Haber Bankam

Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV oranları değişiyor

Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV oranları değişiyor
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

2017 de yapılması düşünülen Özel Tüketim Vergi artışı bugün itibariyle Bakanlar Kurulu Özel Tüketim vergisine dair ilgili kararı Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Binek otomobilde Özel Tüketim vergisi otomobilin motor silindir hacmine göre ve otomobilin fiyat kriterine göre uygulanacak olan ÖTV oranları da değişecek. Sıfır model araçlar % 20 zamlı olarak satılacak. Yapılan artış otomotiv sektöründe büyük yankı buldu ve yapılan artışın sektöre iyi gelmeyeceği tartışılan haberler arasında. Yapılan vergi artışı ve zam oranları hepsi haberimizde..

ÖTV artışı ile oranlar havada uçuşuyor

Son zamanlarda açıklanması beklenen ve çok konuşulan ÖTV artış oranları belirlendi. Binek otomobil fiyatlarında ciddi artışlara neden olacak ÖTV artışları ile birlikte otomobil fiyatları da değişecek. Herkes ÖTV artışlarının arabalar üzerindeki etkisinin ne olacağını merak ediyor. 2017 yılında yapılması beklenen vergi artışlarının bugün yürürlüğe girmesi ile otomobil sektörü adeta şok yaşadı. Mevcut vergi artışlarında satılan otomobillerin % 67′ sinin etkilenecek olması otomobil sektörünü endişelendirdi. Motor silindir hacmi ve otomobilin matrahına göre oranlara yansıyacak ÖTV artışı ile satılacak otomobillerdeki fiyat artışları satıcıları yakından ilgilendiriyor. 70 bin üstü matraha sahip otomobillerin satışlardaki oranı % 17 civarında ve matraha (fiyatına) göre belirlenecek Özel tüketim vergisi oranlarıyla bu satışların daha aşağıda olması bekleniyor.ÖTV oranları hangi otomobillere uygulanacak?

Satılacak binek otomobillerin motor silindir hacimleri 1600 CC ve fiyatı 40 bin liranın altındaysa bu otomobillere ÖTV % 50 oranında olacak şekilde uygulanacak. Otomobillerin motor silindir hacimleri 1600-2000 CC ve fiyatı 100 bin lirayı aşmayan araçlarda ise uygulanacak ÖTV oranı % 100 olarak belirlendi.

Otomobil fiyatlarında bugünden itibaren % 3.4 ile % 10.5 arasında zamlı olarak satışlar yapılacak.

Elektrik ile çalışan otomobillerinde elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2000 ile 2500 CC arasında olanlardan ÖTV fiyat kriteri 100 bin TL’ yı aşmayanlar için % 100 ÖTV alınacak.

Otomobil değerleri de vergi oranları belirleyecek unsurlardan birisi olduğu için,  ÖTV değeri 100 bin TL’yi aşan araçların ÖTV oranı ise % 110 olarak belirlendi.

Otomobil alacak olanlar bugunden itibaren geçerli olan ÖTV oranlarına göre belirlenen fiyatlar üzerinden otomobil satın alırken ödeyecekleri ÖTV oranlarını aldıkları aracın motor silindir hacmini ve fiyatının üzerinden belirlenecek olan Özel Tüketim vergisinin ne olacağını bu kriterlerden öğrenebilirler.

Dizel araçlarda ÖTV oranı

Dizel araçlar, vergi matrahı daha yüksek olduğundan artış dilimine giriyor görünüyor. 2017 de otomotiv sektörü yapılan vergi artışı nedeniyle satışlarında % 25 lik bir daralma yaşayabilir ve otomotiv sektörünün 2017 planlarını yapılan vergi artışı ciddi şekilde etkileyerek ciddi boyutlarda zarara neden olabileceği öngörüler arasında.

Sıfır model araçların fiyatları ne kadar zamlanacak?

2017 model binek otomobillerin fiyatları ÖTV ve kur artışlarıyla birlikte olmak üzere % 20’ye yakın artacak.

Otomotiv sektöründe yapılan ÖTV artışı ile birlikte kur artışından dolayı otomobil fiyatları sürekli değişecek gibi gözükmekte ve otomotiv sektöründe stok ve finansman yükü varken artışların yapılmış olması hiç iyi olmadı diye değerledirmeler de söz konusu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ