Haber Bankam

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Ayırt Etmenin En Basit 10 Yolu

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kalpazanlar ortalıkta cirit atmaya başladı. Peki sahte para nasıl anlaşılır ? Sahte para tuzağına düşmemek için ne yapmalı ? Cevabı haberimizde…

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Ayırt Etmenin En Basit 10 Yolu
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Sahte paralar yaz dönemine giriş yaptığımız bugünlerde daha fazla gündeme gelmeye başladı. Özellikle tatil zamanını fırsat bilen kalpazanlar, daha çok turizmin yoğun olduğu bölgelere yöneldi. Yetkililer ise, dolandırılmamak ve sahte para konusu yüzünden mağdur olunmaması için vatandaşları uyardı. Tüketici Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, yapmış olduğu açıklamada yaz mevsiminde daha büyük bir artış gösteren sahte paralara karşı vatandaşların uyanık olmasını istedi. Özellikle kalpazanların bazı bölgelerde sahte paraları piyasaya sürmeye hazırlandığını söyleyen Başkan, bu konuya yönelik emniyet güçlerinin çalışmaları arttırdığından bahsetti.

Tüketicilerin haklarını korumak ve yasal açıdan herhangi bir sorun yaşamamaları açısından onları uyaran Küçük, tüm banknotlarda olmasa dahi bazı para tutarlarında bu dolandırıcılığın çok sık bir şekilde yapıldığını duyurdu. Özellikle en çok dolandırıcılık yapılan para tutarları ise 50 TL, 100 TL ve 200 TL gibi büyük banknotlarda görülüyor, bu nedenle mutlaka bu paraların vatandaşlar tarafından kontrol edilmesi gerekir diye konuştu.

Peki Sahte Paralar Nasıl Anlaşılır?

Sahte para nasıl anlaşılır sorusunada detaylı bir şekilde yanıt veren Başkan, bu uyarıları dikkate alan kişilerin sahte para tuzağına düşmeyeceğini belirt ti. Başkan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Banknotların kağıt kalitesi, üzerinde bulunan Atatürk görseli, holografik şerit, emniyet şeridi, renk değiştiren şerit, kabartma baskısı, ön ve arkada bulunan mikro yazılar, bütünleşik görüntü, ultraviyole görünen yerler, paranın ön kısmında görme engelliler için özel tasarlanan Braille alfabesinden yapılmış noktalar mutlaka tek tek kontrol edilmeli. Gerçek banknotlarla birlikte bir kıyaslamaya giderek, bunların gerçek olup olmadığına bakılmalıdır. Ancak bunların üzerine delme, yırtma ve çizme gibi ekstra müdahalelerde bulunulmamalıdır. Para eğer sahte çıkarsa, banknotun tam olarak nereden alındığına dair tüm bilgileri belirleyerek bu şekilde emniyet güçlerine veya savcılığa başvurmak gerekir. Bunun yanında vatandaşlar sahte para ihbar etmek için, 155 Polis İmdat hattını veya 156 Jandarma İmdat hattını kullanabilirler. Bu ihbarlar günümüzde gerçekten çok önemli bir yerde bulunuyor. Zira bir kişinin bile ihbarı bu işi yapan tüm şebekenin ortaya çıkarılmasına neden olabilir. Bu nedenle vatandaşların bu konuda mutlaka dikkatli davranması gerekiyor.” diye konuştu.

Bilerek Kullanana da Hapis Cezası Veriliyor

Başkan Küçük, bunun yanında Türk Ceza Kanunundan örnek vererek, bu sahte paraları hem piyasaya sokan, hemde bunları kullanan kişilerin suçlu olduğundan bahsetti. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi kanununu hatırlatan Başkan, bu kanunlara göre kalpazanlara ve ortaklarına cezai yaptırımların yapıldığından bahsetti. Bunun yanında cezaya ilişkin sözlerini şu şekilde sürdürdü “Ülkemizde veya diğer ülkelerde kanunlara göre sahte parayı tedavüle sokan, nakleden ve bunları muhafaza eden kişiler, iki yıl ile 12 yıl arasına kadar hapis cezası veya 10 bin güne kadar adli para cezası alıyor. Paranın sahte olduğunu bile bile kabul eden bir kişi ise, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası veya adli para cezasına çarptırılabilir. Ancak sahteliğini bilmeden bu kişi parayı tedavüle koyarsa, o zaman bu kişinin üç aydan bir yıla kadar hapsi konuşulmuş olacaktır.” diye konuştu.

Yazın Daha Çok Ortaya Çıkıyor

Tüketici Başvuru Merkezi TBM ise, özellikle yaz sezonunda kalpazanların meydanda daha fazla görüldüğünü ve kalabalık olan turistik yerleri tercih ettiğini söyledi. Özellikle yaz mevsiminde ortaya çıkan sıcaklık ve aceleden dolayı vatandaşların daha dikkatsiz şekilde davrandığının altını çizen TBM yetkilileri, bugünlerde vatandaşların dikkatli olmasını sıkı bir dille uyardı. Sahte paranın ayırt edilmesine yönelik pratik bilgilerin mutlaka öğrenilmesi gerektiğinden bahsettiler.

Sahte Paralar günümüzde teknolojik cihazlarla kontrol edilebilse de, basit usullerle gözle veya elle yapacağınız kontrolde de paranın sahte veya gerçek olduğunu tespit edebilirsiniz. Ancak sizi uyarıyoruz, eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz ve bu yöntemlerle gerçek olup olmadığı konusunda tereddüt yaşamış iseniz, mutlaka parayı kontrol cihazları ile kontrol ediniz.

KAĞIT KALİTESİNİ KONTROL EDİN!

Kağıt kalitesi düşük olur sahte paraların kalitesi çok düşüktür. Bu nedenle elinizde gerçek bir para varsa ikisini yan yana koyduğunuzda renkteki ve kalitedeki bozukluk hemen gözünüze çarpacaktır. elinizdeki Gerçek paranın yüzeyi pürüzlü iken sahte para da bu durum söz konusu değildir. Bunun nedeni hassas bir mühendislikle mükemmel bir şekilde tasarlanıyor olmasıdır. bu tasarımı takdir etmek için aynı tasarımda bir makineye sahip olmaları gerektiği için Sahtekarlar Merkez Bankası’ndaki paralarını taklit etmemektedirler.

ATATÜRK GÖRSELİNİ KONTROL EDİN!

Atatürk görseli sahte parayı test etmenin başka bir yolu da paranın üzerindeki sadece Işıklı görülebilen Atatürk görselidir. Eğer sahte parayı ışığa tutarsanız paranın üzerinde gözle görülebilir bir şekilde hafiften belli olan bir Atatürk resmi göreceksiniz. Ancak sahte paralar da bu görünmez.ışıkta görünen atatürk görseli sahte para

EMNİYET ŞERİTLERİ SAHTE PARADA BULUNMAZ

Gerçek paraların üzerinde Emniyet şeritleri vardır. Sahte paranın üzerindeki emniyet şeridi dolandırıcıların kabusudur. Tıpkı para basma makinesinin benzersiz olması gibi, paranın üzerindeki şeritlerde benzersizdir. Bu nedenle dolandırıcılar bu şeridi paraya monte edemezler. Dolayısıyla sahte paralar da bu şerit bulunmaz. Bulunsa daha iyi orijinal paradaki gibi janjanlı ve parlak olmaz. Amatör olduğu gerçek para ile kıyaslandığında hemen ortaya çıkar.

Sahte para emniyet şeridi

HOLOGRAFİK ŞERİT KONTROLÜ

Sahte paralarda Holografik şerit gerçeği gibi değildir. Bankadaki özel makineler sayesinde paraların üzerinde özel imal edilmiş holografik şeritler bulunmaktadır. Bu şeritleri kontrol etmek çok kolaydır. Elinize herhangi bir kağıt para alıp araya değişik açılardan baktığınızda parlak yansımalar göreceksiniz. Bu açılardan paraya baktığınızda dikdörtgen bir şeklin içerisinde TL. işaretinin paranın miktarını dönüşmesi çekiyor. Örneğin paranız 5 TL ise farklı açılardan bakınca dikdörtgenin içerisinde TL işareti paranın diğerine dönüşmektedir.

sahte para holografik şerit kontrol edin

KABARTMA BASKI KONTROLÜ

Sahte paralar da kabartma baskı bulunmaz. Gerçek paranın üzerindeki sayılarda ve görsellerde kabartma baskısı bulunur. Örneğin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yazısı kabartmalı bir şekilde yazılmıştır. Resimde de görüldüğü gibi 50 yeni Türk lirasının üzerinde kabartma baskısı vardır.

Sahte para kontrolünde kabartma baskı

RENK DEĞİŞTİREN ŞERİT

Sahte paralar da renk değiştiren şerit bulunmaz. Resimdeki parada olduğu gibi paranın ortasındaki şeritte renk değiştirme görülmektedir. Bu renk parayı elinizde açısal hareket yaptırdığınızda altın renginde dönmektedir. Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi şerit üzerinde TL ve Paranın değeri görülmektedir.

şerit kontrolü sahte para

BÜTÜNLEŞİK GÖRÜNÜM

Sahte paralar da gerçek paralar da olduğu gibi bütünleşik görüntü bulunmaz. Paranızı ışığa doğru tuttuğunuzda sol üst taraftaki şekillerle paranın arka yüzündeki şekiller birleşik bir görüntü verirler. Bu görüntüde paranın değeri yazmaktadır.

MİKRO SEVİYE YAZI KONTROLÜ

Sahte paralarla mikro seviyede yazılar amatör olarak yazılır.  Gerçek paraların üzerinde mikro düzeyde yazılmış rakamlar bulunmaktadır. Bu rakamlar paranın değerini ifade etmektedir. Fakat sahte paralar da mikro seviyedeki yazılar amatör olarak basılır ve kalitesizdir.

ULTRAVİYOLE IŞIK KONTROLÜ

Ultraviyole ile görülen değerler gerçek bir paranın ultraviyole ışıklar altında mavi ve kırmızı renkli parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun 5 ve 10 TL de mavi 20 ve 50 TL de kırmızı 100 ve 200 TL de ise sarı renkli parlama yapması gerekir.

KABARTMA KONTROLÜ YAPIN

Görme engellilere yönelik paralardaki kabartmaların diğer bir kolaylığı da görme engelli Vatandaşlarımızın paraları kolay bir şekilde tespit ediyor olmalarıdır. Parmak dokunuşları ile kolay bir şekilde tespit edilen yazıların cinsi braille alfabesidir.

SAHTE PARA KONTROL MAKİNESİ VEYA KALEMİ SATIN ALIN

Eğer sahte paraya sık sık rastlanan bir bölgede hizmet vermekte iseniz, en iyi yöntemin Sahte Para Kontrol Makinesi almak olduğunu söylemek zorundayız. Makineler 300 TL.’den başlayıp 10.000 TL.’ye kadar satılmaktadır. İsterseniz makine yerine benzer işleve sahip sahte para kontrol kalemini de tercih edebilirsiniz.

GİTTİGİDİYOR : https://www.gittigidiyor.com/ofis-elektronigi/sahte-para-kontrol-cihazi

HEPSİBURADA : https://www.hepsiburada.com/ara?q=sahte+para+kalemi

N11.COM: https://www.n11.com/arama?q=sahte+para+makinesi

SAHTE PARA KONTROL KALEMİ

Aşağıdaki videoda kalemin kullanılmasına dair bilgiler mevcuttur.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ