Haber Bankam

Özel Araçlarda Kış Lastiği Zorunlu! Plaka Vidalamak Yasak (2017)

24 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de Karayolları Trafik Yönetmeliğinde önemli düzenlemeler yapıldı. Buna göre artık yönetmeliğe uygun olmayan şekilde plaka kullananlara ceza puanı yazılırken, kış lastiği kullanmayan tüm araç sürücüleri de ceza puanı ile karşılaşacak. Özel, hususi, binek tüm araçlarda kar lastiği kullanmak artık zorunlu.

Özel Araçlarda Kış Lastiği Zorunlu! Plaka Vidalamak Yasak (2017)
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Emniyet Genel Müdürlüğünce otoyollarda yapılan kontrollerde sürücüler araç plakalarının montajı konusunda uyarılıyor. Plakasını vidalamak suretiyle monte eden sürücülere polis memurlarınca bu uygulamanın yasak olduğu, cezai işlem gerektirdiği konusunda uyarılar yapılıyor.

Araç Plakalarını Vidalamak Yasak mı?

24 Ağustos 2017 Tarihli ve 30164 Sayılı Resmî Gazete’de Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre, yeni uygulamalar getirilirken özellikle de araç plakalarının şekilleri üzerinde duruldu. Bununla birlikte yapılacak kontrollerde aşağıda belirtilen hususların eksikliği tespit edildiğinde, araç sürücülerinde hizalarında yazılı ceza puanı uygulanacak.

ÖZEL ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU

 • 23/2-a Araç tescil belgesini araçta bulundurmamak 10 ceza puanı,
 • 23/2-a1 Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takmak, 20 ceza puanı
 • 23/3-a-2 Verilen 7 günlük sürenin sonuna kadar Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere uygun plaka takmamak, 20 ceza puanı
 • 23/3-b-1 Tescilli araca Yönetmelikte ön görülen sayıda tescil plakası takmamak, 15 ceza puanı,
 • 23/3-b-2 Verilen 7 günlük sürenin sonuna kadar tescilli araca yönetmelikte öngörülen sayıda tescil plakası takmamak, 20 ceza puanı,
 • 23/3-c-1 Farklı okunması veya okunamamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapmak, 15 ceza puanı,
 • 23/3-c-2 Tescil plakasında değişiklik yapmak nedeniyle hakkında işlem yapılarak verilen 7 günlük sürenin sonuna kadara tescil plakalarını uygun duruma getirmemek, 20 ceza puanı
 • 23/4 Tescilli aracı plakasız kullanmak, 20 ceza puanı
 • 23/5-a Başka bir araca tescilli plakayı takmak veya kullanmak, 20 ceza puanı
 • 23/5-b Araca sahte plaka takmak veya kullanmak, 20 ceza puanı,
 • 65/A Araçta kış lastiği kullanmamak, 10 ceza puanı
 • Tahsis edilen sivil plakanın bir başka araçta kullanıldığı tespit edildiği anda, kullanılan plaka geri alınarak iptal edilecek.


ÖZEL ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU?

Karayolları trafik yönetmeliğinde geçen yıl yapılan düzenlemelerde ticari araçlarda kış lastiği zorunluluğu getirilmişti. 24 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğinde ise 65/A maddesi gereğince “Araçta kış lastiği kullanmamak” eyleminin 10 ceza puanı ile cezalandırılacağı belirtildi. Buna göre araç ayrımı yapılmaksızın, hususu, ticari ve özel araçların tümünde bu yıl itibariyle kış lastiği kullanmak zorunlu oldu. Aracında zincir bulunsa dahi, kış lastiği olmayan sürücüler 10 ceza puanı ile karşı karşıya kalacaklar. Bununla birlikte kış lastiği olmayan araçlara 625 TL. trafik cezası kesilecek. Uygulama tarihleri ise 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında 4 ay sürecek.

PLAKALAR NASIL MONTE EDİLECEK

Yönetmelik değişikliğinde vidalama ile ilgili bir madde bulunmaz iken, trafik kontrollerinde plakalarda bulunan vidaların çıkarılması konusunda sürücüler uyarılıyor. Gerekçe olarakta otoyol ve köprü geçişlerinde bulunan kameralar tarafından veya mobese kameralarının bu plakaları okuyamaması gerekçe gösteriliyor.

APP PLAKA KULLANMAK YASAK MI?

Yönetmelik değişikliğinde araç plaka yazılarının hangi şekilde olması gerektiği de ekte bulunan harf şablonu ile belirtildi.

App Plaka Yasak mı?

Yönetmelikte yapılan değişiklikte de araç plakalarının “Farklı okunması veya okunamamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapmak” eyleminin 15 ceza puanı ile cezalandırıldığı,

Hakkında cezai işlem yapılarak plakalarında değişiklik yapan sürücülere 7 günlük süre verilmesi ve 7 günün sonunda plakanın düzeltilmemesi durumunda 20 ceza puanı daha verileceği yukarıda ki yönetmelik maddelerinden anlaşılmaktadır. Yönetmelik maddelerinde app plaka kullanılması yasaktır veya mühürlü/mühürsüz app plaka yasaklanmıştır gibi bir madde bulunmamaktadır. Bu yönetmelik değişikliğinde yukarıda belirtilen harf şablonlarının yayınlanmasının nedeni, plakaların bu şablonlara göre hazırlanması gerektiği, bu şablon haricinde başka yazı tiplerinin kullanılmaması gerektiğinin bildirilmesine yöneliktir.

YÖNETMELİĞE UYGUN OLMAYAN PLAKALI ARAÇLAR AĞIR KUSURLU

Bununla Birlikte Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında 2017 yılında 3 Temmuz tarihinde muayene istasyonlarında uygulanan usullere ilişkin bir düzenleme yayınlandı. Bu düzenleme içerinde araç plakalarının yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun olamaması durumunun ağır kusur olarak belirleneceğini bildirdi. Buna göre bundan sonra APP plakaların tümünün muayeneden geçememesi gündeme geldi. TÜV Muayenesine girecek araçlar için 2017 araç kusur tablosunu inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ