnaf başvuruda bulunmuştu. Verilecek olan faizsiz 50 bin liralık bu krediye bu kadar çok ilginin oluşması karşısında kayıtsız kalınmayarak başvuru yapanların şartları taşıması halinde bu kredi imkanının tekrarlanacağı açıklanmıştı. Bu konu ile ilgili son olarak bugün bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şu açıklamalarda bulunmuştur;

Bu aralar esnafımızın en büyük ihtiyacı olan işletme sermayesini destekleyecek en önemli ve etkili finansman kaynağı olan KOSGEB kredisinden başvuru yapan 230 bin esnafımızın da yaralanması için gerekli görüşmelerin yapıldığını belirterek, başvuru yapan 230 bin esnafımız sıfır faizli ve ilk yılı ödemesiz toplamda 3 yıl vadeli olan 50 bin liralık krediyi kullanabilecek. İlk yıl herhangi bir ödeme yapmayacaklar. Sonraki dönemde üçer aylık eşit taksitler halinde toplamda 36 ayda geri ödenecek. Bu kaynak esnafımıza nefes aldıracağı gibi piyasaların da canlanmasını sağlayacaktır” dedi.

Kosgeb Faizsiz Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanacak?

Faizsiz olarak verilen 50 bin liralık krediyi şartları tutan ve bir önceki başvuruya katılan bütün esnafımızın alması sağlanacaktır. Bilindiği üzere bu kredi imkanından yararlanmak isteyen esnaflarımızın öncelikle Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekmekteydi.

Kosgeb veri tabanına kayıt işlemleri

Kosgeb veri tabanına kayıt işlemleri

Bu krediye başvuruların yapılabilmesi için gerekli olan belgelerini tekrar çıkartmak zorunda kalmamanız için geçtiğimiz sefer verilen kredi başvurularına ek belge istenip istenmeyeceği şuan için kesinlik kazanmamıştır. Geçtiğimiz dönem bu kredi uygulamasından yararlanmak için başvuru yapan esnafımızın dışında kalan ve bu sefer verilecek olan bu krediye yeni başvuru yapılıp yapılmayacağı hakkında şu an itibari ile herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Bu konuda herhangi bir açıklama yapılır yapılmaz sizlere bildirmeye devam edeceğiz. Bu uygulamaya yeni katılımların yapılması durumunda geçtiğimiz dönemde başvuru yapabilmeniz için gerekli olan şartlarında aynı şekilde devam edeceği tahmin edilmek ile birlikte isterseniz bunların neler olduğu hakkında kısa bir hatırlatma yapalım. • Kosgeb veri tabanına kayıtlı bir işletme olmanız
 • Kobi beyannamenizi güncellemeniz gerekmektedir
 • Sigorta veya vergi borcunuzun bulunmaması

Yukarıda belirtilen işlemlerini tamamlayan işletmeleri kredi başvurusunu yapabilmeleri için anlaşılan bankalardan birisine başvuru yaparak kredi talebinde bulunması gerekmektedir. Bilindiği üzere verilecek olan 50 bin liralık krediyi alabileceğiniz 9 banka bulunmaktadır. Bu bankaların hangileri olduğu hakkında bilgi vermek gerekirse:

 • Ak Bank
 • Deniz Bank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • QNB Finans Bank
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • KGF ( Kredi Garanti Fonu)

Kosgeb Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Esnafımızın nakit sıkıntısına ilaç olarak geliştirilen 50 bin lira faizsiz kredi uygulaması 2016 yılının son günlerinde gerçekleştirilmiş ve 15 bin esnafın bu kredi imkanından yararlandırılması planlanmıştır. Başvuruları kabul edilerek bu krediyi almaya hak kazanan esnafımızın paralarını almaya başladığı şu günlerde yeniden bu kredinin ne zaman verilmeye başlanacağı merak konusu olmaktadır. Bu kredinin tekrar verileceği hakkında açıklamalar yapılmasına rağmen henüz kesin bir tarih açıklaması bulunmamaktadır. Fakat bu kredi uygulamasının referandum öncesinde esnafımıza verilmesi ihtimaller arasında gözükmektedir. Öncelikle bu kredinin tekrar verilebilmesi için ilk uygulamada verilecek olan 15 bin esnafımızın bankalardaki işlemlerinin tamamlanması ve krediyi eline alması beklenmektedir. Bu işlemlerin tamamlanması durumunda yeni kredi uygulamasının hayata geçirileceği ön görülmektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalı?

Şuan itibari ile yapılan açıklamalarda her ne kadar bu krediyi başvuru yapan 230 bin esnafımıza verileceği açıklanmış olsa da başka başvuru yapılıp yapılmayacağı kesinlik kazanmamaktadır. Bu daha önceki krediye başvuru yapmayanlar için her şeyin bittiği anlamına gelmemektedir ve önceki krediye başvuru yapmayanların karamsarlığa kapılmaması gerekmektedir. Verilecek olan kredinin faiz masrafları için gerekli olan kaynağın ayrılması durumunda bu kredi imkanından yararlanacak olanların sayısı arttırılabilir. Bunun için geçtiğimiz kredi uygulamasında Kosgeb veri tabanına kayıtları olmadığı için veya beyannamelerini güncel tutmadıkları için başvuruda bulunamayan esnafların durumuna düşmemek için şimdiden bu işlemlerin yapılması sizin avantajınıza olacaktır. 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi 2017 yılında verilmeye devam edeceğinden bu tür eksiklerinizi tamamlayınız.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ