Haber Bankam

Müftülere Nikah Yetkisi Verildi! Kanun İçeriği Haberimizde

Müftülere Nikah Yetkisi Verildi!

Müftülere Nikah Yetkisi Verildi! Kanun İçeriği Haberimizde
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 4,00 out of 5)
    Loading...

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep ERDOĞAN tarafından bildirilen müftülere nikah yetkisi sonunda onaylandı. 03/11/2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sayılı 19/10/2017 Kabul tarihli kanun yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun birçok yeni uygulamayı getirirken, müftülere nikah yetkisi bölümü şu madde ile açıklandı.

MADDE 6- 5490 sayılı Kanunun 22 nci maddesinin ikinci fıkrasına “dış temsilciliklere” ibaresinden sonra gelmek üzere “, il ve ilçe müftülüklerine” ibaresi eklenmiştir.

Bu düzenleme yapılmadan önce bahse 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun İkinci Bölümünün Evlenme Başlıklı maddeleri şöyle idi;

İKİNCİ BÖLÜM Evlenme

Evlendirme yetkisi

MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular.(2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, il ve ilçe belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir.

Düzenleme ile Kanunun Son Hali;

Evlendirme yetkisi
MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde
yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular.
(2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde
muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere, il ve ilçe
müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ