Haber Bankam

Samsung’dan Renk Körlüğü İçin Yeni Teknoloji

Samsung’dan Renk Körlüğü İçin Yeni Teknoloji
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Samsung renk körlüğünden dolayı televizyon seyir zevkine sahip olmayan kullanıcılarına geliştirdiği yeni bir uygulama ile seyir zevkini artırmaya yönelik çalışmalarını tamamladığını açıkladı. Bu uygulama sayesinde renk körlüğü sıkıntısı olan insanların daha rahat televizyon seyretmelerinin önünü açmış oldu.

Bilindiği üzere renk körlüğü insanların görme merkezlerinde bulunan pigment moleküllerinin eksik veya tamamen olmamasından kaynaklanan kırmızı, mavi ve yeşil renklerin birini veya birkaçını ayırt edememe sorunudur. Renk körlüğü olan bir babanın kız  çocuğunda renk körlüğü olmamak ile birlikte birer renk körlüğü taşıyıcısı olarak tanımlanmaktadır. Renk körlüğü taşıyıcısı bir annenin oğlunun renk körü olma ihtimali ise  % 50 olarak bildirilmiştir. Bir insanda renk körlüğü olup olmadığı ise yapılan farklı testler ile belirlenebilmektedir. Belirlenen renk körlüğü için üretilen gözlük veya lens sayesinde bu sıkıntıdan kurtulmanız mümkün olmak ile birlikte tamamen ortadan kaldırmak şu an için mümkün gözükmemektedir.Bu konumdaki insanların televizyon seyrederken renkleri birbirine karıştırması ve seyrettiklerinden normal görenler ile bir farkının olmaması için Samsung firması bir çalışma yaptığını belirtmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda geliştirdiği bur uygulama ile insanların renk körlüğü seviyesi belirlenmekte ve bunun sayesinde televizyonunuza yükleyeceğiniz farklı bir uygulama ile televizyonunuz sizin için renk ayarı yaparak daha rahat bir izleme imkanı sunmaktadır.

Samsung ve Colorlite firmalarının ortak bir projesi olan SeeColors uygulamasını akıllı telefonlara yüklenilerek renk körlüğü seviyenizi belirleyebilirsiniz. Şuan bu uygulama belirli modellerde kullanılmak ile birlikte kısa sürede daha çok model için çalışmaların devam ettiği belirtilmiştir. SeeColors uygulaması şuan için Samsung Galaxy S6, S6 edge, S7 ve S7 edge modellerinde kullanılabilmektedir. bu uygulama sayesinde renk körlüğü seviyeniz televizyonunuzun renk ayarlarını size göre yapmasını sağlamakta ve sizin için özel bir görüntü ayarı yapmanıza imkan vermektedir.

Samsung’un renk körlüğü için geliştirdiği bu uygulamayı şuan için Google Play Store’den #See Colors ismi ile akıllı telefonlara yüklenebilmektedir. Fakat bu uygulama şuan itibari ile Bulgaristan, Macaristan ve Romanya’da yaşayanlar yararlanabilmektedir. Yakın bir zamanda tüm Avrupa ülkelerinde yaşayan renk körlüğü problemi olan insanların yararlanması sağlanılacaktır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ