Haber Bankam

Öğrencilere Kırtasiye Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilere kırtasiye yardımı yapan ve çocuğu okuyan ailelere ilkokul, ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite için eğitim ve öğretim yardımları yapan kurum ve kuruluşlar haberimizde..

Öğrencilere Kırtasiye Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Okulların açılmasını müteakip, çocuğu okuyan aileler için zor bir dönem başladı. Ana okuldan, üniversite seviyesine kadar bütün aileler kitap, defter, kalem, çanta, önlük ve diğer harcamalar için kırtasiyelerin kapısına koşuyor. Maddi durumu iyi olmayan ailelere ise, gerek Devlet kurumları gerekse özel kurum ve kuruluşlarca öğrencilere kırtasiye yardımı yapılıyor. Çocuğu okuyana ailelere eğitim ve öğretim için maddi yardım ve kırtasiye yardımı yapan kurum  ve kuruluşlar;

Bucak Ticaret ve Sanayi Odasından Öğrencilere Kırtasiye Yardımı

Burdur ilimizin Bucak ilçesinde Sanayi ve Ticaret Odası tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere hazırladıkları çanta ve kırtasiye malzemelerinin dağıtımına hazırlanıyor. Kuruluş bahse konu yardımların öğrencilerin rencide edilmeden yapılmasına önem veriyor. Bucak Ticaret ve Sanayi odası başlangıçta 100 öğrenciye kırtasiye yardımı yapacak.

 • Akdağmadeni İlçesinde Şehit Çocuklarına 100 TL.,
 • Diyarbakır Merkez Karapınar ilçesinde Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı tarafından 1.000 yetim ve öksüz öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldı.

Üniversiteliler İçin KYK

Üniversite öğrencileri için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından geri ödemeli ve geri ödemesiz destek para yardımı sağlanmaktadır. Bu destek için öğrencilerin gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapmaları şarttır. Başvuruyu tamamlayan öğrencilere kuruluş bütçe ve olanakları dahilinde geri ödemesiz burs veya geri ödemeli kredi olanağı sağlanır. Geri ödeme eğitim ve öğretim döneminin sonunda aylık taksitler halinde yapılmaktadır. Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar günden güne artıyor!

2017-2018 Kırtasiye Parası ve Eğitim Ödeneği

Türkiye genelinde yukarıda örnekleri verilen kırtasiye yardımları Vakıflar, Dernekler, Sivil Toplum Kuruluşları, Belediye Başkanlıkları, Ticaret ve Sanayi Odaları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılmaktadır. Bununla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca da, çocuğu okuyan ailelere eğitim ve öğretim alanında yardımlar yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların, SYDV’na başvurmaları ve dosya açtırmaları gerektiği gibi, yardım talebi Vakıf Kurulunda görüşülmekte ve onay verilmesi durumunda öğrencilere kırtasiye ve eğitim yardımları yapılmaktadır. Vakfın yaptığı yardım ilköğretim ve lise seviyesinde ki öğrencilere yapılabilmektedir. Üniversite öğrencileri vakfın eğitim alanındaki yardımları kapsamı dışındadır. Başvuru için gerekli evraklar şunlardır; • Veli veya vasi tarafından hazırlanan başvuru dilekçesi,
 • Nüfus Müdürlüğünden alınan onaylı ikametgah belgesi,
 • Okuyan öğrenciye ait öğrenim belgesi,
 • Ailenin maddi durumunu gösterir fakirlik belgesi,

SYDV tarafından sağlanan eğitim yardımları kırtasiye yardımını da kapsamaktadır. Eğitim yardımları bir sefere mahsus yapılabileceği gibi, Vakfın bütçesi dahilinde eğitim ve öğretim dönemi sonuna kadar da sağlanabilmektedir.

Başvurunun kabul olmasını sağlayan en önemli etken, başvuru sahibi ailenin muhtaçlığının mütevelli heyeti tarafından saptanabilmesidir.

Okuyan Öğrencilere Şartlı Eğitim Yardımı Yapılıyor

Vakıf tarafından sağlanan diğer bir destekte şartlı eğitim yardımıdır. Bu yardım için gerekli şartlar ve öğrencinin okuduğu sınıfa göre ödenen miktarlar ise şöyledir;

 1. Sınıf şartı: Öğrencinin Lise, Ortaokul veya İlkokul düzeyinde eğitim görmesi,
 2. Yatılı Olmama Şartı; Öğrencinin herhangi bir devlet kurumunda yatılı olarak kalmaması,
 3. Ailenin herhangi bireyinin sigorta kaydının bulunmaması,
 4. Mütevelli heyetince ailenin muhtaç durumda olduğuna karar verilmiş olması,
 5. Çocuğun okula devam etmesi şarttır.

Yardım 2 ayda bir olmak üzere PTT tarafından başvuru sahibi anneye ödenmektedir. Yardım miktarları ise şöyledir;

 1. Erkek lise öğrencisi; 50 lira,
 2. Kız lise öğrencisi; 60 lira,
 3. Erkek ilköğretim öğrencisi; 35 lira,
 4. Kız ilköğretim öğrencisi 40 liradır.

Özel okullarda okumak isteyen öğrencilere ise belirli miktarlarda devlet katkısı sağlanmaktadır. Bu katkı miktarlarını öğrenmek için Devlet Özel Okul Teşvikleri 2017 – 2018 Eğitim Dönemi isimli haberimizi okumalısınız.

Nereye Başvuru Yapılır?

Eğer ikamet ettiğiniz bölgede, öğrencilere kırtasiye yardımı yapan kurum ve kuruluşlar hakkında bilginiz yok ise;

 1. Belediye Başkanlıklarına
 2. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına,
 3. Ticaret Odası Başkanlığına
 4. Okul Müdürlüklerine
 5. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine (Sosyal Ekonomik Destek [SED] Yardımı)

başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı Okul Müdürlükleri tarafından da, özellikle başarılı öğrencilere okul bütçesinden belirli miktarlarda eğitim yardımı yapılmaktadır.

eğitim yardımları

çocuğu okuyan ailelere maddi yardım

Yukarıda yer almakta olan görsel de, ASPB tarafından 2017 yılında yapılan yardımlar görüntülenmektedir.  İlkokul, ortaokul ve lise seviyesinde okuyan öğrenciler için SED adı verilen bir yardım paketi hakkında Devletten Öğrencilere Para Yardımı (SED) isimli haberimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ