Haber Bankam

PTT Trafik Sigortası Hesaplama ve 2018 Fiyatları

PTT trafik sigortası nedir? PTT trafik sigortası fiyatı nasıl alınır? Detaylar yazımızda..

PTT Trafik Sigortası Hesaplama ve 2018 Fiyatları
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Uzun zamandır önemli konularda vatandaşların kafasının karışmasına neden olan sigorta şirketleri, yasalar çıkmasına rağmen bile zorunlu trafik sigortası poliçesinde indirim yapmıyorlar. Durumların bu şekilde olması ise, vatandaşları bu sorun için farklı yollara itiyor. Bazı vatandaşlar  konunun bütün risklerini kabul ederek, trafikte sigortasız olarak hareket etmeye devam ediyor. Özellikle maddi hasarlı araçlarda ise, durum oldukça tehlikeli bir hal alıyor. Zira bu kişiler hem kendi hayatlarını tehlikeye atarken, hemde trafikte yer alan başka kişilerinde hayatını riske atmaktadır. Bu tarz zamanlarda vatandaşların rahat bir nefes alabilmesi için PTT trafik sigortası gündeme gelir. Bu rekabet piyasasında en doğru hamlelerden birini yapmaya izin veren bu sigorta çeşidi, Ziraat Bankası işbirliği ile yapılmaktadır.

Aslında araç sürücüleri, trafik içinde ne kadar dikkatli olursa olsun bazen karşı taraf hatalı olarak başlarına trafik kazası gelebiliyor. Kaza yapılan anda, karşı tarafa verilen hasarı karşılamak için yaptırmak zorunda kaldığınız trafik sigortası, yapılmadığı zamanlarda trafikten men riskini insanların karşısına çıkarmaktadır. Özellikle bu tarz riskleri gündeme almamak adına, vatandaşların bu alanda yaptırması gereken sigorta en yakın PTT şubesi aracılığıyla çok rahat bir şekilde hayata geçirilmiş oluyor. İşte günümüzde zorunlu hale getirilen ve fazla zaman kaybetmeden mutlaka yaptırmanız gereken trafik sigortasının tüm detayları:

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı:

Zorunlu trafik sigortası neleri kapsar sorusu, sigorta yaptırmayı düşünen vatandaşların akıllarında çok sık bir şekilde yankılanıyor. Aşağıdaki durumları kapsadığını belirtirken, buna uygun olarak kişilerin harekete geçmesi tavsiye ediliyor:

 • Maddi hasarlı bir trafik kazası oluştuğunda, karşı tarafta meydana gelen hasarı bu sigorta karşılar.
 • Trafik kazası durumunda hastane masraflarının karşılanmasına neden olur.
 • Yapmış olduğunuz trafik kazası ölümle sonuçlandığında, karşı tarafın defin işlemlerini karşılar. Bunun yanında mahrum durumunda olan kişilerin zararıda yine bu sigorta kapsamına alınmıştır.

PTT Sigortası Ortakları:

 • HDI Sigorta
 • Ankara Sigorta
 • AXA Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Güneş Sigorta
 • Generali Sigorta
 • Mapfre Genel Sigorta
 • Groupama Sigorta
 • AIG Sigorta

Şu anda 9 farklı sigorta firmasıyla birlikte işbirliği yapılmış durumdadır. Eğer sizlerde ilgili sigorta şirketlerinin birinden fiyat almak istiyorsanız, o zaman PTT trafik sigortası hesaplama adresi üzerinden gerekli hesaplamaları yapabilirsiniz. Ve bu adımdan sonra size en yakında bulunan PTT şubesi üzerinden, gerekli işlemleri çok hızlı bir şekilde başlatmanın rahatlığına varabilirsiniz.

Sigorta Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat:

Sigorta yaptırmaya karar veren bireylerin bazı adımları atlamaması gerekir.

 • Zorunlu trafik sigortası kapsamında sayılan haklardan yararlanabilmek adına, yaşanan olumsuz durumların poliçede var olan tarih aralığında gerçekleşmiş olması gerekir. Bu nedenle trafik sigortasından yararlanabilmek adına, düzenli olarak poliçenin yenilenmesi gerekecektir.
 • Sigorta poliçesine atılan imzalarda muhatap PTT olmayacaktır. Bu işten sorumlu olan kurum ise, tamamen anlaşma sağladığınız sigorta şirketi olur. Bu nedenle sigorta yaptırmayı düşünen kişiler, kendisine imzalatılacak olan sözleşmeyi detaylı şekilde okuyarak bu şekilde kendi haklarının yüzde yüz farkında olmalıdır.
 • Zorunlu trafik sigortası teminatı ilk prim ödemesinin yapılmasından sonra başlar. İlk ödemenin yapılacağı tarihe kadar teminat hakkından kişilerin yararlanması mümkün olmayacaktır.


PTT Sigortacılık Hizmeti İletişim Bilgileri

Sigortacılık hizmetlerinide aralıksız olarak veren PTT şubeleri, tüm sigortacılık konularıyla yakından ilgileniyor. Özellikle şubelere giderek bu şekilde uygun bir fiyat alabilmeniz mümkün olacaktır. PTT trafik sigortası trafik sigortasındaki düşüşleri uyguladığından dolayı son derece uygun fiyatlara sahiptir. Dileyen vatandaşlar pttsigorta.com üzerinden gerekli olan bilgileri girerek anında kendileri için en uygun sigorta fiyatlarının tespitini yapabilirler. Bunun yanında PTT trafik sigortasına 0850 724 77 88 nolu telefon numarasından da ulaşabilirsiniz.

PTT zorunlu trafik sigortası

Trafik Sigortası Primleri Ne Zaman Düşecek?

Trafik sigortasına yönelik yapılan açıklamalara göre, sigorta şirketlerinin pek çoğu bu konuda yavaştan indirimleri başlatmış durumda. Bu indirim oranları yeni trafiğe çıkacak olan araçlarda %15 oranında yapılırken, diğer araçlar için %10 olarak belirlendi. Özellikle trafik sigortası primlerinin ilerleyen zamanlarda eski halini alması beklenen şeyler arasında bulunuyor.

Trafik Sigortası Neden Zorunlu Olarak Tutuluyor?

Zorunlu trafik sigortası olarak bilinen bu tür, karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasıdır. Karayollarında bulunan araçların, herhangi bir kazadan sonra ortaya çıkan zararını telafi edilebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Aslında trafik sigortasının zorunlu olarak tutulmasının nedeni, üçüncü kişilerde ortaya çıkacak mağduriyetin ortadan kaldırılmasıdır. Bu sayede kişilerin daha çok sorumluluk bilincinin içinde, karşı tarafında sorunlarına çözüm bulunmasını amaçlayan halde trafikte yer alması sağlanır.

Her yıl mutlaka yenilenmesi gereken bir sigorta türü olan zorunlu trafik sigortası, sigortayı yaptıran kişinin zararını karşılamayacaktır. Sadece kaza sırasında karşı taraf zarar görmüşse, bunun zararının tamamen karşılanmasına neden olur. Trafik sigortasının zorunlu olarak tutulmasının bir zorluğu da poliçe yenileme tarihlerinde çok net bir şekilde görülecektir. Eğer belirlenen zamanlarda sigortayı yaptıran kişiler poliçeleri yenilemezse, o zaman idari para cezasının alınması mümkün bir hale gelebilir. Bunun yanında trafikte sigortanın yapılmadığı yetkili kişiler tarafından fark edilirse, o zaman aracınızın trafikten men edilmesi bile söz konusu olacaktır.

Trafik sigortanızın poliçesini yenilemediğinizde gelen cezayı ödediğiniz halde bile, trafiğe çıkabilmeniz mümkün olmayacaktır. Geçerli bir poliçe göstermeden trafikte yeniden yerinizi alabilmeniz, bu tarihten sonra mümkün olmayacaktır. Bu nedenle araç sürücülerinin mutlaka trafik sigortalarının takibini yaparak, geçerli bir poliçeye sahip olması lazımdır.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Yapılır?

Eski günlerde kaza sırasında meydana gelen hasarın ortaya çıkması ve doğru bir şekilde aktarılması mümkün olmayabiliyordu. Ancak günümüzde yalan durumların oluşmaması adına, mobil uygulamalar üzerinden fotoğraflı kaza tespit tutanağı oluşturuluyor. Bu şekilde iki tarafında olay sonrasında herhangi bir mağduriyetinin oluşmasının önüne geçilmiş oluyor. Fotoğraflı tutanaklar bütün gerçekleri göz önüne döktüğünden dolayı, formların yanlış doldurulmasıda herhangi bir sıkıntıyı beraberinde getirmiyor. Böylelikle daha adil ve daha doğru olarak kaza tespit tutanağının oluşturulması sağlanmış oluyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ