Haber Bankam

Öksürüğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Öksürüğün nedeni ne olursa olsun şifalı bitkiler ile bu sorunu hafifletmemiz kısmen mümkündür. Havanın akciğerlerden spazmı andıran bir şekilde çıkmasına öksürük denilmek ile birlikte bunun birden çok nedeni bulunmaktadır. Bronşit, Alerji, Reflü, Astım, Sigara, Soğuk algınlığı ve Grip bunun başlıca nedenleri olarak sıralanmaktadır. Bu tür durumlarda hastaların öncelikle uzman bir doktora muayene olması gerekmektedir ki öksürüğün tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmesi açısından önemli bir konudur. Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi Öksürük gibi sıkıntılarda bir çok insan bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak iyileşmeye çalışmaktadır. Bu haberimizde sizlere Öksürüğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. Öksürük tedavisinde en çok kullanılan 8 şifalı bitkinin neler olduğu hakkında bir sıralama yapmak gerekirse;

1 – Kekik Çayı

Bronşit nedeni öksürük şikayetlerinde insanların en çok tercih ettiği bitkilerin başında gelen kekik ile hazırlanan bitki çayları bronşit ve üst solunum rahatsızlıklarından kaynaklı öksürüğün tedavisinde çok etkilidir. İçinde barındırdığı Timol maddesi sayesinde bakteri ve mantar oluşumunu engelleyerek öksürüğün azalmasında yardımcı olmaktadır. Sizde bronşit veya üst solunum yolları nedenli öksürük sorunlarında kekik bitkisini kullanarak öksürüğünüzü hafifletebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 2 çay kaşığı ufalanmış kuru kekik yaprağını bir fincan kaynamış sıcak buyun içerisine atarak 5 dakika demlenmesini beklemeniz gerekmektedir.

2 – Ihlamur Çayı

Kış aylarında meydana gelen öksürük sıkıntılarında insanların en çok kullandığı ve fayda gördüğü bitkilerin başında Ihlamur gelmektedir. İçinde barındırdığı etkin maddeler sayesinde boğazların yumuşayarak rahatlamasını sağlayan ıhlamur yan etkisinin olmaması nedeni ile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sizde boğaz ağrısı ve üst solunum yolları nedeni ile meydana gelen öksürük tedavisi için ıhlamur çayını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ise çok basit. Kurutulmuş ıhlamur çiçeklerinden bir tutamını kaynatılmış sıcak suyun içerisine atarak 10 dakika demlenmesini beklemeniz olacaktır. Ihlamur çayını kullanırken isteğe bağlı olarak içerisine limon ekleyebileceğiniz gibi isterseniz tatlandırıcı olarak bir kaşık bal ilavesi yapabilirsiniz.

3 – Sığır Kuyruğu

Astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların yanında akciğer üşütmesi nedeni ile meydana gelen öksürük sorununda yıllardır kullanılan Sığır kuyruğu bitkisi balgam sökücü etkisi ile insanların rahatlamasına ve öksürükten kurtulmasına yardımcı olan bir diğer şifalı bitki olarak dikkat çekmektedir.Diğer bitkisel çaylar ile kullanışı aynı olan sığır kuyruğu kaynamış suyun içerisinde demlenerek kullanılmaktadır. Günde iki üç fincan sığır kuyruğu çayı öksürük sorunun giderilmesinde çok etkili olmaktadır.4 – Ayva Yaprağı

İçinde barındırdığı bileşenler ile boğazın yumuşamasına yardımcı olan ayva yaprağı öksürük tedavilerinde asırlardır kullanılan bir bitki olma özelliğini sahiptir. Yaş veya kuru ayva yapraklarından istediğinizi kullanarak boğaz enfeksiyonlarından kaynaklı öksürük sorununuzu giderebilirsiniz. Diğer bitki çaylarına göre bulması daha kolay olduğundan öksürük sorunlarında en çok kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Bir tutam kuru veya yaş ayva yaprağını kaynatılmış suyun içerisine atarak demlenmesini beklemelisiniz. Günde 2 – 3 fincan içilen ayva yaprağı çayı öksürüğün giderilmesinde çok etkili olacaktır.

Ayva Yaprağı

Ayva Yaprağı

5 – Zencefil

Bir çok hastalıkta kullanılan Zencefil içinde barındırdığı antiviral madde sayesinde öksürük sorunlarına karşı çok etkili bir bitkidir. Öksürük tedavisinde taze zencefil daha etkili olmak ile birlikte tarçın ve karanfil ile hazırlanan bitkisel karışımı çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Taze zencefili küçük parçalar halinde bir tutam toz tarçın ve bir adet karanfil ekleyerek elde edeceğiniz bu karışımı kaynatılmış suyun içerisinde 5 – 10 dakika demleyerek kullanabilirsiniz. Hazırladığınız Zencefil karışımlı bitki çayını günde 3 – 4 fincan kullanabilirsiniz.

6 – Andız Otu

Öksürük tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerden bir diğeri de Andız Otudur. Bu otun kökünden yararlanarak inatçı öksürük nöbetlerinden kurtulmanız mümkündür. Bunun için gerekli olan Andız otu köküdür, bu kökleri ezerek balla karıştırılan bu karışımı sabahları aç karına iki kaşık yemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda 2 – 3 tane andız otunu 1 litre kaynatılmış suyun içerisinde demleyerek de kullanabilirsiniz.

7 – Meyan Kökü

Meyan kökü öksürük tedavisinde kullanılan bitkilerden biridir. Bu bitkiyi tek başına kullanabileceğiniz gibi şahtera ve zencefil ile bir karışım hazırlayarak öksürük tedavisinde kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtera ve 1 tatlı kaşığı zencefil 1 fincan sıcak suyun içerisinde demlenerek kullanılmaktadır. Sizde hazırlayacağınız bu karışımı günde 2 kez kullanarak öksürük sorununuzun giderilmesinde bitkisel bir çözüm bulabilirsiniz.

Öksürüğe Bitkisel Çözümler

Öksürüğe Bitkisel Çözümler

8 – Karabiber Bal Karışımı

Balgamlı öksürük tedavisinde kullanılan bitkisel ürünlerin başında gelen bal ve karabiber karışımı yüzyıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Balın içerisindeki maddeler boğazların yumuşamasını sağlamak ile birlikte balgamın kısa süre içerisinde atılmasında yardımcı olmaktadır. Bir tatlı kaşığı balın üzerine bir tutam karabiber ekleyerek günde 2 kez kullanılması yeterli olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz 8 bitkisel tedavi yöntemlerinden istediğinizi kullanarak Öksürük sorununuza çare bulmanız mümkündür. Önceden belirttiğimiz gibi öksürük gibi durumlarda Öksürüğe İyi Gelen Şifalı Bitkileri kullanmadan önce uzman bir doktora giderek öksürüğün nedenini öğrenmeniz gerekmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ