Haber Bankam

Otomotivde İhracat Rekoru Kırıldı

Türkiye İhracatçılar Birliğinin açıklamış olduğu ihracat rakamlarına göre, en çok ihracat yapılan sektör otomotiv oldu. Otomotiv sektörü bu alanda son yılların rekorunu kırmayı başardı.

Otomotivde İhracat Rekoru Kırıldı
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Açıklanan ihracat verilerine göre Türkiye’de 2018 yılının ilk çeyreğinde otomotiv sektöründe önemli artışlar kaydedildi. Özellikle Kocaeli ilinin otomotiv sektörü içinde oldukça parlak bir yer edindiği görüldü. Zira Kocaeli bu alan içinde yüzde 39’luk payla zirveye yerleşmişti. Toplam olarak ihraç edilen 347 bin 155 aracın büyük bir kısmının ise Kocaeli’nden ihraç edildiği öğrenildi. Bu ilde kurulmuş olan Honda Türkiye, Ford Otosan, Anadolu İsuzu gibi fabrikalardan sonra, ihracat oranlarında parlak sonuçların alındığı düşünülüyor.

Türk Otomotiv Sektörü Rekor Kırdı

2018 yılının ilk çeyrek verileri geçtiğimiz günlerde resmen açıklandı. Buna göre Ocak İle Mart ayında toplam olarak 439 bin 377 aracın üretildiği ortaya çıktı. Derlenen verilere göre, pek çok önemli otomotiv firmasına ev sahipliği yapan Kocaeli, bu başarıda önemli bir paya sahip halde bulunuyor. Bu il hem üretim alanında, hemde ihracat alanında zirveyi elde ederek, tüm bakışları üzerine topladı.

İl bazında meydana gelen artışlar ise, geçtiğimiz yıla nazaran artış gösterdi. Buna göre geçtiğimiz yılın yine aynı dönemine göre yüzde 7.3 oranında bir artış elde edilmiş oldu.  Üretim alanında elde edilen artış bu şekilde olurken, ihracat konusunda da geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 4.3 oranında bir artışın var olduğu görüldü.

Ocak ile Mart ayları arasında otomobil üretimi konusunda geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 37.2’lik bir artış elde eden Honda, il çapında en iyi performansı gösteren firma oldu. Bunun yanında Ford Otosan’da il çapında bu yönüyle birlikte iyi bir performansı sergilemiş durumda. Ford Otosan bu yıl ihracat oranını yüzde 9.8 arttırarak, 82 bin 946 rakamına ulaşmış oldu. Kocaeli kadar bu yılın ihracat sektöründe en başarılı illerinden biri Bursa olarak kabul ediliyor. Özellikle otomotiv sektöründe ihracat konusuna yaptığı katkılarla önemli rakamların elde edilmesini sağlayan Bursa, bu yılda ihracatın önemli yerlerinden biri haline geldi.En Çok İhracat Yapılan Sektör Oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan bu verilere göre, Nisan ayı içinde en çok ihracat yapılan sektörün otomotiv sektörü olduğu vurgulandı. İhracat rakamları geçtiğimiz yılın aynı ayına nazaran yüzde 26.6 oranında artış gösterdi. Toplam olarak dış satımda elde edilen pay ise yüzde 21.4 olarak biliniyor.

İhracatta Büyük Pay AB’ye Ait

Otomotiv endüstrinin bu kadar yön kazanmasına ve ihracatın ilerlemesine neden olarak ise AB gösterildi. AB ülkelerinden gelen yoğun taleple birlikte, ihracat grafiği her geçen zaman olumlu bir şekilde ilerlemeye devam etti. 12 aylık dönemin içinde en fazla ihracat yapılan ülke ise Almanya oldu. Bu ülkeye toplam olarak 1 milyar 657 milyon 340 bin dolar değerinde bir ihracatın gerçekleştirildiği duyuruldu. Böylelikle geçtiğimiz yıl Almanya’ya yapılan araç ihracatı bu yıl yüzde 17.05’lik bir artış yakalamış oldu. En çok ihracat yapılan ülke olan Almanya’yı takip eden diğer ülkeler ise, 1 milyar 273 milyon dolar gelirle İtalya, 1 milyar 193 milyon dolar gelirle Fransa takip ediyor.

Bunun yanında sıralamayı 959 milyon dolarlık ihracatla Belçika, 642 milyon dolarlık ihracatla İspanya, 497 milyon dolar rakamıyla Belçika, 393 milyon dolar rakamıyla Polonya takip ediyor. Listeye aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Slovenya, Hollanda gibi ülkelerde giriş yaptı. Geçtiğimiz yılda ilk on içinde yer alan Birleşik Krallık ise bu yıl büyük bir düşüş gösterdi. Ancak ülke grubu olarak konu ele alındığında, Ocak ile Nisan ayları arasında otomotiv endüstrisi AB ülkelerinden kazanmaya devam etti. Sektör içinde dış satımdan elde edilen pay geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre yüzde 18.8 oranında artış göstererek 8 milyar 717 milyon dolara ulaşmış oldu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ